eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Nagana do akt dla kobiety w ciąży przebywającej na L4


2016-04-01 19:05 autor: panterzyca

4 453 odsłon

Nagana do akt dla kobiety w ciąży przebywającej na L4

Witam,

od listopada przebywam na L4 ciążowym. Dzisiaj dostałam informację, że szefowa wysłała litem poleconym do mnie naganę i jak się nie ustosunkuję do niej, to mnie zwolni dyscyplinarnie.

Nagana nie mam pojęcia czego może dotyczyć, bo idąc na L4 wszystko było z mojej strony zrobione poprawnie.

Proszę o informację, czy może tego dokonać.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-01 21:09 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Proszę poczekać na naganę i po zapoznaniu się z jej treśćią ustosunkować. Karać można do 14 dni od powzięca informacji o przewinieniu. Listopad 2015 był odleglejszym czasem.  Dyscyplinarnie tylko za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków można zwolnić. Ja na Pani miejscu bylabym spokojna.

  panterzyca skomentował/a odpowiedź 2016-04-01 21:15

  Najgorsze jest to że ja nie wiem za co ona chce mnie karać, jak nic nie zrobiłam. Wydaje mi się że chce mnie w coś wciągnąć, żeby potem samej od jakieś kary uciec. Za 2,5 miesiąca będę rodzić a teraz przez te sytuacje jestem kłębkiem nerwów.

  panterzyca skomentował/a odpowiedź 2016-04-01 21:17

  Czyli mam rozumieć że w ogóle nie powinnam zostać ukarana, gdyż przebyłam od 5 miesięcy na l4 i taka nagana jest bezpodstawna.

  Monika Rucka-Peryt skomentował/a odpowiedź 2016-04-03 15:22

  Proszę zaczekać na treść nagany i wtedy działać. W razie wątpliwości proszę pytać.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-02 13:16 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  jak wyżej, powinna Pani spokojnie poczekac na pismo z naganą. Zachowanie pracodawcy sugeruje jednak, że szuka pretekstu do rozwiązania z Panią umowy. Jeśli to uczyni, to przysługują Pani środki prawne, z których należałoby skorzystać.

  panterzyca skomentował/a odpowiedź 2016-04-02 21:09

  Oczywiście że szuka pretekstu do rozwiązania ze mną umowy i zaszkodzenia mi. Tymi środkami prawnymi mam rozumieć jest Sąd Pracy ?

  Adam Sroga - Radca prawny zaktualizował/a odpowiedź 2016-04-05 14:53
  Dokładnie tak. W razie rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów przysługiwać będzie Pani roszczenie o przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie (sprawy tego typu są wolne od opłat sądowych).

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-07 10:19 autor odpowiedzi: panterzyca

  Witam, 
  W dniu wczorajszym wysłałam moje odwołanie na nagane podając się na artykuł 109 kodeksu pracy na wszyskie paragrafy. List wysłałam poleconym proritetowym. Teraz czekam na zwrotkę albo list od firmy i wtedy będę działać dalej.

  Bardzo prosze coś więcej mi powiedzieć na temat możliwości w razie w odszkodowania.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-07 10:43 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Odszkodowanie przysługiwać może w razie rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów.
  Dowie się Pani czy udzielono Pani naganę po wysłuchaniu Pani argumentów. Od nagany nie ma odwołania.

  panterzyca skomentował/a odpowiedź 2016-04-07 10:47

  Nie porozmawiało ze mną w ogóle tylko od razu listem wręczono mi naganę a z tego co wyczytałam z artykułu jest to bezprawie.

  Monika Rucka-Peryt skomentował/a odpowiedź 2016-04-07 21:40

  Art. 112. § 1. Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-07 12:00 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Kara nagany może być udzielona tylko za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Ponadto kara może być zastosowana w terminie 2 tygodni od powzięcia przez pracodawcę informacji o naruszeniu obowiązku pracowniczego (do 3 miesięcy od naruszenia obowiązku) i tylko po wysłuchaniu pracownika. Jeśli pracownik nie może być wysłuchany bo przebywa np. na zwolnieniu bieg tego 2 tygodniowego terminu się nie rozpoczyna. W piśmie od pracodawcy powinien on wskazać na obowiązek, który został naruszony oraz datę tego naruszenia. Przysługuje Pani prawo do wniesienia sprzeciwu w terminie 7 dni. Jeśli pracodawca nie poinformuje Pani o odrzuceniu sprzeciwu, będzie to równoznaczne w skutkach z jego uwzględnieniem. Ponadto przysługuje Pani prawo zwrócenia się do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec Pani kary w terminie 14 dni od daty otrzymania pisma o odrzuceniu Pani sprzeciwu. Udzielających odpowiedzi na forum ekspertów bardzo proszę o nieudzialanie odpowiedzi bez zaznajomienia się z przepisami prawa. 

  panterzyca skomentował/a odpowiedź 2016-04-07 12:05

  Dziękuje. To proszę mi powiedzieć czy taka nagana może mi zostać udzielona jak przebyłam od 6 miesięcy na l4 - gdyż jestem w ciązy a za około 2,5 miesiąca będę rodzić. Naganę dostałam do domu pocztą , bez możliwości rozmowy. Szefowo do koleżanek z pracy powiedziała ze jak się odwołam to ona wszystko zrobi żeby mnie zwolnic dyscyplinarnie. Odwołując się podałam się na artykuł 109 kodeksu pracy.

  panterzyca skomentował/a odpowiedź 2016-04-07 12:57

  Moje pismo zostało odebrane i z tego co mi koleżanka powiedziała szefowa zażądała moja teczkę i w weekend będzie pisać odwołanie. Więc idzie w zaparte i będzie sąd pracy.

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-04-07 17:53 autor odpowiedzi: Agata Mikucka

  Nie wiem, na co pracodawca powołał się w piśmie stanowiącym naganę, ale bez wysłuchania Pani stwierdzam, że jego działanie było nieprawidłowe, nawet jeśli wyłącznie hipotetycznie uznać, że nagana byłaby zasadna. Ponadto skoro nie ma Pani w pracy, nie ma Pani praktycznej możliwości naruszenia obowiązków związanych z organizacją pracy. Zachowanie pracodawcy jest dla mnie karygodne. Po otrzymaniu pisma o nieuwzględnieniu Pani sprzeciwu powinna Pani iść do sądu z wnioskiem o uchylenie kary. Jeśli nie stać Pani na adwokata proszę zadzwonić do sądu i spytać co dokładnie powinna Pani zrobić. Następnie spodziewałabym się oświadczenia o rozwiązaniu z Panią umowy w trybie dyscyplinarnym. Pracodawca ewidentnie szuka pretekstu, aby się Pani pozbyć. Wówczas proszę złożyć odwołanie do sądu, zażądać  przywrócenia do pracy i wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy (w związku z tym, że jest Pani w ciąży wynagrodzenie nie jest limitowane 3 miesiącami). Po powrocie do pracy rozważyłabym zmianę pracodawcy.

  Mikucka Orfin Adwokaci s.c., ul. Abrahama 26/2, 81-366 Gdynia, www.molaw.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mama Farm

  Dodano 2014-10-03 13:28 przez Mama Farm

  Nagana z wpisem do akt a L4

  Dzień dobry!
  Czy pracodawca może dać naganę pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim? Od polowy września przebywam na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. W dniu dzisiejszym otrzymałam od pracodawcy list polecony z naganą, nałożoną dnia 2 października (za przewinienie polegające na niesta...

 • zolka1

  Dodano 2016-02-26 20:29 przez zolka1

  Wypowiedzenie, a następnie zwolnienie dyscyplinarne podczas L4

  Witam, otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę, bez wpisania przyczyny. Mam 2- tygodniowy okres wypowiedzenia, został mi jeszcze tydzień. Podejrzewałam, że jestem w 5. tygodniu ciąży i poinformowałam o tym niepotrzebnie pracodawcę podczas wręczania wypowiedzenia.Dowiedziałam się, że obecnie mój praco...

 • kropka..

  Dodano 2014-12-17 17:15 przez kropka..

  Zwolnienie w ciąży na podstawie wcześniejszej nagany

  Witam,miesiąc temu, dokładnie 18.11 dostałam od pracodawcy naganę za palenie tytoniu w miejscu niedozwolonym. Umowę mam podpisaną na czas określony do kwietnia 2015. Od 4 tygodni jestem w ciąży, w najbliższym czasie planuję iść na L4, ponieważ praca, którą wykonuję może zaszkodzić dziecku. Moje pyta...

 • aga33

  Dodano 2014-11-29 17:17 przez aga33

  Zwolnienie po macierzyński mimo skróconego etatu do 7/8

  Witam,13 października wróciłam do pracy po rocznym macierzyński. Skróciłam etat na 7/8 w obawie przed zwolnieniem. Firma liczy mniej niż 20 osób w Polsce. Doszło do zmiany zakresu obowiązków, bo moje stare biurko zostało zajęte. Wiem i odczuwam ogromną niechęć pracodawcy do mnie, tak jakby chciał do...

 • adrianna.em

  Dodano 2017-03-16 10:21 przez adrianna.em

  Jestem w ciąży - pracodawca straszy mnie zwolnieniem

  Witam, jestem w 6. tygodniu ciąży. Moja umowa o pracę została zawarta 12.01.2017 r. na 2 lata.Od 13.03 przebywam na zwolnieniu lekarskim, oczywiście oznaczonym kodem B. Dnia 15.03 dostarczyłam L4 do pracodawcy, po czym zaczął mi grozić zwolnieniem, a następnie zwolnieniem dyscyplinarnym. W piątek (1...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Nagana, upomnienie, kara pieniężna. Co warto wiedzieć o karach pracowniczych?

  Nagana, upomnienie, kara pieniężna. Co warto wiedzieć o karach pracowniczych?

  Kara nagany i upomnienia uregulowana jest w Kodeksie pracy. Pracodawca może nałożyć na pracownika jedną z tych kar w sytuacji, gdy pracownik nie przestrzega ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów BHP i p.poż., a także ...

 • Zwolnienie dyscyplinarne z pracy - czy brak szkolenia BHP może być podstawą?

  Zwolnienie dyscyplinarne z pracy - czy brak szkolenia BHP może być podstawą?

  Badania medycyny pracy, onboarding, szkolenia BHP - poza świadczeniem obowiązków w ramach danego stanowiska, pracownicy muszą poświęcać czas na dopełnienie formalnych kwestii zatrudnienia, również tych wskazanych w Kodeksie Pracy. Czy ...

 • Fikcyjna umowa o pracę po zabiegu in vitro?

  Fikcyjna umowa o pracę po zabiegu in vitro?

  Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatrywał skargę w sprawie Jurčić przeciwko Chorwacji (skarga nr 54711/15) dotyczącą odmowy prawa do ubezpieczenia społecznego kobiecie w ciąży. Zdaniem organu podjęcie przez pracownicę nowego ...

 • Jakie kary dla pracownika?

  Jakie kary dla pracownika?

  Stosunkowo rzadko pracodawcy sięgają do instrumentów przewidzianych prawem pracy w zakresie kar porządkowych. Jeśli jednak sytuacja tego wymaga powinni wiedzieć, jak karę taką poprawnie wymierzyć. Jest bowiem kilka kwestii, o których ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania