eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › monitoring w pracy a prawo


2009-04-27 23:01 autor: goska79p

2 447 odsłon

monitoring w pracy a prawo

mam pytanie.pracuje w dużym sklepie,na stanowisku asystent kierownika .przez przypadek odkryłam że jesteśmy monitorowane w biurze a pracodawca nas nie powiadomił o tym ,kamera jest po prostu ukryta.czy miał do tego prawo.chodzi mi oto czy bez mojej wiedzy może mnie i moich współpracowników monitorować?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2009-04-28 19:11 autor odpowiedzi: riko25

    Do inwigilowania podwładnych pracodawcy wykorzystują kamery wideo, alkomaty, i.t.p.. Kontrola poczynań podwładnego nie może jednak naruszać jego dóbr osobistych.

    Prawo pracy nie określa wprost zakresu ochrony pracowników przed ich kontrolowaniem w miejscu pracy. Pewne zasady tej ochrony wynikają jednak z art. 111 kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca jest zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika, czyli np. jego wizerunek, tajemnicę korespondencji lub cześć. Dodatkowo art. 221 kodeksu wyraźnie wskazuje, jakich informacji o pracowniku może żądać pracodawca. Zawarty w nim katalog danych, obejmujący m.in. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania czy wykształcenie, ma charakter zamknięty. Oznacza to, że pracodawca nie może żądać od pracownika innych danych, nawet jeśli usprawiedliwia to koniecznością nadzoru jego pracy.

    Przełożeni, którzy w jakikolwiek sposób chcą inwigilować swoich pracowników, muszą najpierw powiadomić ich o zastosowaniu konkretnej formy kontroli oraz ustalić jej reguły. Jeśli tego nie zrobią, podwładni mogą dochodzić roszczeń z tytułu naruszenia ich dóbr osobistych.

    Poszkodowani pracownicy mogą w szczególności domagać się od pracodawcy dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia (np. poprzez złożenie oświadczenia o odpowiedniej treści), zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty na wskazany cel społeczny. Mają także prawo do złożenia skargi do generalnego inspektora ochrony danych osobowych oraz do dochodzenia swoich roszczeń w drodze postępowania sądowego (na podstawie art. 23 i 24 kodeksu cywilnego).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-29 15:18 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    a ja taką ciekawostkę jeszcze: pracodawca natomiast ma pełne prawo do przeglądania poczty służbowej e-mail i weryfikacji rozmów wykonywanych z telefonu służbowego :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-29 19:50 autor odpowiedzi: goska79p

    Specjalnie Sie Nie Martwie Ale Jestem Niemile Zaskoczona .

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2009-04-30 08:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania