eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Czy słusznie postąpił pracodawca zwalniając mnie dyscyplinarnie?


2014-04-15 16:06 autor: ezalwosia

10 611 odsłon

Czy słusznie postąpił pracodawca zwalniając mnie dyscyplinarnie?

Witam,

przebywałam na zwolnieniu lekarskim do 06.04.2014, w tym dniu minęło 182 dni zasiłku chorobowego. Złożyłam w ZUS wniosek o rentę, ale w dniu 15.04.2014 lekarz orzecznik zamiast renty przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne.

W dniu dzisiejszym otrzymałam pocztą zwolnienie dyscyplinarne od pracodawcy za nieobecności nieusprawiedliwienie, choć pracodawca wiedział, że oczekuję na decyzję ZUS, bo sam wypełniał mi papiery na rentę.

Moje pytanie brzmi: czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem wysyłając mi dyscyplinarkę i czy moja nieobecność do czasu decyzji ZUS jest usprawiedliwiona?

Pytanie zaktualizowano 2014-04-15 16:24

NIE BARDZO ROZUMIĘ ODPOWIEDŹ,BO SKORO NADAL BYŁAM NIEZDOLNA DO PRACY(BO OKRES OCZEKIWANIA NA DECYZJE ZUS JEST NIEZDOLNOŚCIĄ DO PRACY)TO POWINIEN MNIE CHRONIĆ ART 53 KP.NADMIENIAM ŻE PAPIERY DO ZUS ZLOŻYŁAM BĘDĄC JESZCZE NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM.CO W ZWIĄZKU Z TYM ŻE ŚWIADCZENIE REHABILITACYJNE MAM PRZYZNANE WSTECZ TZN OD DNIA USTANIA PRAWA DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO.cZY PRACODAWCA ZNAJĄC MOJĄ SYTUACJĘ NIE POWINIEN SIĘ POWSTRZYMAĆ PRZED WYPOWIEDZENIEM?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-15 16:14 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Oswiadczenie regabilitacyjne powinien się Pani starać będąc na zwolnieniu. Jeżeli po 182 dniach nie pojawiła się Pani w pracy, to pracodawca mógł zastosować art. 52 K.p. Ma Pani prawo się odwołac do sądu w ciągu 14 dni od daty otrzymania wypowiedzenia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 3 1

  skomentuj | odpowiedz

 • Najlepsza odpowiedź

  2014-04-15 16:45 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Po wyczerpaniu zasiłku, oczekując na orzeczenie, powinna była Pani powiadomić o tym pracodawcę, a ten uznać dni oczekiwania jako nieobecność usprawiedliwoną niepłatną. Jeśli pracodawca nie wiedział, co się z Panią dzieje, mógł zwolnić za nieobecność nieusprawiedliwioną dyscyplinarnie. Radziłabym zwrócić się do kadr i porozmawiać o przywróceniu stosunku pracy. Jednak po 3 m-cach pobierania świadczenia pracodawca może Panią zwolnić, a sadząc po tym, jak teraz pracodawca postąpił, zapewne tak się stanie. 
  Jeśli pracodawca nie wycofa dyscyplinarki, może Pani odwołać się do sądu pracy.

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-24 12:36 przez konto usunięte

  Natychmiastowe zwolnienie z pracy w czasie trwania 3-miesięcznej rehabilitacji

  Przeszedłem po 182 dniach zwolnienia lekarskiego na 3-miesięczną prewencję rehabilitacyjną przed rentą w ramach ZUS. Mimo tego, że miałem stałą umowę o pracę z 3-miesięcznym terminem wypowiedzenia obowiązującą pracodawcę i pracownika w trybie natychmiastowym w czasie trwania 3-miesięcznej rehabilita...

 • Snace408

  Dodano 2021-11-29 20:04 przez Snace408

  Pobyt w szpitalu a okres zasiłkowy

  Dzień dobry, leżę w szpitalu już od października przyjęty jak na zwykłą gruźlicę po miesiącu okazało się że, zachorowałem na gruźlicę wielolekoodporną. Okres  zasiłku chorobowego mija mi w kwietniu a umowa o pracę w maju a ja nie wiem czy wyjdę ze szpitala.
  Wiem że po ustaniu okresu chorobowego nale...

 • alinaw222

  Dodano 2020-11-15 09:47 przez alinaw222

  Renta a praca

  Witam 6 października lekarz orzecznik ZUS wydał orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu choroby nowotworowej na 1 rok i przyznał mi rentę. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony i mam 63 lata.
  Do dnia dzisiejszego nie mam decyzji z ZUS, a 19 listopada kończy mi się zwolnienie leka...

 • czerwona1990

  Dodano 2017-04-07 16:30 przez czerwona1990

  Wykorzystany zasiłek chorobowy (182 dni), a oczekiwanie na termin komisji lekarskiej ZUS

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą od pewnego czasu przebywam na zasiłku chorobowym, biorąc pod uwagę mój stan zdrowia i choroby staram się o rentę. Miałam kilka dni temu wezwanie do ZUS-u, lecz lekarz orzecznik stwierdził, że jestem zdolna do pracy.Oczywiście odwołałam się od tej decyzji i tera...

 • zdruzgotana

  Dodano 2015-08-16 15:52 przez zdruzgotana

  Renta czy chorobowe?

  Mam 60 lat. Przebywałam na zasiłku chorobowym 182 dni i 7 miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym.Orzecznik odmówił dalszego świadczenia uznają mnie za zdolną do pracy. Chorobowe było ze względu na powikłania ortopedyczne związane z wypadkiem w pracy w 2004 roku. Lekarz nie chce podpisać zdolności ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  Zasiłek chorobowy w 2022 roku na nowych zasadach

  1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

 • Zwolnienie pracownika na skutek niezdolności do pracy

  Zwolnienie pracownika na skutek niezdolności do pracy

  Pracownik, który przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a następnie na świadczeniu rehabilitacyjnym, może zostać zwolniony bez zachowania okresu wypowiedzenia. Dowiedz się jakie warunki muszą zaistnieć aby takie zwolnienie ...

 • Zwolnienie lekarskie: szef sprawdzi czy należy się L4

  Zwolnienie lekarskie: szef sprawdzi czy należy się L4

  Szef ma prawo zweryfikowania, czy dostarczone przez pracownika zwolnienie chorobowe czyni zadość wymogom formalnym przewidzianym dla takich zaświadczeń. Może również sprawdzić, czy chory prawidłowo je wykorzystuje.

 • Kiedy i dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?

  Kiedy i dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?

  Osoba chora, która wyczerpie limit dni na zasiłku chorobowym, a jej stan zdrowia nadal jest zły, może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego na dalsze leczenie - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania