eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Kiedy pracownicy powinni zapoznać się z grafikiem?


2015-02-16 01:34 autor: Joanna B

23 006 odsłon

Kiedy pracownicy powinni zapoznać się z grafikiem?

Jestem zatrudniona na umowę o pracę jako kelnerka w hotelowej restauracji. Pracujemy w systemie dwuzmianowym od 6-14, i od 14 do 22. Mam kilka wątpliwości co do przestrzegania kodeksu pracy w moim miejscu zatrudnienia. Dlatego chciałam zapytać:

- Czy istnieje jakaś regulacja prawna dotycząca ustalania grafiku? Często grafik ustalany jest na zaledwie kilka dni, i przedstawiany pracownikom dwa dni przed jego "wejściem w życie"?

- W związku z funkcjonowaniem systemy dwu zmianowego, często zdarza się tak, że kończę pracę na zmianie wieczornej (22), i na drugi dzień zaczynam na zmienie porannej (6), czy jest to zgodne z prawem?

- Czy jest jakiś zapis odnośnie wolnych niedziel? Często przez ponad miesiąc nie mamy wolnej niedzieli?

- Zaplanowałam urlop (5 dni urlopu i 2 dni wolnego), jednak kierownik kazał mi się stawić do pracy w weekend, twierdząc, że 5 dni urlopu, nie musi się łączyć z dwoma dniami wolnymi, czy ma do tego prawo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-16 09:06 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  1. Grafik powienien być udostępniany z wyprzedzeniem. To z jakim powinno być zawarte w regulaminie pracy. 
  2. Codziennie powinna być przerwa między kolejnymi dniami w pracy - 11 godzin na odpoczynek. Nieprawidłowym jest kończenie o 22 a zaczynanie o 6-ej.
  3.  Co 3 niedziela musi być wolna.
  4. Tydzień pracy to 5 dni, może byc mniej, średnio w okresie rozliczeniowym. Nie powinno być więcej godzin tygodniowo jak 48 z nadgodzinami. Dni robocze to te które wynikają z grafiku, nie musi to być poniedziełek-piątek. 
  Zdecydowanie u Pani w firmie nieprzestrzegane jest prawo pracy, czas pracy. 
  Co Pani zamierza z tą wiedzą zrobić?

  Joanna B skomentował/a odpowiedź 2015-02-16 09:57

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Chciałabym ten temat poruszyć i walczyć o prawidłowe traktowanie, dlatego mam jeszcze prośbę o poparcie Pani odpowiedzi konkretnymi przepisami. Z góry dziękuje za pomoc.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 2 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-16 14:04 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Dział szósty Kodeksu Pracy to cały dział poświęcony czasowi pracy.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • lucyna60

  Dodano 2015-02-07 22:19 przez lucyna60

  Godziny nocne i dni wolne od pracy

  Mam umowę o pracę na czas nieokreślony i zostałam przeniesiona na nocki. Pracuję co drugi dzień, od 15 do 2 rana - pracuję też w niedziele.Czy należy mi się dodatek za nocną zmianę oraz soboty i niedziele?Pozdrawiam

 • zdzislaw58

  Dodano 2015-02-13 14:32 przez zdzislaw58

  Czas pracy a wypowiedzenie zmieniające

  Witam,pracowałem na cały etat, taką miałem umowę o pracę. W związku ze spadkiem ilości klientów pracodawca zmienił czas pracy do 7 godzin dziennie. Pierwsza zmiana od godz. 7 do 14 tej i druga zmiana od 14 do 21. Pracodawca twierdzi, że w związku z obniżeniem czasu pracy do 35 godz. tygodniowo wprow...

 • ABN-47

  Dodano 2015-02-05 20:52 przez ABN-47

  Sobota i niedziela w rozliczeniu 3-miesięcznym

  Witam,pracuję w firmie w soboty i niedzielę, nieraz wypadnie jeden wekend albo dwa. Kiedy powinnam dostać wolne i ile? Mamy system rozliczeniowy 3-miesięczny.Jeżeli otrzymam wolne, to jak ono powinno być zapisane? W liście obecności jako N czy 8 godz. tzn. płatne, czy tylko dzień wolny?

 • iZotope

  Dodano 2015-01-30 11:26 przez iZotope

  Przymusowe dni wolne za nadgodziny

  Witam,pracuję w systemie 4-brygadowym, 7 dni z rzędu (np. 2 ranki, 2 popołudniówki, 3 nocki), potem 2 dni wolnego. Raz w miesiącu 3 dni wolnego. Do tej pory w zakładzie były nadgodziny, co więcej planowane. Teraz pracodawca stwierdził, że będzie nam wyznaczał dni wolne w taki sposób aby nadgodziny s...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-12-13 07:48 przez konto usunięte

  Nierówne traktowanie w pracy

  Witam,od 3.12.2014 roku zatrudniłam się w firmie świadczącej zlecenia jakościowe dla firm produkcyjnych, czyli w tzw. firmie zewnętrznej na podstawie umowy o pracę na czas określony gdzie norma tygodniowa wynosi 40 godz. pracy, czyli 8 godz. przez 5 dni w tygodniu. Warunkiem obecności jest podpis na...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania