eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Badania lekarskie po urlopie wychowawczym


2014-04-27 09:30 autor: Artemis

6 821 odsłon

Badania lekarskie po urlopie wychowawczym

Witam,

wracam z urlopu wychowawczego i dostałam skierowanie na badania okresowe. Czy jeśli je wykonam i pojdę od pierwszego dnia "pracy" na L4 (ciąża), to grożą mi jakieś konsekwencje?

Pracodawca się upiera, że mam wykonać badania (choć dotychczasowe mam aktualne). Oficjalnie nie informowałam o ciąży i pojściu na L4, ale w firmie znany jest mój aktualny stan.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-04-27 13:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli nie chce Pani podjąć pracy tylko w pierwszym dniu powrotu dostarczyć zwolnienie , to nie musi robić Pani badań.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-27 14:32 autor odpowiedzi: Artemis

    wracając do mojego pytania, jeśli wykonam badania i pójdę na L4 to grożą mi jakieś konsekwencje?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-04-27 16:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie, tyle tylko że pracodawca poniesie koszty, których nie musiałby ponosić. Po 30 dniach zwolnienia (jeżeli chciałaby Pani jednak trochę popracować-chociażby z powodu większego zasiłku macierzyńskiego) ponownie musiała by Pani robić badania.

    Karolina842 skomentował/a odpowiedź 2017-04-06 12:17

    1.Czy w przypadku kiedy jest się w ciąży i ma planowo się wrócić do pracy po urlopie wychowawczym poinformuje się pracodawcę, że badań lekarskich nie będzie się robić ze względu na to, że jest się w ciąży i zaraz po wychowawczym planuje się przejść na L4, czy wówczas pracodawca może zwolnić pracownicę?czy właśnie może to być lepiej potraktowane w kontakście braku poniesienia kosztu za badania i zapewnienia kontynuacji zastepstwa za te osobę? 2.Czy lepszym wyjściem pod względem prawnym jest nie informowanie pracodawcy, nie wykonanie badań i w dniu planowanego powrotu doręczenie L4? 3.Rozumiem jeżeli nie wróci się do pracy a wręczy L4 w pierwszym dniu planowego powrotu po wychowawczym. L4 jest płatne w wysokości 100% - wynagrodzenia jakie się otrzymywało w czasie kiedy sie pracowało w roku poprzedzającym urlop wychowawczy,macierzynski, L4 na pierwsze dziecko? 4. W jaki sposób wyliczany byłby zasiłek macierzyński w takiej sytuacji?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Madziun22

    Dodano 2017-05-09 15:18 przez Madziun22

    L4 po urlopie wychowawczym. Czy muszę przejść badania?

    21 kwietnia wysłałam zawiadomienie, że chcę wrócić do pracy. I z dniem powrotu zanieść L4 B tylko, że dostałam skierowania do lekarza medycyny pracy, a on mnie nie dopuścił do pracy.Co mogę zrobić, czy z dniem 21 mają dostarczyć L4 bez badań?

  • K.

    Dodano 2014-02-19 22:40 przez K.

    Czy mogę przejść z urlopu wychowawczego na L4 (druga ciąża)?

    Witam,
    obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do dnia 28.02.2014 i jednocześnie jestem w drugiej ciąży. W związku z tym od 01.03.2014 chciałam przejść na l4 (takie są zalecenia lekarza).
    Moje pytanie jest następujące: czy mogę poinformować pracodawcę, że wracam do pracy, a pierwszego dnia pojawić...

  • Mawera

    Dodano 2014-01-07 15:00 przez Mawera

    Jak przejść na L4?

    Witam,
    jeśli chcę przejść z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie (ponieważ jestem w drugiej ciąży), czy muszę robić badania lekarskie (okresowe) do pracy czy od razu przynoszę L4?

  • joankuc

    Dodano 2013-09-26 14:47 przez joankuc

    Badania okresowe po przerwanym urlopie wychowawczym a L4

    Witam,
    30 dni wcześniej poinformowałam swojego pracodawcę, że przerywam urlop wychowawczy i że 9 października stawiam się w pracy. Obecnie jestem w 13. tygodniu ciąży i 9.10 zamierzam przedstawić zwolnienie lekarskie. Pierwszego dnia pracy powinnam pojawić się z aktualnymi badaniami.
    Moje pytanie br...

  • sylwunia871

    Dodano 2015-02-09 18:22 przez sylwunia871

    Ciąża na urlopie wychowawczym a badania okresowe

    Witam,mam pytanie. Czy jeżeli złożę wniosek o urlop wychowawczy na rok, a w tym czasie zajdę w ciążę, to czy pracodawca może odmówić mi powrotu do pracy, jeżeli złożę taki wniosek na 30 dni przed planowanym powrotem?Czy w tym przypadku, jeśli zgłoszę powrót do pracy w pierwszym dniu mogę zanieść L4 ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

    BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

    Brak aktualnego badania okresowego uniemożliwia zatrudnionemu pójście na urlop. Niedozwolone jest także oddelegowanie do związku zawodowego pracownika bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy. Prawne podstawy ...

  • Badania lekarskie dla prowadzących samochód służbowy

    Badania lekarskie dla prowadzących samochód służbowy

    Pracownik jest zobowiązany poddawać się wstępnym i okresowym badaniom zgodnie z Kodeksem Pracy i nie ma obowiązku przechodzić badań dla kierowców. Natomiast jeśli będzie kierować pojazdami w ramach obowiązków służbowych do ...

  • Badania lekarskie obowiązują także wiceprezesa

    Badania lekarskie obowiązują także wiceprezesa

    Każdy pracownik, bez względu na zajmowane stanowisko, przed dopuszczeniem do pracy musi uzyskać zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na zajmowanym stanowisku, a w trakcie zatrudnienia odbywać badania ...

  • Okresowe badania lekarskie a obowiązki pracodawcy

    Okresowe badania lekarskie a obowiązki pracodawcy

    Pracownik podlega obowiązkowo okresowym badaniom lekarskim, których celem jest ustalenie zdolności do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Badania kończą się wydaniem orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania