eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wychowawczy, druga ciąża a L4


2016-07-09 22:52 autor: Nina88

2 716 odsłon

Wychowawczy, druga ciąża a L4

Witam,

zanoszę się z zamiarem przerwać urlop wychowawczy i 1 dnia powrotu do pracy przedłożyć zwolnienie L4 z kodem B. Moje pytanie brzmi czy wysyłając wniosek o przerwanie wychowawczego na 30 dni wcześniej liczę datę wystawienia wniosku czy datę otrzymania wniosku przez pracodawcę? Czy by przerwać wychowawczy ma to znaczenie na jakim etapie ciąży jestem?

Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-07-10 09:57 autor odpowiedzi: Magdalena Sztuk - doradca podatkowy

    Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
    1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;
    2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

    A zatem wniosek powinien wpłynąć do pracodawcy na conajmniej 30 dni przed planowanym powrotem do pracy. Proponuję złożyć go osobiście lub wysłać listem poleconym, ale nie "na ostatnią chwilę".

    Nie ma znaczenia na jakim etapie jest Pani w ciąży - urlop wychowawczy może Pani przerwać w każdym momencie.

    ppania skomentował/a odpowiedź 2017-08-18 13:32

    A jeśli pracodawca wysyła do lekarza medycyny pracy przed powrotem czy taki lekarz moze na podstawie ciazy nie podpisac zdolnosci do pracy pomimo ze ciaza przebiega prawidlowo ?

    dpsztuk.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-10 10:51 autor odpowiedzi: Nina88

    Dziękuję uprzejmie za odpowiedź. Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-11 07:06 autor odpowiedzi: Nina88

    Dostaje sprzeczne odpowiedzi apropo badań po wychowawczym niektórzy twierdzą że po wychowawczym bezpośrednio po macierzyńskim poprzedzony l4 trzeba zrobić badania. Czy to prawda?  A co jeżeli przed wychowawczym brałam 2 mce zaległego urlopu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-11 09:22 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Badania kontrolne należy wykonać po niezdolności do pracy spowodowanej chorobą trwającej co najmniej 30 dni. 
    Może tak być, że ma Pani juz nieaktualne badnianie okresowe wtedy przed dopuszczeniem do pracy nalezy je zaktualizować. Nie mniej jednak jeśli "nie wraca" Pani do pracy badań nie musi Pani wykonywać.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-12 10:16 autor odpowiedzi: Jowita

    Między urlopem macierzyńskim a wypoczynkowym zbędne badania kontrolne.

    Wyrok SN z dnia 9 marca 2011 r.

    II PK 240/10

    Z art. 229 § 2 k.p. nie można wywodzić obowiązku przedstawienia orzeczenia o zdolności do pracy przez pracownicę rozpoczynającą urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3 k.p.) wykorzystanym bezpośrednio po zakończeniu okresu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-12 10:23 autor odpowiedzi: Nina88

    Pani Moniko i Pani Jowito dziękuję za odpowiedzi. 

    Pani Jowito!
    W moim przypadku była taka kolejność praca - zwolnienie ciążowe-urlop macierzyński - zaległy urlop wypoczynkowy - urlop wychowawczy a teraz planuje przerwać wychowawczy i przejść na l4 od 1 dnia pracy.  Rozumiem że nadal badań do pracy robić nie potrzebuje?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-12 19:22 autor odpowiedzi: Jowita

    Na to pytanie już odpowiedziała Pani Monika.

    Pani nie wraca do pracy lecz będzie przebywała na L-4, a co za tym idzie badania nie są konieczne.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-18 12:42 autor odpowiedzi: Nina88

    Dziękuję Paniom. 
    Mam jeszcze jedno pytanie czy zawozac wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego powinnam wziąć jakieś poświadczenie odbioru np na oddzielnej kopii która zostanie dla mnie?
    I czy w sytuacji kiedy szefowej nie będzie w tym czasie może mi poswiadczyc odbiór ktokolwiek inny? Pracownik?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-07-18 16:02 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Przez sekretariat, ale wiem, że nie w każdej formie jest.

    Najprościej drogą pocztową, z potwierdzeniem odbioru.

    Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • BIEDRONKA7

    Dodano 2015-01-31 18:42 przez BIEDRONKA7

    Powrót do pracy z wychowawczego, przejście na L4 B a badania okresowe

    Witam,
    proszę o udzielenie mi konkretnej odpowiedzi w sprawie: od listopada 2014 przebywam na urlopie wychowawczym. Obecnie jestem w 6. tygodniu ciąży. 02.02.15 mam zamiar złożyć wniosek u pracodawcy o przerwanie urlopu wychowawczego w celu przejścia na płatne L4 - ciąża  zagrożona (obciążenie genet...

  • mama2012mk

    Dodano 2015-01-16 12:52 przez mama2012mk

    Przerwanie urlopu wychowawczego i powrót na L4 - druga ciąża

    Witam,jestem na urlopie wychowawczym do 2016 r. Zatrudniona jestem na czas nieokreślony. Obecnie jestem w drugiej ciąży. Chciałabym przerwać bezpłatny urlop wychowawczy i iść na L4. W firmie panują nienajlepsze stosunki i moje pytanie brzmi: czy mam wniosek skierować bezpośrednio do kadr, czy zanieś...

  • zerotonine

    Dodano 2014-01-13 20:39 przez zerotonine

    Zwolnienie lekarskie w pierwszej i drugiej ciąży

    Witam,
    obecnie przebywam na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko i okazało się ze jestem w drugiej ciąży. Jako, że cały okres pierwszej ciąży byłam na zwolnieniu a następnie wykorzystałam wszystkie urlopy mi przysługujące i przeszłam na urlop wychowawczy, to czy teraz mogę przerwać urlop wychowa...

  • melunia

    Dodano 2017-08-21 17:45 przez melunia

    Ciąża na wychowawczym, a zwolnienie L4

    Mam pytanie, jestem w takiej sytuacji:* umowa na czas nieokreślony* przebywanie na L4 "B" od listopada 2013 do maja 2014 - poród* urlop macierzyński* urlop wychowawczy do maja 2018Jestem teraz w ciąży i chcę z rezygnować z wychowawczego i przejść na L4 "B", czy po przedstawieniu zwolnienia w pierwsz...

  • sonia0234

    Dodano 2017-05-13 12:26 przez sonia0234

    Urlop wychowawczy. Czy idąc na L4 B muszę zrobić badania lekarskie?

    Witam,dzień przed powrotem do pracy po urlopie wychowawczym (dodam ze urlop zakończyłam sama z 30-dniowym wyprzedzeniem, ponieważ jestem w ciąży i chcę przejść na L4). Pracodawca powiedział mi, że do tego pisma powinnam dać zdolność do pracy, bo inaczej nie może zgłosić mnie do ZUS-u i nie mogę iść ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Rezygnacja z urlopu wychowawczego a likwidacja stanowiska pracy

    Rezygnacja z urlopu wychowawczego a likwidacja stanowiska pracy

    Z dniem 1 stycznia 2009 r. wprowadzono ochronę pracowników, którzy będąc uprawnieni do urlopu wychowawczego zdecydowali się z niego nie korzystać, lecz wykonywać pracę w zmniejszonym wymiarze czasu pracy. Czy ochrona ta obejmuje również ...

  • Ciąża na urlopie wychowawczym - jakie uprawnienia?

    Ciąża na urlopie wychowawczym - jakie uprawnienia?

    Pracownica przebywa na urlopie wychowawczym 3. rok i w tym czasie zachodzi ponownie w ciążę. Czy w związku z tym będą liczyły się jej wszystkie uprawnienia, tzn. urlop macierzyński i kolejny urlop wychowawczy? Umowa jest zawarta na czas ...

  • Ochrona pracy kobiet

    Ochrona pracy kobiet

    Szczególna ochrona pracy kobiet wynika z właściwości psychofizycznych kobiet oraz konieczności ochrony ich funkcji prokreacyjnych i macierzyńskich. Ochrona ta przejawia się m.in. w ustanowieniu zakazów zatrudniania kobiet przy określonych ...

  • Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

    Zmiany w urlopach i zasiłkach macierzyńskich

    Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania