eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Natychmiastowe zwolnienie z pracy w czasie trwania 3-miesięcznej rehabilitacji


2014-03-24 12:36 autor: konto usunięte

6 362 odsłon

Natychmiastowe zwolnienie z pracy w czasie trwania 3-miesięcznej rehabilitacji

Przeszedłem po 182 dniach zwolnienia lekarskiego na 3-miesięczną prewencję rehabilitacyjną przed rentą w ramach ZUS. Mimo tego, że miałem stałą umowę o pracę z 3-miesięcznym terminem wypowiedzenia obowiązującą pracodawcę i pracownika w trybie natychmiastowym w czasie trwania 3-miesięcznej rehabilitacji dostałem listem poleconym natychmiastowe zwolnienie z pracy. Czy decyzja pracodawcy jest zgodna z prawem pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-24 12:42 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Tak.
  Art 53  par 1.1b Kodeksu pracy dopuszcza możliwość rozwiązania umowy o pracę po wyczerpaniu zasiłku chorobowego oraz 3 m-cach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
  Jeśli Pan odzyska zdolność do pracy, proszę możliwie najszybciej skontaktować się z pracodawcą. W miarę jego możliwości, powinien ponownie zatrudnić Pana w okresie 6 m-cy od rozwiązania obecnej umowy (art. 53 par.5 KP).

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-24 18:04 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  jeżeli otrzymał Pan zwolnienie przed upływem 3 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego wóczas należy szybko odwołać się do Sądu (14 dni od otrzymania pisma w sprawie zwolnienia)

  Jack123

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-03-25 14:06

  Jeżeli pracodawca zwolnił mnie przed upływem 3 miesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego oraz nie ma żadnych zarzutów co do rzetelności wykonywania przeze mnie obowiązków w pracy, a kieruje się jedynie wg niego kryterium opłacalności i zysków firmy oraz okresu redukcji etatów w firmie, jakie mam szanse odzyskania etatu pracy po odwołaniu się do Sądu Pracy? Czy w przypadku podtrzymania decyzji przez Sąd o zwolnieniu przysługuje mi odprawa z tytułu zwolnienia w trybie natychmiastowym? Pozdrawiam

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 3 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-18 10:04 przez konto usunięte

  Czy obowiązuje okres wypowiedzenia po powrocie do pracy w czasie świadczenia rehabilitacyjnego?

  Mam umowę o pracę na czas nieokreślony z 3-miesięcznym terminem wypowiedzenia. Jeżeli wracam do pracy przed zakończeniem 3-miesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego i pracodawca chce mnie zwolnić, to czy w dalszym ciągu 3-miesięczny okres wypowiedzenia dla pracodawcy jest obligatoryjny?
  Czy w tym p...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-27 09:35 przez konto usunięte

  Jaka jest podstawa prawna zwolnienia ze stałej pracy na czas nieokreślony?

  Mam stałą umowę o pracę na czas nieokreślony. Wracam do pracy po 182 dniach otrzymywania zasiłku chorobowego i pracodawca dochodzi do wniosku, że skoro tak długo nie było mnie w pracy i firma dalej dobrze funkcjonuje to znaczy, że nie jestem niezbędny i zwalnia mnie z pracy.
  Jakie mam szanse powróce...

 • mariolakowalski

  Dodano 2013-12-04 17:54 przez mariolakowalski

  Zwolnienie na okresie ochronnym przy przejściu z dużej firmy do mniejszej

  Witam,
  potrzebuję fachowej porady, proszę o pomoc.
  W dniu dzisiejszym otrzymałam 2-tygodniowe wypowiedzenie, przy czym moja umowa o pracę była na czas określony do 2017 roku. Pól roku temu część pracowników została wraz ze mną przeniesiona do innego zakładu pracy przy porozumieniu stron (czy w tym w...

 • klaudyna

  Dodano 2019-03-15 18:54 przez klaudyna

  Świadczenie rehabilitacyjne

  Przebywam ponad 182 dni na L4, złożyłam wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, okres zasiłkowy już minął, a ja nadal nie otrzymałam wezwania na kontrolę do orzecznika ZUS. Wiem już, że moja nieobecność w pracy jest bezpłatna usprawiedliwiona i jeśli dostanę świadczenie, to pracodawca nie może...

 • tomasz0612

  Dodano 2014-06-02 10:49 przez tomasz0612

  Zwolnienie z pracy za kilka chorobowych

  Mam 50 lat, pracuję w tym zakładzie 28 lat. Do tej pory nie chorowałem, może sporadycznie. W zeszłym roku zachorowałem na hemoroidy, które miałem usuwane szpitalnie. Musiałem brać co jakiś czas chorobowe żeby się leczyć.
  Pracodawca wyliczył ich osiem i teraz chce mnie zwolnić z trzymiesięcznym wypow...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania