eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Jak postąpić?


2007-12-08 14:26 autor: konto usunięte

2 178 odsłon

Jak postąpić?

Mój znajomy jest kierowcą.Przed świętami w jego branży-jak wiadomo-jest więcej pracy.Po ośmiu godzinach pracy wrócił do domu.Nie był tego samego dnia uprzedzony o dodatkowej pracy,więc miał zaplanowany czas na cały dzień,oczywiście po ukończeniu pracy....jednak w godzinach popołudniowych zadzwoniono do niego z biura,by wstawił się do pracy rozwieść jeszcze jeden sklep.Odmówił.Na drugi dzień wręczono mu wypowiedzenie.Zaznaczam,że tego dnia nie był uprzedzany o możliwości dodatkowej pracy(oczywiście w godzinach nadliczbowych)Jak postąpić?czy z takiego powodu można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2007-12-08 15:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Wnioskuje iż umowa o prace byla na czas nie okreslony a rozwiązanie umowy jest w trybie natychmiastowym? Nadmienie iż oświadczenie pracodawcy o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę powinno być złożone w formie pisemnej. Powinno zawierać poza wyrażeniem woli o natychmiastowym zakończeniu stosunku pracy również przyczyny rozwiązania umowy. A zatem rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym jest bezprawne, gdy nastąpiło z naruszeniem przepisów:

    - bez przewidzianej przyczyny prawnej ,

    - bez zasięgnięcia opinii lub uzyskania zgodny związku zawodowego,

    - z przekroczeniem terminu 1- miesiąca przewidzianego na rozwiązanie stosunku pracy w trybie natychmiastowym z winy pracownika,

    Zgodnie z kodeksem pracy (art. 52 k.p) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

    - ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

    - popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem,

    - zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

    Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie natychmiastowym, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo odszkodowanie. O przywróceniu do pracy lub odszkodowaniu orzeka sąd pracy (art. 56 k.p).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania