eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Umowa o pracę tymczasową a ciąża


2014-02-21 17:18 autor: ks

22 967 odsłon

Umowa o pracę tymczasową a ciąża

Witam,

jestem pracownikiem agencji pracy tymczasowej Adecco. Umowa o pracę na pełny etat na czas określony (umowy co 3 miesiące, aktualnie od 17.12.2013 r. do 16.03.2014 r. - ciągłość od maja 2013 r.). Obecnie jestem na L4 (jestem w ciąży) ze względu na charakter pracy (szkodliwe warunki pracy, praca fizyczna na produkcji na 3 zmiany, na hali jest "smród" i lekarz zabronił mi pracować w takich warunkach ze względu na dobro dziecka, a możliwości na przeniesienie mnie na inne stanowisko niestety nie ma).

W Adecco poinformowali mnie, że umowa nie zostanie przedłużona i wygaśnie dnia 17.03.2014. Czy mam jakieś prawo, aby ta umowa jednak została przedłużona do dnia porodu (wypada na wrzesień 2014 r.)? Czytałam, że tak powinno stać się automatycznie. Dowiedziałam się już w ZUS, że jeśli pracodawca nie przedłuży mi umowy do dnia porodu, stracę zasiłek macierzyński... Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Bardzo proszę o poradę. 
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

 • 2015-04-03 18:38 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Opcja chorobowego po porodzie nie wchodzi w grę. Nie wiem o jakiej nowelizacji z lutego b.r. Pani pisze. Proszę o konkrety.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-24 16:31 autor odpowiedzi: kiniakicia

  witam jestem ciekawa własnie tematu ciąży, ponieważ nie długo bede zatrudniona przez agencje pracy tymczasowej praca bedzie na 5 miesięcy oczywiście przedlużana co miesiąc albo i nawet co 2 tygodznie, i tu pytanie czy jak bym zaszła w ciąże i powiedziałabym o tym po 12tyg ciąży albo nawet i po 3 miesiącach to umowa zostanie przedłużona czy nie i wtedy zus mi bedzie płacił?? jak to wygląda?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-06-24 22:47 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Umowa nie musi być przedłuzona. Warunkiem uzyskania zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie w okresie zatrudnienia.Po zwolnienie-nie przedłuzeniu umowy- do porodu może być Pani na zwolnieniu, ale należy pamiętać, że nie wolno przerwać zwolnienia.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-09 18:14 autor odpowiedzi: Cosima

  Witam!Jestem świeżo po ślubie i wspólnie z mężem planujemy pierwsze dziecko,jednak nie chciałabym stracić mojej wymarzonej pracy i móc wrócić do niej po porodzie. Do dnia 31 grudnia 2015 r. jestem zatrudniona na umowę o pracę tymczasową poprzez agencję pracy. Od dnia 1 stycznia 2016 r. zostanę zatrudniona na umowę o pracę bezpośrednio przez firmę, w której pracuję, prawdopodobnie na okres 6 miesięcy, możliwe, że na okres 12 miesięcy. Bardzo proszę o poradę, kiedy byłby najlepszy czas na zajście w ciążę, abym nie straciła tej pracy. Bardzo też zależy mi na tym, aby przysługiwał mi urlop macierzyński (ewentualnie wychowawczy) i abym mogła później wrócić do pracy.Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź!

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-09 21:19 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pytania czysto retoryczne, bo co zrobi Pani pracodawca nikt nie wie. Jeżeli bedzie Pani w ciązy, to szef nie może Panią zwolnić. Jeżeli termin zakończenia umowy przypadnie na co najmniej 12 tydzień ciązy, to umowa powinna być przedłuzona do porodu. Mówię oczywiście o umowie o pracę na czas okreslony a nie o umowie tymczasowej. Po porodzie dostanie Pani zasiłek macierzyński, ale pracodawca nie będzie miał obowiązku Panią zatrudnić. Myślę, że taki ma plan, bo daję Pani umowę na czas okreslony a nie na stałe.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-01 14:07 autor odpowiedzi: mona14789

  Witam. Czy zmieniło się coś w tej kwestii. tzn z umowami agencyjnymi dokładnie adecco a zasiłek macierzyński ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-01 14:08 autor odpowiedzi: mona14789

  Witam. czy zmieniło sie coś może w tej kwestii, dokładnie chodzi o umowe pracy w agencji tymczasowej a zasilek macierzyński ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-01 14:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie, na razie nic się nie zmieniło, ale mają wprowadzić zmiany do ustawy i kobiety w ciązy  zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej mają mieć taką samą ochronę jka jest zapisana w K.p. Od kiedy????

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-01 15:51 autor odpowiedzi: magdanowa

  Witam, jestem w czwartym miesiacu ciazy jestem zatrudniona przez agencje pracy tymczasowej umowa co 3 miesiace obecnie do 30 wrzesnia 2016. czy agencja nie ma obowiazku przedluzenia mi umowy do dnia porodu? obecnie przebywam na l4 dzwonili do mnie informujac ze umowy nie przedluza. czy moga tak zrobic? czy potem bedzie placil mi zus?a co z macierzynskim?prosze o odpowiedz

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-01 15:59 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jak na razie nie mają obowiązku przedłużenia umowy. Tak, jak napisałew wczesniej coś ma się zmienić. Na zwolnieniu może PAni byc do porodu, ale zasiłku macierzyńskiego ( w obecnej sytuacji prawnej) nie będzie. Może Pani się starać o tzw . kosiniakowe w wysokości 1000 zł. Wniosek nalezy złozyć w pomocy społecznej ( gmina lub miasto).

  magdanowa skomentował/a odpowiedź 2016-08-01 16:04

  powiedzieli takze ze jesli wroce np we wrzesniu to wtedy umowe przedluza o kolejne 3 miesiace czyli do konca grudnia.termin porodu mam na styczen czy w takiej sytuacji "mam po co wracac"? skoro od stycznia i tak umowy nie bede miala i macierzynski nie bedzie mi sie nalezal. i jeszcze jedno pytanie skoro juz nie bede miala umowy to po co l4?od czego mam sie zwalniac skoro nie wykonuje zadnej pracy?

  magdanowa skomentował/a odpowiedź 2016-08-01 16:15

  jaki nip platnika widnieje wtedy na zwonieniu? pytam gdzyz nigdy wczesniej nie bylam w takiej sytuacji

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-29 11:06 autor odpowiedzi: magdanowa

  Witam, jestem w piatym miesiacu ciazy mam umowe tymczasowa do 29 wrzesnia 2016r. obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim. wiem ze pracodawca nie ma obowiazku przedluzenia mi umowy ale czy jesli zrobilby to i przdluzyl ja do dnia porodu (tak zebym dostala macierzynski i mozliwosc powrotu po nim dp pracy) to czy ja moge podpisac dalsza umowe bedac na l4? czy mam przerwac l4 zeby podpisac umowe?czy okres 33 dni zwolnienia musi byc zachowany w tym przypadku czy to nie ma znaczenia?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

  Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

  Ustawodawca zdecydował się wprowadzić uregulowania dotyczące pracy zdalnej na fali doświadczeń wynikających z rozwiązań doraźnie wprowadzonych na czas epidemii COVID-19. Znaczne zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku ...

 • Dodatkowe urlopy i przerwy w pracy, czyli dyrektywa work-life balance w Polsce od 26 kwietnia

  Dodatkowe urlopy i przerwy w pracy, czyli dyrektywa work-life balance w Polsce od 26 kwietnia

  Rok 2023 przyniósł poważne zmiany w Kodeksie pracy. Oprócz nowelizacji przepisów w zakresie pracy zdalnej, 26 kwietnia zaczną też obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie ...

 • Praca zdalna - najważniejsze zmiany od 7 kwietnia

  Praca zdalna - najważniejsze zmiany od 7 kwietnia

  Planowana od dłuższego czasu nowelizacja kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej rozpoczyna swój formalny start. Zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 lutego, a więc wejdą w życie 7 kwietnia. Jak bardzo zmieni się obecnie ...

 • Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023

  Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023

  Szalony okres covidowy wymusił konieczność dostosowania się do nietypowych okoliczności w wielu dziedzinach życia społecznego. Zmiany nastąpiły także w sektorze zatrudnienia, w którym istotne było zachowanie ciągłości procesu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania