eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę. Czy to jakieś oszustwo?


2014-11-30 00:24 autor: ABN-47

2 531 odsłon

Wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę. Czy to jakieś oszustwo?

W naszym zakładzie wypowiadają nam umowę o pracę w części dotyczącej miejsca pracy z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia i proponują następujące warunki: nowe miejsce pracy oddalone nawet do 40 km, niektóre pracownice prócz swojego stanowiska np. "obsługa klienta", dostały dodatkowo "pracownik kuchni" pozostałe warunki bez przyczynami wypowiedzenia są:

1. Uzupełnienie braku personelu.

2. Konieczność zasilenia doświadczonym personelem, jeżeli przed upływem okresu wypowiedzenia nie złoży się oświadczenia odmowy, to będzie znaczyć, że się zgadzamy na te ich warunki w przeciwnym razie umowa rozwiąże się.

Chciałabym zaznaczyć, że to jest duża firma w naszym województwie, ma kilka placówek. U nas zatrudnionych jest 17 osób, a aż 11-osób dostało te wypowiedzenia. Nasza placówka zaczyna się rozpadać zostało tylko 6-osób, więc dlaczego nie wypowiedzieli np. z powodu redukcji etatów, czy ekonomicznych. Wiadomo, że trzeba odprawy, większość pracuje 15-10 lat , a nawet zasiłek dopiero po 3 miesiącach będzie można dostać. Mam pytanie.

Mamy zamiar oddać firmę do sądu za te przyczyny wypowiedzenia - przecież jawnie nas okradają. Czy mamy jakieś szanse czy nie warto? Jest jeszcze jakiś art. 42&4?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-30 20:33 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Art 42 par 4 mówi o oddelegowaniu pracownika do innej pracy na okres nie dłuzszy niż 3 miesiące i zgoda pracownika nie jest potrzebna, więc nie można tego zastosować w tym wypadku, bo intencja pracodawcy jest zupełnie inna. Pracodwca ma prawo używać takich konstrukcji prawnych, które sa dla niego bardziej korzystne i nie łamia przy tym prawa. Pracownicy zawsze maja możliwośc odwołać się od decyzji pracodawcy. Jeżeli uważacie Państwo, że pracodawca łamie prawo albo wykorzystuje swoją pozycję do wykorzystania pracowników możecie odwołać się do sądu. Czy warto? - nie wiem. Jeżeli chodzi o zasiłek dla bezrobotnych, to po ustaniu zatrudnienia dostaniecie Państwo zaraz po zarejestrowaniu w PUP bez 90 dniowego okresu wyczekiwania.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-30 22:01 autor odpowiedzi: ABN-47

  Co oznacza odwołać się od decyzji pracodawcy  i [gdzie]  , ale my już nie możemy wrócić po 3 miesiącach na starą placówkę która upada tylko  musimy pozostać tam gdzie zostaliśmy odelegowani albo zostanie rozwiązana umowa  przecież to   jakby redukcja etatów skoro 6- osób zostaje a inni są niepotrzebni [  czy powinniśmy dostać od prawę].

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-01 08:14 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W tym cała sprawa. Odwołać można się do sądu, ale musicie jasno sprecyzować o jakie roszczenie Wam chodzi. Jeżeli chodzi o odprawę, to o tym też zadecyduje sąd (jeżeli umowa zostanie rozwiazana), ale szanse są małe.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-05 16:07 autor odpowiedzi: ABN-47

  DZIĘKUJĘ ZA POMOC  porada bardzo pomocna DZIĘKUJĘ

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • rafalski1979

  Dodano 2014-08-30 18:01 przez rafalski1979

  Nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę

  Witam,
  po dziewięciu latach uczciwej, nienagannej pracy  dostałem wypowiedzenie. Pracodawca jako powód wypowiedzenia podaje sytuację ekonomiczną zakładu i konieczną redukcję etatu, jednak w uzasadnieniu doboru pracowników do zwolnienia podaje nieprawdę.
  Powołuje się na ocenę mojej pracy wystawioną p...

 • tomasz0612

  Dodano 2014-06-02 10:49 przez tomasz0612

  Zwolnienie z pracy za kilka chorobowych

  Mam 50 lat, pracuję w tym zakładzie 28 lat. Do tej pory nie chorowałem, może sporadycznie. W zeszłym roku zachorowałem na hemoroidy, które miałem usuwane szpitalnie. Musiałem brać co jakiś czas chorobowe żeby się leczyć.
  Pracodawca wyliczył ich osiem i teraz chce mnie zwolnić z trzymiesięcznym wypow...

 • LMPS

  Dodano 2014-03-18 11:57 przez LMPS

  Wypowiedzenie umowy a okres wypowiedzenia. Ile powinien trwać?

  Dostałam 2-tygodniowe wypowiedzenie z pracy z powodu likwidacji miejsca pracy. Umowę mam na czas nieokreślony, pracuję w tej firmie już 8 miesięcy. Na umowie nie miałam zaznaczonego okresu wypowiedzenia, było tylko zaznaczone, że jestem odpowiedzialna materialnie.
  Czy dostałam wypowiedzenie zgodne z...

 • rypis55

  Dodano 2014-03-12 17:36 przez rypis55

  Zwolnienie z pracy po wypadku. Co mi się należy od pracodawcy?

  Witam,
  w czerwcu miałam wypadek wracając z pracy do domu. Na zwolnieniu przebywałam do grudnia, potem byłam na komisji w ZUS o zasiłek rehabilitacyjny. ZUS oczywiście odmówił, odwołałam się i po raz kolejny ZUS mi odmówił. Odwołałam się teraz do sądu, a w tym czasie zakład pracy dał mi wypowiedzenie...

 • tomka1

  Dodano 2015-08-26 17:43 przez tomka1

  Degradacja

  Zostałam zdegradowana na niższe stanowisko bez konkretnego powodu na wypowiedzeniu zmieniającym oficjalnie z powodu likwidacji stanowiska. Zgodziłam się na gorsze warunki (utraciłam dodatek funkcyjny). Sądziłam, że zakres obowiązków się zmieni, ale ku mojemu zdziwieniu zakres obowiązków jest taki sa...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

  Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

  Pracownik, który otrzymał lub złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, bardzo często zostaje zwolniony przez pracodawcę z obowiązku jej świadczenia do czasu rozwiązania umowy o pracę. Ta praktyka, nierzadko wygodna dla ...

 • Zmiana warunków pracy: wymagana zgoda pracownika

  Zmiana warunków pracy: wymagana zgoda pracownika

  Zmiana warunków pracy bądź płacy wymaga wręczenia pracownikowi porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego, bez względu na to, czy jest to zmiana na korzyść pracownika, czy też nie.

 • Zmiana stanowiska pracy a konieczność zmiany umowy o pracę

  Zmiana stanowiska pracy a konieczność zmiany umowy o pracę

  Rozważmy następujący przypadek: zatrudniamy pracownika na umowę na czas nieokreślony na stanowisku administracyjnym. Zamierzamy zmienić pracownikowi stanowisko na pracownik ds. personalnych w celu zastępstwa osoby przebywającej na zwolnieniu ...

 • Ruchome miejsce pracy pracownika

  Ruchome miejsce pracy pracownika

  Jak ustalić w umowie o pracę "miejsce pracy" pracowników, którzy budują domy mieszkalne dla klientów firmy w całej Polsce? Klienci zapewniają wyżywienie i nocleg, a firma dowozi pracowników na miejsce budowy samochodem firmowym. Pracownik ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania