eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Powrót do pracy po 12 miesięcznym urlopie macierzyńskim


2014-10-15 21:45 autor: Admin123

2 920 odsłon

Powrót do pracy po 12 miesięcznym urlopie macierzyńskim

Witam,

w styczniu 2015 kończy mi się roczny urlop macierzyński. Mam umowę na czas nieokreślony, w firmie zatrudniającej ponad 200 pracowników.

1. Chcę wrócić do pracy na 7/8 etatu. Podobno w takim przypadku pracodawca nie może mnie zwolnić? Czy to prawda? I jak to się ma w przypadku, jeśli w moim dziale nastąpiła reorganizacja, zlikwidowano moje stanowisko, moich pracowników przejęła osoba z 2-go zespołu, która awansowała w kwietniu br., pracodawca zasugerował mi najlepiej spróbować ponownie zajść w ciążę.

2. Wniosek o 7/8 etatu muszę złożyć co najmniej na 14 dni przed końcem urlopu macierzyńskiego, co też mam zamiar zrobić. Ale chciałabym jeszcze wykorzystać zaległy urlop, zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego - czy pracodawca może odmówić mi wzięcia urlopu i czy może mnie podczas niego zwolnić?

3. Wniosek o urlop wychowawczy muszę złożyć z jakim wyprzedzeniem? I czy pracodawca może mi odmówić przyjęcia go?

4. Będąc na wychowawczym, w przypadku gdy ponownie zajdę w ciążę, to będę chciała złożyć wniosek o skrócenie urlopu wychowawczego i wrócić na jakiś czas do pracy - czy pracodawca może odmówić mi przyjęcia wniosku o skrócenie urlopu wychowawczego? I ewentualnie w jakim terminie powinnam go złożyć?

Dziękuję

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-16 07:54 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  1. W przypadku złożenia wniosku o zmniejszenie wymiaru czasu pracy pracodawca rzeczywiście nie może Pani zwolnić za wypowiedzeniem, jednak ochrona trwa maksymalnie przez 12 miesięcy. Po powrocie z macierzyńskiego pracodawca powinien dopuścić Panią do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, to na równorzędnym z zajmowanym wcześniej (odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym), za wynagrodzeniem, jakie otrzymywałaby Pani gdyby nie korzystała z urlopu.

  2. Pracodawca nie może Pani zwolnić podczas urlopu wypoczynkowego. Ponadto, jeśli złoży Pani wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, to ochrona trwa już od momentu złożenia wniosku.

  3. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego należy złożyć co najmniej na 2 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.

  4. Jeśli będzie Pani chciała skrócić wychowawczy, może Pani wrócić do pracy w każdym czasie za zgodą pracodawcy. Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na taki powrót, to należy zawiadomić pracodawcę o planowanym terminie powrotu, przy czym takie zawiadomienie należy złożyć najpóżniej na 30 dni przed planowanym powrotem. I w tym drugim przypadku zgoda pracodawcy na skrócenie wychowawczego nie jest wymagana.

  Admin123 skomentował/a odpowiedź 2014-10-16 10:47

  Odnośnie pyt. 1 Załóżmy, że złożyłam wniosek na 7/8 etatu, a pracodawca informuje mnie że na dotychczasowe stanowisko nie może mnie przyjąć, a jeśli chodzi o równorzędne stanowisko z zajmowanym wcześniej, jest problem - ponieważ nie mam odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Co w tym przypadku? Czy wówczas jest to powód do zwolnienia mnie? Czy może pracodawca powinien mnie skierować na szkolenia abym nabyła nowe umiejętności?

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Mama wraca do pracy: jakie uprawnienia zyskuje?

  Mama wraca do pracy: jakie uprawnienia zyskuje?

  Choć prognozy demograficzne dla Polski wciąż nastrajają pesymistycznie, liczba urodzeń zaczęła rosnąć. Oznacza to, że więcej kobiet (i mężczyzn) korzysta ze swoich uprawnień rodzicielskich. Urlop macierzyński i ojcowski to jednak nie ...

 • Mama wraca do pracy. Jakie prawa jej przysługują?

  Mama wraca do pracy. Jakie prawa jej przysługują?

  Opieka nad dzieckiem jest nie lada wyzwaniem dla każdej, a szczególnie pracującej kobiety. Nie każdy jednak wie, że Kodeks pracy zapewnia szereg praw i przywilejów nie tylko matkom w okresie ciąży, ale również tym, które powróciły już ...

 • Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

  Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

  Przepisy Kodeksu pracy w sposób jednoznaczny formułują obowiązek pracodawcy dopuszczenia pracownika do pracy po zakończonym urlopie macierzyńskim.

 • Wypowiedzenie zmieniające a urlop wychowawczy

  Wypowiedzenie zmieniające a urlop wychowawczy

  Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Oznacza to, iż szczególna ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy dotycząca pracowników ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania