eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypadek przy pracy czy w drodze do pracy?


2014-09-10 00:48 autor: Fortuniarz

4 008 odsłon

Wypadek przy pracy czy w drodze do pracy?

Witam,

jestem Doradcą Klienta Business Cars w salonie samochodów Premium. Do moich obowiązków należy m.in. odbywanie jazd testowych samochodami testowymi z klientami. Feralnego dnia o godzinie 8 umówiłem się z klientem na odbycie jazdy testowej, co zostało potwierdzone pisemnie przez klienta protokołem z jazdy testowej.

Kiedy pożegnałem się z klientem, tak jak to bywa po spotkaniach, pojechałem dalej do centrali mojej firmy gdzie pracuję, jednak spotkania wyjazdowe połączone z jazdą testową również należą do moich obowiązków. Tego dnia w drodze po jeździe testowej z klientem a pracą, kiedy stałem w korku, na mój samochód najechał inny pojazd (kierowca czytał SMS).

Na zwolnieniu lekarskim byłem 9 dni, w tym czasie (tomografia głowy, usg kolana, badanie dopllera tętnic, prześwietlenia odcinka szyjnego, i inne...). Kręgosłup cały, zerwane mięśnie i ból kręgosłupa szyjnego i kolana. Chodzę w kołnierza ortopedycznym i aktualnie mam zalecone leki i ćwiczenia.

Czy moje zdarzenie to był wypadek w drodze do pracy czy już w pracy? Na co mogę liczyć ze strony ZUS i kiedy składać dokumenty?

Pytanie zaktualizowano 2014-09-10 00:53

Oczywiście przed spotkaniem z klientem, wyruszyłem z domu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-10 11:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracodawca powinien powołać zespół, który w ciągu 14 dni od zdarzenia sporządzi protokół (bądź kartę) i określi przyczyny oraz okoliczności wypadku. Kluczową sprawą jest to, kiedy zaczyna Pan pracę. Mało prawdopodobne, aby było to wyjście z domu. Przy załeżeniu, że wyszedł Pan z domu i chciał dojechac do klienta obstawiam na wypadek w drodze do pracy. Jeżeli zdarzenie miało by miejsce po wyjeździe z Centrali w drodze do klienta, bądź od klienta w drodze do Centrali, byłby to wypadek w pracy. Dokumenty do ZUS prtzesyła pracodawca. Jeżeli zespół powypadkowy uzna, że był to wypadek w pracy a ZUS zaakceptuje, to po zakończonym leczeniu składa Pan dokumenty do ZUS (lub pracodawca) z wnioskiem o odszkodowanie. Jeżeli był to wypadek w drodze do pracy, to odszkodowanie z ZUSu nie będzie.

  Fortuniarz skomentował/a odpowiedź 2014-09-11 02:30

  Dziękuję za profesjonalną pomoc. Pozdrawiam.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-28 12:47 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Autor napisał "Tego dnia w drodze po jeździe testowej z klientem a pracą"

  To wskazuje, że rozpoczął Pan pracę jazdą testową. Był Pan w czasie pracy i do dyspozycji pracodawcy. Wg mnie opisane zdarzenie spełnia wymogi definicji wypadku przy pracy.

  Po sporządzeniu protokołu powypadkowego i jego zatwierdzeniu  będą Panu przysługiwały świadczenia z tytułu wypadku przy pracy. W czasie trwania zwolnienia 100% zasiłek chorobowy a  po zakończeniu leczenia i rehalibitacji możliwość wystąpienia o ustalenie trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i odszkodowanie z ZUS. Proszę pamiętać, że odszkodowanie jest na wniosek pracownika. Ten wniosek należy przekazać płatnikowi - pracodawcy. A pracodawca kompletuje dokumentację i przekazuje do ZUS.  Każdy % uszczerbku to 730 złotych. 

  Świadczenia z ZUS to jedno ze świadczeń, może Pan także dochodzić zadośćuczynienia na drodze cywilnej, np. od posiadacza pojazdu który uderzył w Pana auto.

  Fortuniarz skomentował/a odpowiedź 2014-09-29 13:07

  Bardzo dziękuję za odpowiedź. Aktualnie trwa u mnie rehabilitacja. Dziekuję jeszcze raz za pomoc.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania