eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Powrót po urlopie wychowawczym, likwidacja stanowiska a L4


2014-10-15 12:14 autor: Stefka_Rudecka

3 371 odsłon

Powrót po urlopie wychowawczym, likwidacja stanowiska a L4

Witam,

za kilka dni kończy się udzielony mi urlop wychowawczy i wyraziłam gotowość powrotu do pracy (najpierw ustnie w rozmowie z kadrami, a następnie pisemnie - mail do kadr). Pracodawcą jest firma zatrudniająca więcej, niż 200 osób, mój staż pracy wynosi prawie 10 lat, umowa na pełny etat na czas nieokreślony.

Po poinformowaniu kadr o zamiarze powrotu otrzymałam informację zwrotną (telefonicznie), iż na chwilę obecną nie ma dla mnie miejsca w żadnym dziale/departamencie owej instytucji. Zaproponowano mi rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, jako powód podając likwidację stanowiska pracy, oraz odprawę - zgodnie z przepisami dot. "zwolnień grupowych".

Jednocześnie - między wierszami - usłyszałam, że obecnie prowadzonych jest szereg rozmów kwalifikacyjnych w tej instytucji. Mam również informacje, iż jest kilka stanowisk o tej samej nazwie, co moje, pytam więc czy w takiej sytuacji może być w ogóle mowa o "likwidacji stanowiska pracy". Czy podchodzi to jednak pod pozorność? 
Tak samo na stronie www.owej instytucji pod zakładką "kariera" widnieje ogłoszenie o pracę na bardzo podobnie brzmiące stanowisko pracy.

Mając powyższe informacje mam ogromne wątpliwości czy podpisanie rozwiązania umowy za porozumieniem stron jest dla mnie "opłacalne", korzystne i czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem.

Dodam, że przed powrotem do pracy powinnam wykonać aktualne badania a nie otrzymałam skierowania (bo przecież likwidacja stanowiska). Kadrowa poinformowała mnie, że jeśli "się uprę" to pracodawca musi mnie przyjąć, ale że wtedy w pierwszym dniu powrotu otrzymam wypowiedzenie. 

Czy w takie sytuacji owo wypowiedzenie - skoro powód będzie ten sam tj. likwidacja stanowiska - skutkuje dla mnie jakimiś przykrymi konsekwencjami? Rozumiem to tak, że jeśli przystanę na propozycję firmy i ugodę, to nie przychodzę do pracy podczas 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, a jeśli nie pójdę na ugodę, będę zobowiązana do pracy przez te 3 miesiące - tylko na jakich zasadach, na jakim stanowisku? Czy to jest np. zupełnie przypadkowe stanowisko itp.? Bo skoro mojego już nie ma, to jakiego rodzaju pracę mam świadczyć?

I jakie są konsekwencje, jeśli w pierwszym dniu powrotu do pracy nie będę miała aktualnych wyników badań od lek.medycyny pracy, a zamiast nich przedłożę np.L4 (zwykłe, nie ciążowe)? Albo też zdobędę skierowanie na badania, dostarczę ich wyniki w dniu powrotu wraz z jednoczesnym L4 - czy to się wzajemnie nie wyklucza?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-15 16:07 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po pierwsze pracodawca może Pani wypowiedzeć umowę. Sierowanie na badania daje Pani pracodawca. Jeżeli nie bedzie miała Pani zrobionych badań, to nie może Panią dopuścić do pracy. Samo porozumienie dotyczące zwolnienia niczego nie zienia. Ważne jest to, aby był zapis o rozwiązaniu zatrudnienia z przyczyn nie leżących po Pani stronie. W każdej sytuacji pacodawca może Panią zwolnić ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Może też skrócić Pani okres wypowiedzenia do 1 miesiąca a za pozostałe 2 wypłaćić pieniądze.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-15 19:19 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  jeżeli przyjmie Pani porozumienie stron zamknie Pani sobie drogę do ew. odwołania do sądu pracy, który mógłby sprawdzić czy rzeczywiście likwidacja stanowiska miała miejsce.
  jeżeli zwolnieniu podlega oprócz Pani conajmniej 10% załogi ma Pani prawo pierwszeństwa w razie przyjmowania do pracy osób w tej samej grupie zawodowej

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-16 19:48 autor odpowiedzi: Stefka_Rudecka

  Podpisałam porozumienie rozwiązujące umowę o pracę. Mój główny argument jaki zarzucalam pracodawcy, tj.pozorność likwidacji stanowiska wobec ogłoszenia o wolnym etacie na to stanowisko został "obalony" - wg kadr ogłoszenie to jest bowiem już dawno nieaktualne i natychmiast ma zniknąć ze strony. 
  W związku z tym mam pytanie czy mogę ubiegać się o zasiłek chorobowy. Czy skoro z dniem 20-10 strony rozwiązują umowę to jeśli przedlożę pracodawcy L4 wystawione nie później, niż 20-10 mam prawa do owego zasiłku?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 12:30 autor odpowiedzi: Stefka_Rudecka

  Proszę o informację czy jeśli przedłożę pracodawcy kilkudniowe L4 z datą przypadającą na ostatnie dni urlopu wychowawczego (np. z datą dzisiejszą) to jest to zasadne? bo teoretycznie trwa wciąż mój urlop wych., który to zakończy się dopiero w dniu ustania stosunku pracy, tj. 20-10. Czy może w mojej sytuacji powinnam dostarczyć L4 wystawione dnia 20-10 a może 21-10 i wtedy wysłać je prosto do ZUSu?
  Stefka_Rudecka zaktualizował/a odpowiedź 2014-10-17 12:32
  Dodam jeszcze, że jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy w okresie 3m-cy wypowiedzienia. Za ten okres zostanie mi wypłacona pensja.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 12:39 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Będąc na urlopie wychowawczym nie moze Pani korzystać ze zwolnienia. Dopiero po powrocie do pracy, w pierwszym dniu może dać Pani zwolnienie i korzystać z zasiłku chorobowego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 13:21 autor odpowiedzi: Stefka_Rudecka

  Dziękuję za odpowiedź, pozwolę sobie upewnić się czy dobrze zrozumiałam. Zatem skoro z dniam 20-10 strony rozwiązują umowę o pracę, to ewentualne L4 mogę uzyskać najwcześniej z datą 21-10, czy tak? Jak to się ma do tego, że fizycznie do pracy przecież nie wróciłam?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 13:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ma się to tak, że po ustaniu  ubezpieczenia (zatrudnienia ) w ciągu 14 dni może Pani zachorować i z tego tytułu po nieprzerwanym przez minimum 30 dni  zwolnieniu (chorobie) pobierać zasiłek choprobowy wypłacacy przez ZUS przez 182 dni.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 13:40 autor odpowiedzi: Stefka_Rudecka

  A czy to ewentualne L4 wysyłam do - jakby nie patrzeć - byłego już pracodawcy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 13:44 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Z NIPem byłego pracodawcy wysyła Pani do ZUSu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-17 13:53 autor odpowiedzi: Stefka_Rudecka

  Dziękuję bardzo za porady i informacje.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • nati7

  Dodano 2014-06-02 14:03 przez nati7

  Czy należy się odprawa?

  Witam,
  dzisiaj otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę w związku z likwidacją miejsca pracy (zakończenie działalności w sklepie) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynikającego z umowy o pracę oraz odpowiednich przepisów Kodeksu Pracy.
  Jednakże nie ma mowy w tym wypowiedzeniu o odprawie. Pracowałam w...

 • ciasteczkowy_potwor

  Dodano 2018-02-09 11:38 przez ciasteczkowy_potwor

  Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę po macierzyńskim podczas L4?

  Dzień dobry,
  znalazłam się w kropce i potrzebuję pomocy. Zatrudniona jestem od 5 lat w jednym zakładzie pracy, umowa na pełen etat, czas nieokreślony. Przez ciążę przebywałam na zwolnieniu lekarskim - ciąża zagrożona, zakończona przedwczesnym porodem mimo leżenia w łóżku. Po ciąży 1 rok świadczenia ...

 • knanna

  Dodano 2017-02-11 11:16 przez knanna

  Likwidacja stanowiska pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego - duża firma

  Witam,bardzo proszę o pomoc w sprawie: 19 marca kończy mi się urlop macierzyński, w międzyczasie doszło do likwidacji mojego stanowiska pracy.Czy pracodawca zwolni mnie w momencie końcówki macierzyńskiego? Czy mogę jeszcze wybrać zaległy i obecny urlop i dopiero wtedy nastąpi wypowiedzenie umowy? Wi...

 • anioł

  Dodano 2014-11-04 19:57 przez anioł

  Czy korzystne jest dla pracownika przyjęcie wypowiedzenia po powrocie z urlopu wychowawczego?

  Jestem obecnie na urlopie wychowawczym (kończy się w grudniu) chciałam wrócić do pracy, lecz po rozmowie z pracodawcą zasugerował mi szukanie innej pracy. Wypowiedzenie za porozumieniem stron (umowa na czas nieokreślony - ponad 4 lata). Niechęć przyjęcia do pracy sugeruje swoimi obniżonymi finansami...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-12-15 10:18 przez konto usunięte

  Zwolnienie pracownika po urlopie wychowawczym a L4

  Skończył mi się urlop wychowawczy, wróciłam do pracy na 15 dni, po czym dostaję świadectwo pracy. Umowa była na czas nieokreślony - zakończono ją za porozumieniem stron - powód redukcja pracowników likwidacja stanowisk pracy.Jestem w ciąży, jednak nie mam na chwilę obecną zwolnienia. Czy jeśli po ze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Porozumienie stron a odprawa

  Porozumienie stron a odprawa

  Odprawę przy zwalnianiu z przyczyn niedotyczacych pracownika (wypłacaną w zakładach zatrudniających co najmniej 20 osób) musisz czasem wypłacić nawet wówczas, gdy podpisujesz z pracownikiem porozumienie rozwiązujące umowę o pracę (i nie ...

 • Czy koszty związane z rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron można zaliczyć do KUP w podatku CIT?

  Czy koszty związane z rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron można zaliczyć do KUP w podatku CIT?

  Zakończenie współpracy na mocy porozumienia stron jest polubownym sposobem rozwiązania stosunku pracy między pracodawcą a pracownikiem. Zasadniczo opiera się ono na zgodzie obu stron na rozwiązanie umowy oraz wspólnym podpisaniu dokumentu ...

 • Umowy o pracę - ważne zmiany

  Umowy o pracę - ważne zmiany

  W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

 • 4 pułapki dla pracodawcy przy likwidacji stanowiska pracy

  4 pułapki dla pracodawcy przy likwidacji stanowiska pracy

  Likwidacja stanowiska pracy bywa uznawana za najbezpieczniejsze uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę. To przekonanie bierze się zapewne stąd, że w takim przypadku nie trzeba udowadniać niskiej jakości pracy zatrudnionego, nieodpowiedniego ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania