eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Przerwanie zwolnienia lekarskiego przed 30 dniami


2014-09-24 22:35 autor: Evik

5 965 odsłon

Przerwanie zwolnienia lekarskiego przed 30 dniami

Witam serdecznie, 

jestem 20 dzień na zwolnieniu lekarskim, po ponad 30-dniowym będę musiała stawić się na badania kontrolne. 30 i 31 dzień wypada w sobotę i niedzielę.

Czy jeśli poproszę lekarza o L4 tylko do piątku (czyli do 29 dnia), potem sobotę i niedzielę mam bez L4, ale wolne, bo nie pracuję w weekendy, to ten okres 30-dniowy będzie przerwany? Od poniedziałku znowu będę na L4, to ten okres jest liczony, czy może można przerwać go dniem pobytu w pracy?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-25 08:16 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Gdy niezdolność pracownika do wykonywania pracy z powodu choroby trwała krócej niż 30 dni, pracodawca nie ma obowiązku kierowania go na badania kontrolne.  Wynika to z art. 229 § 2 kodeksu pracy, w którym mowa o tym, że pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim, a w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-25 10:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Sprawa obowiązku pracodawcy jest tutaj jasna, ale pozostaje dyskusyjna kwesia wystawienia zwolnienia na tą sama jednostkę po dwóch dniach przerwy ( weekend -dlaczego nie ma ciągłości, skoro mogłaby byc), ewentualna zgoda lekarza, który naraża się na kontrolę z ZUSu (zasadność oraz mataczenie) oraz prawo sprawdzenia przez pracodawcę, czy pracownik nie utracił zdolności do pracy na danym stanowisku w okresie między poszczególnymi badaniami okresowymi. Gdy pracodawca powziął uzasadnioną wątpliwość co do zdrowia lub stanu psychofizycznego pracownika z uwagi na jego wygląd lub dziwne zachowanie, może podjąć decyzję o odsunięciu go od pracy. Gdy się na to zdecyduje, powinien równocześnie skierować pracownika do lekarza medycyny pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • MLCK

  Dodano 2014-09-08 11:15 przez MLCK

  Przerwanie zwolnienia lekarskiego ciążowego i powrót do pracy

  Jestem na zwolnieniu lekarskim ciążowym ok. 2,5 miesiąca. Czuję się na tyle dobrze, że chciałabym do końca ciąży wrócić do pracy.
  Czy mogę to zrobić zaraz po skończeniu się zwolnienia lekarskiego, czy muszę przedstawić jakieś zaświadczenie o zdolności do pracy?

 • julka2013

  Dodano 2014-08-19 14:47 przez julka2013

  Czy muszę podejść do badań okresowych?

  Witam. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który planuję przerwać i przejść na zwolnienie lekarskie, ponieważ jestem w ciąży. Pracodawca będzie żądał, abym zrobiła badania okresowe przed przyjściem do pracy (nie informowałam go, że jestem w ciąży i że planuję przejść na chorobowe).
  Moje pytanie ...

 • dariaf

  Dodano 2014-08-01 22:44 przez dariaf

  Zdolność do pracy i badania kontrolne

  Witam,
  od 23.06.2014 do 01.08.2014 przebywałam na L4 spowodowanym wypadkiem w pracy. Z dniem 01.08.2014 lekarz zakończył mi leczenie. Sytuacja jest taka, że nie wracam już do dotychczasowej pracy. W w.w przypadku potrzebuję zdolność do pracy aby wręczyć pracodawcy wypowiedzenie po zakończonym L4? 
  Z...

 • GA

  Dodano 2014-06-30 18:53 przez GA

  Czy po L4 dłuższym niż 30 dni konieczne jest badanie w poradni medycyny pracy?

  Byłam na zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni. Po zakończeniu L4 pracodawca poprosił tylko o zaświadczenie od lekarza prowadzącego (w moim przypadku chirurga), że leczenie zostało zakończone i że jestem zdolna do pracy.
  Czy takie zaświadczenie wystarczy, czy pracodawca nie powinien skierować mni...

 • anneczka33

  Dodano 2014-05-01 06:17 przez anneczka33

  Wypowiedzenie przez pracownika umowy a ograniczenie dźwigania

  Witam,
  proszę o poradę w trochę trudnej sytuacji. Po 180 dniach L4 złożyłam podanie o rozwiązanie stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Zostałam skierowana na badania kontrolne, gdzie lekarz zrobił wpis zdolna do pracy z ograniczeniem dźwigania do 3 kg.
  Problem mój polega na tym, że sta...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • Prawa i obowiązki pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

  Prawa i obowiązki pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim

  W poniższej poradzie dowiesz się jak powinno wyglądać zwolnienie lekarskie pracownika, kiedy może się on nie stawić w pracy, a także czy pracownik będący na zwolnieniu lekarskim może opuszczać mieszkanie. Ponadto, w poniższym ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Praca na zwolnieniu lekarskim - czy jest dopuszczalna?

  Bywają sytuacje, w których podczas zwolnienia lekarskiego nie da się uniknąć podpisywania dokumentów firmowych, wykonywania służbowych przelewów, czy też innych tego typu prac. Nawet bez wychodzenia z domu, czynności takie można ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania