eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Umowa o pracę tymczasową a ciąża


2014-02-21 17:18 autor: ks

23 019 odsłon

Umowa o pracę tymczasową a ciąża

Witam,

jestem pracownikiem agencji pracy tymczasowej Adecco. Umowa o pracę na pełny etat na czas określony (umowy co 3 miesiące, aktualnie od 17.12.2013 r. do 16.03.2014 r. - ciągłość od maja 2013 r.). Obecnie jestem na L4 (jestem w ciąży) ze względu na charakter pracy (szkodliwe warunki pracy, praca fizyczna na produkcji na 3 zmiany, na hali jest "smród" i lekarz zabronił mi pracować w takich warunkach ze względu na dobro dziecka, a możliwości na przeniesienie mnie na inne stanowisko niestety nie ma).

W Adecco poinformowali mnie, że umowa nie zostanie przedłużona i wygaśnie dnia 17.03.2014. Czy mam jakieś prawo, aby ta umowa jednak została przedłużona do dnia porodu (wypada na wrzesień 2014 r.)? Czytałam, że tak powinno stać się automatycznie. Dowiedziałam się już w ZUS, że jeśli pracodawca nie przedłuży mi umowy do dnia porodu, stracę zasiłek macierzyński... Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Bardzo proszę o poradę. 
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2014-02-24 16:31 autor odpowiedzi: justeczka85

    Witam,

    Umowa zostaje przedłużona automatycznie do dnia porodu w wypadku, gdy na dzień ustania umowy o pracę tzn. 16.03.2014, zaawansowanie ciąży wynosi przynajmniej 12 tygodni. Czyli jeśli byłaby Pani np w 10 tygodniu ciąży to niestety pracowadwca nie musi takiej umowy przedłużać. Wydaje mi się, że rozstrzygające będzie zaświadczenie od lekarza stwierdzające wiek ciąży.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-26 11:32 autor odpowiedzi: ks

    No tak właśnie 16.03.2014r. będę już w 13 tyg ciąży. Z tym że gdzieś wyczytałam, że to automatyczne przedłużenie umowy NIE DOTYCZY pracowników zatrudnionych na umowę o pracę tymczasową:

    "Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 9 lipca 2003r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. Nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 177 § 3 K.p. , zgodnie z którym umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży – ulega przedłużeniu do dnia porodu."

    Także, jak to w końcu jest?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-26 12:04 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W tym wypadku  nie stosuje się art. 177 § 3 K.p.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-30 18:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam, jestem zatrudniona na umowe tymczasowa (podpisywana co tydzien), pracuje juz od miesiaca, dowiedzialam sie ze jestem w 19tygodniu ciazy, czy jesli dam zwolnienie od lekarza z powodu ciazy dostane co miesiac do porodu jakies pieniadze bez wykonywania pracy?

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-09-30 20:06 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak, o ile były odprowadzane składki chorobowe. Zasiłek może Pani pobierac będąc na zwolnieniu nieprzerwanie do dnia porodu.

    madelaineanqeliqe

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-10-01 12:03

    Dziękuję za odpowiedź!!! A czy po porodzie należy mi się wtedy becikowe i dodatek z tytułu urodzenia dziecka?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-26 13:48 autor odpowiedzi: dkawa

    Witam, również jestem w tej beznadzienej sytuacji, co Pani wyżej. Umowę miałam z agencją pracy, pracowałam już 3 miesciące, zaszłam w ciąże, ale zwolnienie dałam dopiero po 13tyg. ciąży. Jednka umowa mi się skończyłam z dniem 31.10.2014r. i firma powiedziała, że nie mają praw mi przedłużać umowy. Dziś zanosiłam pierwsze zwolnienie do ZUSu i pani pracująca tam powiedziała, że do dnia porodu będą mi płacicić, później niestety zostaje z niczym... Ma któs pomysł co można z tym zrobić. Nie ukrywam, że załamała mnie ta inforamcja. Proszę o pomoc

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-26 19:31 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Becikowe Pani dostanie (odpowiedź na pierwsze zapytanie).
    Jeżeli chodzi o drugie pytanie, to sprawa nie jest łatwa. Co nalezy zrobić? Można się gdzieś zatrudnic na umowę o pracę, umowę zlecenie z minimalnym wynagrodzeniem i odprowadzać dobrowolnie składkę chorobową lub załozyc działalność i odprowadzać składki. Wiem, wiem- nie jest to wszystko takie proste.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-03 20:05 autor odpowiedzi: julita261

    Witam. Proszę o pomoc. Miałam umowę o pracę kodeksową zawartą z agencją pracy tymczasowej zawartą do 31.12.2014. Jestem w ciązy, termin porodu mam wyznaczony na 31.03.2015. Czy muszą mi przedłużyć umowę o prace do dnia porodu? Czy mam jakieś alternatywy, żeby było mi wypłacane chorobowe i macierzynski przez zus?
    julita261 zaktualizował/a odpowiedź 2015-01-04 16:07
    może doprecyzuję. mam umowę zawartą z z agencją pracy tymczasowej, ale nie jest to umowa o pracę tymczasową tylko umowa o pracę (w poprzednich umowach miałam zapis o pracy tymczasowej, w ostatniej jest umowa o pracę). czy w takim przypadku agencja musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-03 20:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Niestety, umowy tymczasowej agencja nie ma obowiązku przedłużenia do dnia porodu. Zasiłek macierzyński bezie wypłacony jeżeli urodzi Pani w okresie ubezpieczenia (zatrudnienia).

    julita261 skomentował/a odpowiedź 2015-01-04 16:05

    może doprecyzuję. mam umowę zawartą z z agencją pracy tymczasowej, ale nie jest to umowa o pracę tymczasową tylko umowa o pracę (w poprzednich umowach miałam zapis o pracy tymczasowej, w ostatniej jest umowa o pracę). czy w takim przypadku agencja musi przedłużyć mi umowę do dnia porodu?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-01-04 18:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie, jest to umowa tymczasowa zawarta z agencją.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-16 18:04 autor odpowiedzi: monikakr

    również jestem w tej samej sytuacji ale duzo czytalam i gdzies przypadkiem znalazlam takie cos "Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę (pracownika) zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia pracownicy (pracownikowi) przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze." jak sie do tego stosowac. to dotyczy pracownika tymczasowego jak i agencji pracy
    monikakr zaktualizował/a odpowiedź 2015-03-17 14:01
    (UMOWA NA CZAS OKRESLONY)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-17 06:34 autor odpowiedzi: dkawa

    Niestety z tymi umowami, z agencją jest lipa straszna... Mi się umowa skończyła w trakcie ciąży, więc zaczął mi płacić zus... co za tym idzie, nie dostane macierzyńskiego... :(

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-03-17 13:56 autor odpowiedzi: monikakr

    czyli co taka umowa o prace na czas okreslony jest warta. moze poslozyc za papier toaletowy. i niby Polska wolny i rowno uprawniony kraj a wielki guzik z tego mamy. jak nie pojda i nie ukradna to nic nie maja.!!!! co z tego, ze rok macierzynskiego jak nie mozna z tego korzystac bo zawsze cos wymysla madrego i wspanialo myslnego.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-02 11:52 autor odpowiedzi: dkawa

    Czy opcja ciągniecia chorobowego, gdy się urodzi wchodzi w grę? Mowa o sytuacji kiedy firma nie przedłuża umowy i przejmuję Cię zus.
    dkawa zaktualizował/a odpowiedź 2015-04-02 12:03
    Isnieje przecież coś takiego jak zasiłek rehabilitacyjny

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-04-03 17:02 autor odpowiedzi: monikakr

    nie ogarniam tego. a nowelizacja tej o to ustawy z 25.02.2015? to nadal oni sa na prawie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

    Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

    Ustawodawca zdecydował się wprowadzić uregulowania dotyczące pracy zdalnej na fali doświadczeń wynikających z rozwiązań doraźnie wprowadzonych na czas epidemii COVID-19. Znaczne zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku ...

  • Dodatkowe urlopy i przerwy w pracy, czyli dyrektywa work-life balance w Polsce od 26 kwietnia

    Dodatkowe urlopy i przerwy w pracy, czyli dyrektywa work-life balance w Polsce od 26 kwietnia

    Rok 2023 przyniósł poważne zmiany w Kodeksie pracy. Oprócz nowelizacji przepisów w zakresie pracy zdalnej, 26 kwietnia zaczną też obowiązywać regulacje wdrażające unijną dyrektywę work-life balance oraz dyrektywę w sprawie ...

  • Praca zdalna - najważniejsze zmiany od 7 kwietnia

    Praca zdalna - najważniejsze zmiany od 7 kwietnia

    Planowana od dłuższego czasu nowelizacja kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej rozpoczyna swój formalny start. Zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 lutego, a więc wejdą w życie 7 kwietnia. Jak bardzo zmieni się obecnie ...

  • Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023

    Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023

    Szalony okres covidowy wymusił konieczność dostosowania się do nietypowych okoliczności w wielu dziedzinach życia społecznego. Zmiany nastąpiły także w sektorze zatrudnienia, w którym istotne było zachowanie ciągłości procesu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania