eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zmiana właściciela firmy, nowe warunki umowy a odprawa


2014-09-10 19:50 autor: ciachopl

13 644 odsłon

Zmiana właściciela firmy, nowe warunki umowy a odprawa

Firma zatrudniająca ponad 100 osób. Umowa na czas nieokreślony, staż 8 lat

Czy w przypadku przejęcia firmy przez nowego właściciela i przedstawienia mi nowej umowy przysługuje mi okres wypowiedzenia 3-miesięczny, odprawa 3-miesięczna? Jak by to było w przypadku starego właściciela?

Innymi słowy czy nie przyjmując umowy od nowego właściciela (gorsze warunki płacowe i umowa na czas określony) zachowane zostają moje prawa do odprawy i wypowiedzenia - w tym wypadku 3 i 3?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-10 20:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Myślę, że poruszyła Pani kilka wątków, które się wykluczają. Istotne jest to, na jakich zasadach przechodzi Pani do nowego właściciela. Najprawdopodobniej jest to art.23 prim K.p, więc nowy właściciel nie może przez 12 miesiecy zmienić warunków umowy. Natomiast inna forma przekazania pracowników odbyłaby sie na zasadzie porozumienia. Ostatecznie stary pracodawca mógłby wypowiedzieć umowę z wszystkimi konsekwencjami a nowy przyjąc pracowników na swoich zasadach, ale nie było by mowy o przekazaniu .

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-10 21:21 autor odpowiedzi: ciachopl

  Witam serdecznie Panie Grzegorzu

  Dziękuję za odpowiedź.

  Kilka sprostowań.

  Staż 8 lat umowa na czas nieokreślony od 8 lat.

  Firma produkcyjna zatrudniająca ponad 100 pracowników.

  Pensja załóżmy 6 tys złotych brutto 8-h tryb pracy.

  Firma wg nieoficjalnych informacji ma zostać przejęta przez innego właściciela.

  Moje pytanie dotyczy:

  - nowy właściciel po przejęciu firmy daje porozumienie zmieniające w którym redukuje moje wynagrodzenie do 5 tys brutto

  Czy gdy odmówię przysługuje mi wypowiedzenie 3-mczne wraz z 3-mczna odprawą ?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-10 21:45 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Na jakiej podstawie nowy właściciel redukuje Pani wynagrodzenie i zmienia warunki płacy? Istotna jest forma przejęcia. Znajac tryb możemy rozważać jakieś scenariusze. Zawsze ma Pani prawo nie godzić się na proponowane warunki. Wypowiedzenie zmieniające( o ile takie będzie) przejdzie w definitywne, niosąc za soba wszelkie konsekwencje po stronie pracodawcy , dotyczące rozwiązywania umów za wypowiedzeniem. Jak Pani napisała, firma zatrudnia 100 osób, więc przejęcie też nie będzie takie proste. A co na to związki zawodowe ( w tak dużej firmie pwenie są?)?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-30 21:01 autor odpowiedzi: sonia_23

  Witam Panie Grzegorzu,

  firma w której obecnie pracuję została wykupiona przez inną firme, pracownicy tejże firmy mają o wiele wyższe zarobki niż my czy obecny pracodawca powinien wyrównać wynagrodzenie pracowników jeśli wykonuja oni tę samą pracę, a za różne płace??? Jak to wygląda od strrony prawnej??

  Z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-01 13:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Równe wynagrodzenie przysługuje pracownikom wtedy, gdy wykonują prace o jednakowej wartości. Zgodnie z art. 183c § 3 k.p. za takie uważa się te, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych oraz porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku. Jeśli pracownik uważa, że pracodawca naruszył zasadę równego traktowania przy wynagrodzeniu, może żądać przed sądem pracy odszkodowania.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 16:11 autor odpowiedzi: ciachopl

  Drogi panie Grzegorzu

  Bardzo dziękuje za odpowiedz.

  Prosze mi tylko wytłumaczyć okres 12 m-cy o których Pan pisze.

  Nigdzie w KP nie moge znaleźc zapisu na ten temat.

  "...Najprawdopodobniej jest to art.23 prim K.p, więc nowy właściciel nie może przez 12 miesiecy zmienić warunków umowy. Natomiast inna forma przekazania pracowników odbyłaby sie na zasadzie porozumienia...."

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 20:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Chodzi o art. 231 K.p. W zależności od okoliczności wyróżnić możemy sytuacje, w której pracownicy w chwili przekazania objęci są postanowieniami regulaminów wynagradzania lub postanowieniami układów zbiorowych. W pierwszym przypadku, przepisy prawa pracy same w sobie nie nakładają na nowego pracodawcę obowiązku respektowania tych regulacji po dniu przejęcia pracowników. Oznacza to, iż obowiązują normalne zasady w zakresie dokonywania zmian warunków zatrudnienia pracowników, tj. istnieje możliwość zmiany warunków pracy i/lub płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego bądź też na mocy porozumienia stron. W drugim przypadku, kiedy pracownicy objęci są postanowieniami układu zbiorowego pracy, w grę wejdzie zapis art. 241(8) K.p., zgodnie z którym w okresie jednego roku od dnia przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 23(1) K.p. stosuje się do nich postanowienia układu, którym byli objęci przed przejęciem.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 21:44 autor odpowiedzi: ciachopl

  Panie Grzegorzu.

  Więc, gdy otzrymam dokument zmiany waunkow pracy/i/lub płacy i odmówię,  należy mi się 3-mczny okres wypowiedzenia + w moim przypadku 3 m-ce odprawy. Zgadza się ? Brak układu zbiorowego w firmia.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-02 21:52 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oczywiście, ale taką mozliwośc ma Pan/i zawsze. W przypadku przejęcia firmy , też nie musi się Pan/i zgodzić na przejście a umowa rozwiązuje się na zasadach wypowiedzenia przez pracodawce.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 08:59 autor odpowiedzi: ciachopl

  Panie Grzegorzu

  "...W przypadku przejęcia firmy , też nie musi się Pan/i zgodzić na przejście a umowa rozwiązuje się na zasadach wypowiedzenia przez pracodawce...."


  To o czym pan wspomina powyżej rozumiem że jest to brak zgody na prace u nowego pracodawcy z wypowiedzeniem 7 dniowym. Z tego co czytałem brak jest w tym przypadku odprawy oraz 3-cznego wypowiedzenia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-03 10:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Generalnie brak, ale sprawa nie musi byc jednoznaczna.

   "(...) W ujęciu ogólnej zasady należy potwierdzić, że nie ma podstawy uprawniającej pracownika rozwiązującego stosunek pracy w związku z przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę do odprawy przewidzianej w razie rozwiązania stosunku pracy spowodowanego przyczynami , które leżą po stronie pracodawcy. Jednakże zasada ta nie jest odpowiednia do tych sytuacji, jak wydaje się wyjątkowych, których przejecie zakładu pracy pociąga za sobą poważne zmiany na niekorzyść pracownika. W takich sytuacjach pracownik wprawdzie inicjuje rozwiązanie stosunku pracy , lecz korzystając z zapewnionej mu w art. 23 [1] par. 4 k.p. możliwości rozwiązania stosunku pracy , czyni to z przyczyn, które leżą po stronie pracodawcy. W takim sensie uprawnienie do odprawy pozostaje w związku z kodeksową instytucją przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, które nie powinno powodować istotnego pogorszenia warunków pracy”.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-31 10:27 autor odpowiedzi: MadziaGacus

  Czy mogę złożyć wypowiedzenie z 3-miesięcznym okresem, jeśli jestem jeszcze w okresie dwóch miesięcy od przejęcia części zakładu pracy? Czy mogę jedynie skorzystać z 7-dniowego oświadczenia?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-31 15:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Jest to prawo pracownika. Zawsze można  skorzystać z tego, co przewidział kodeks pracy czyli rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.

  MadziaGacus skomentował/a odpowiedź 2017-02-03 12:54

  A co wpisuję w wypowiedzeniu? Którą umowę wypowiadam? z pierwszym zakładem? Bo z nowym nie mam umowy, tylko informację o wraunkach pracy i płacy. Czy treść wypowiedzenia może brzmieć: wypowiadam umowę zawartą dnia (data zawarcia umowy z pierwszym zakładem), zawartą z ......., kontynuowaną z (nazwa drugiego zakładu)?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ewa60

  Dodano 2014-05-16 01:22 przez ewa60

  Czy mogę przejść na świadczenie przedemerytalne?

  Pracuje w hipermarkecie, który został sprzedany. Nowy właściciel dał nam nową umowę zmieniającą warunki pracy (na gorsze).
  Czy w takim przypadku biorąc pod uwagę wiek i staż pracy mogę przejść na świadczenie przedemerytalne?

 • agi3003

  Dodano 2015-02-25 11:35 przez agi3003

  Umowa zmieniająca. Czy należy się odprawa?

  Witam,
  mam umowę na czas nieokreślony – miejsce pracy - województwo łódzkie. Mój pracodawca nie dostał zleceń w Łodzi, więc kończy działalność w moim mieście. Jestem na okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, dostałam umowę zmieniającą miejsca pracy na Warszawę i mniejsze wynagrodzenie.
  Czy jeśli nie ...

 • Andziula

  Dodano 2014-08-19 20:59 przez Andziula

  Zmiana umowy: z czasu nieokreślonego na 3/4 etatu

  Witam,
  pracuję w firmie już 4 lata i pracodawca chce mi zmienić umowę z czasu nieokreślonego na umowę 3/4 etatu. Bardzo proszę napisać, czy to jest zgodne z KODEKSEM. Zmiana umowy powinna mnie obejmować 3 miesięczne wypowiedzenie, czy od najbliższego miesiąca muszę już przejść na 3/4?
  Czy w ogóle je...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-01-23 18:51 przez konto usunięte

  Czy pracodawca ma prawo zmienić umowę o pracę na czas nieokreślony na pół etatu?

  Od dziesięciu lat jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony na cały etat w Tesco za najniższą stawkę. Obecnie wręczane są dokumenty zmieniające warunki pracy na pół etatu i oczywiście płaca również inna, tłumaczone jest to cięciem kosztów.Czy mogę odmówić przyjęcia zmiany warunków pra...

 • majarudy

  Dodano 2014-09-30 12:07 przez majarudy

  Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

  Dnia 30.09.14 pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę z okresem 3-miesięcznym a jako powód podał utrata zaufania. Nie ukrywam, że tego się nie spodziewałam.
  Mam obecnie 50 lat i 34 lata pracy. Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych a potem zasiłek przedemerytalny? No i czy należy mi się odpra...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Przejście zakładu pracy: czy można obniżyć wynagrodzenie?

  Przejście zakładu pracy: czy można obniżyć wynagrodzenie?

  Rozważmy następujący przypadek: pod koniec 2010 r. zakład pracy ma zostać przejęty przez nowego szefa. Tymczasem dotychczasowy pracodawca zamierza porozumieć się z pracownikami w kwestii obniżenia ich wynagrodzeń do czasu przejęcia firmy. ...

 • Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

  Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

  Rozważmy następujący przypadek: zakład pracy został w trybie art. 231 K.p. przejęty przez nowego pracodawcę, który ze względów logistycznych zamierza przenieść główną siedzibę firmy do miejscowości oddalonej o 120 km od obecnego ...

 • Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

  Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?

  Wydarzenia ostatniego czasu prowadzą do licznych trudności w sferze pracowniczej oraz biznesowo–gospodarczej. To czas poszukiwania rozwiązań pozwalających przetrwać problemy gospodarcze wywołane pandemią. Jednym ze sposobów zmniejszenia ...

 • Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

  Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia. Możliwe czy nie?

  Pracownik, który otrzymał lub złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, bardzo często zostaje zwolniony przez pracodawcę z obowiązku jej świadczenia do czasu rozwiązania umowy o pracę. Ta praktyka, nierzadko wygodna dla ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania