eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Dyscyplinarka a zasiłek przedemerytalny


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-03-04 15:30 autor: myszka19

5 158 odsłon

Dyscyplinarka a zasiłek przedemerytalny

Zwolniono mnie dyscyplinarnie 9/2012 r. Sprawa w sądzie o przywrócenie do pracy, ponieważ jestem w okresie ochronnym przedemerytalnym. Nie znany jest mi termin rozprawy sądowej. Pobieram rentę rodzinną.

Czy mogę zarejestrować się jako bezrobotna do czasu sprawy sądowej? Czy będę miała zapłacone za czas pozostawania bez pracy? Jakie będą skutki w ww przypadku jeśli założę własną działalność gospodarczą lub podejmę pracę na umowę o pracę, jeśli taką znajdę, lub też przejdę na zasiłek przedemerytalny?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-04 16:40 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Pobieranie renty rodzinnej nie wyklucza rejestracji w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, o ile renta nie przekracza połowy minimalnego wynagrodzenia. W przypadku założenia działalności gospodarczej, podjęcia zatrudnienia lub uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego należy wyrejestrować się z urzędu w ciągu 7 dni kalendarzowych.
  Prawo do zasiłku przysługuje osobie, która w ciągu 18 miesięcy wstecz od daty rejestracji przepracowała 365 dni, uzyskiwała co najmniej minimalne wynagrodzenie, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego prawo do zaiłku przysługuje po 180 dniach od daty rejestracji i zasiłek o te 180 dni zostaje skrócony.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • bosacka

  Dodano 2014-05-22 12:06 przez bosacka

  Wypowiedzenie umowy o pracę a okres ochronny. Czy dostanę zasiłek i świadczenie przedemerytalne?

  Z dniem 1.06.2014 otrzymam wypowiedzenie z pracy z tyt. likwidacji stanowiska pracy, okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Od lipca 2014 obejmie mnie ochrona - 4 lata do emerytury.
  Czy w tej sytuacji otrzymam zasiłek a potem świadczenie przedemerytalne?

 • Makani

  Dodano 2013-10-22 16:10 przez Makani

  Rozwiązanie umowy w okresie ochronnym

  Witam,
  mojej mamie zostało 2 lata do emerytury. Jej pracodawca chciał ogłosić upadłość spółki, ale nie zgodził się na to sąd (za mało środków). Teraz powiedział, że nie ma co zrobić z pracownikami w okresie ochronnym (innych zwalnia za porozumieniem), nie ma dla nich pracy, gdyż spółka straciła kont...

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-01 17:52 przez konto usunięte

  Jak będzie z zasiłkiem dla bezrobotnych?

  Pracowałem kilkanaście lat w jednej firmie dostałem dyscyplinarkę, tak więc zasiłek dopiero za pól roku. Jednak jak bym przepracował teraz miesiąc i znowu zarejestrował się w Urzędzie Pracy to jak to wtedy będzie wyglądało? Czy dostanę od razu czy będzie mi się liczyło to pół roku?

 • konto usunięte

  Dodano 2012-09-04 18:17 przez konto usunięte

  Czy mam prawo do zasiłku?

  Witam, skończyłam 25 lat i tym samym wstrzymano mi rentę rodzinną w wysokości 1099 zł. Obecnie jestem w ciąży nie będąc w związku formalnym. Czy rejestrując się w Urzędzie Pracy mam prawo do zasiłku?

 • MATEUSZ20_2005

  Dodano 2018-05-28 07:44 przez MATEUSZ20_2005

  Kiedy zarejestrować się w Urzędzie Pracy?

  Po jakim okresie czasu mogę się zarejestrować w Urzędzie Pracy, po tym jak zostałem zwolniony dyscyplinarnie? I w jakim Urzędzie Pracy to zrobić? Tam gdzie jestem zameldowany? Czy tam gdzie mieszkam i się rozliczam w Urzędzie Skarbowym?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek przedemerytalny także dla opiekunów

  Zasiłek przedemerytalny także dla opiekunów

  Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem bardzo często oznacza rezygnację z pracy zawodowej. Opiekunom przysługuje wprawdzie świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, ale nie zmienia to faktu, że po śmierci ...

 • Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

  Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

  Osobami dotkniętymi bezrobociem są także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Niejednokrotnie nie posiadają one środków na utrzymanie siebie i rodziny. Kierowanie osób bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci np. na szkolenie czy ...

 • Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

  Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

  Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy mogą nabyć prawo do zasiłku po spełnieniu określonych warunków - informuje Zielona Linia.

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania