eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wiek emerytalny. Czy muszę przejść na emeryturę?


2014-02-12 06:12 autor: gosiaczek1

15 034 odsłon

Wiek emerytalny. Czy muszę przejść na emeryturę?

Czy w chwili osiągnięcia wieku emerytalnego zobowiązana jestem przejść na emeryturę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-12 06:56 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    Nie ma takiego obowiązku - ponadto nabycie uprawnień emerytalnych nie może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę. osiągnięcie wieku emerytalnego powoduje jedynie zakończenie ochrony z art. 39 kp.

    radca prawny - specjalista prawa pracy

    Oceń odpowiedź 1 19

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • hipekg1

    Dodano 2014-09-10 09:58 przez hipekg1

    Czy muszę odejść na emeryturę z dniem nabycia do niej praw?

    Pracodawca wymusza na pracownikach złożenie wypowiedzenia umowy o pracę na trzy miesiące przed uzyskaniem wieku emerytalnego. Czy to jest zgodne z prawem?
    Ja chcę jeszcze pracować, ale jego zachowanie polegające na ograniczaniu mnie w wykonywaniu obowiązków, eliminowaniu z uczestniczenia w szkolenia...

  • owska56

    Dodano 2014-01-30 10:03 przez owska56

    Rocznik 1956. Kiedy wniosek na emeryturę?

    Dzień dobry,
    wiele kobiet rocznik 1956 jest bez pracy, są na utrzymaniu męża. Mają za sobą około 30 lat pracy - okresy składkowe i nieskładkowe. W którym roku mogą starać się o emeryturę lub świadczenie przedemerytalne?
    Dziękuję i pozdrawiam.

  • rea

    Dodano 2014-01-24 18:02 przez rea

    Emerytura a gospodarstwo rolne

    Z mężem posiadamy gospodarstwo rolne. W 2013 r. osiągnęłam wiek emerytalny i otrzymałam decyzję o przyznaniu emerytury z ubezpieczenia bez części uzupełniającej.
    Moje pytanie brzmi: czy każdy z małżonków musi zaprzestać prowadzenia działalności rolniczej? Mój mąż osiągnie wiek emerytalny w 2014 r.

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-20 14:35 przez konto usunięte

    Wcześniejsza emerytura a ubezpieczenie mieszane w ZUS i KRUS

    Witam serdecznie,
    bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu mojej mamy. Problem dotyczy możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Mama urodziła się w 1958 roku, ma obecnie skończone 55 lat i pracuje na umowę o pracę, będąc ubezpieczoną w ZUS. Okresy składkowe przedstawiają się następująco:
    ...

  • mala1960

    Dodano 2013-12-19 20:49 przez mala1960

    Kiedy mogę przejść na emeryturę?

    Mam 53 lata pracy, ogólem ok. 33 lata w tym 24 jako listonosz. Kiedy mogę starać się o emeryturę?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Kogo obejmuje ochrona przedemerytalna?

    Kogo obejmuje ochrona przedemerytalna?

    Ustawodawca planuje ograniczyć prawo do wcześniejszych emerytur. Jednak jeszcze zanim to zrobi, warto sprawdzić zasady ochrony przedemerytalnej. Pracodawcy często popełniają bowiem poważne błędy... Kto jest chroniony? Od kiedy? Do kiedy? To ...

  • Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

    Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby wniosek o emeryturę składać w lipcu. Ten miesiąc jest najkorzystniejszy na zakończenie aktywności zawodowej, z uwagi na waloryzację roczną i kwartalną. Nasza emerytura będzie wyższa.

  • Wiek emerytalny: koniec pracy, ale nie w Polsce?

    Wiek emerytalny: koniec pracy, ale nie w Polsce?

    Polki mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, Polacy – po osiągnięciu 65. roku życia. Podniesienie wieku emerytalnego wzbudza w naszym kraju nie tylko ożywioną dyskusję, ale często także wyraźny opór. Tymczasem Duńczycy, Grecy i ...

  • Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

    Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

    Kobiety odchodzące na emeryturę w wieku 60 lat, które były członkami OFE, mają dwukrotnie przeliczane emerytury. Pierwszy raz, kiedy złożą wniosek emerytalny i drugi raz po ukończeniu 65 roku życia.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania