eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Kiedy zaświadczenie o zdolności do pracy po urlopie rodzicielskim?


2014-02-10 21:33 autor: nola

7 079 odsłon

Kiedy zaświadczenie o zdolności do pracy po urlopie rodzicielskim?

W marcu 2014 r. kończy mi się roczny urlop rodzicielski. Przed urodzeniem dziecka przebywałam ok. 7 miesięcy na L4. Po zakończonym urlopie rodzicielskim chcę skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego (ok. 30 dni). Czy muszę dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy z medycyny pracy? Jeśli tak, to kiedy? Przed pójściem na urlop wypoczynkowy, czy po jego powrocie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-02-11 11:33 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowna Pani,

    Odpowiedź na postawione przez Panią pytanie znajduje się w uzasadnieniu wyroku z dnia 20 marca 2008 r., II PK 214/07, w którym Sąd Najwyższy uznał, że "nie jest sprzeczne z przepisami prawa pracy (art. 165 § 1 i art. 229 § 2 k.p.) rozpoczęcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po ustaniu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, która trwała dłużej niż 30 dni." W uzasadnieniu tego wyroku SN stwierdził, że "urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i już tylko z tego powodu nie można przyjąć, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego. (...) Ażeby spełniać warunki i cele urlopu wypoczynkowego, wypoczywać z wyłączeniem czynności z zakresu wykonywania pracy nie było potrzebne, a na pewno nie było niezbędne wykazanie specjalnej zdolności do kontynuowania wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku."

    Łączę wyrazy szacunku,

    Aneta Walewska-Borsuk, adwokat

    Oceń odpowiedź 4 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-11 13:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Dodam krótko, że po urlopie, przed podjęciem pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Joanna2014

    Dodano 2014-03-24 12:31 przez Joanna2014

    Druga ciąża na urlopie wypoczynkowym. Kiedy przedłożyć L4, czy trzeba wracać do pracy?

    Witam,
    niedawno przebywałam na urlopie rodzicielskim, a obecnie (do 07.04.2014 r.) wykorzystuje zaległy urlop wypoczynkowy z 2012 i 2013 roku i mam jeszcze 26 dni z roku 2014. W przypadku powrotu do pracy muszę przedstawić pracodawcy zaświadczenie o zdolności do pracy od lekarza medycyny pracy w ram...

  • Maya

    Dodano 2021-03-22 12:58 przez Maya

    Czy mogę wrócić do pracy po urlopie rodzicielskim będąc w ciąży?

    Do 15 kwietnia mam urlop rodzicielski
    Jestem w 6 tyg ciąży 
    Chce wrócić do pracy by mieć wszystkie świadczenia jak w 1 ciąży 
    Mam 50 dni urlopu wypoczynkowego i 7 dni nowego
    Muszę zrobić badania kontrolne
    Chciałam zapytać, czy lekarz medycyny pozwoli mi wrócić do pracy? Czy mówić mu o ciąży? Powinna...

  • lofoty

    Dodano 2014-06-09 12:19 przez lofoty

    Koniec urlopu rodzicielskiego i wypoczynkowego, a kolejna ciąża

    Witam,
    jestem na urlopie rodzicielskim, mam jeszcze do wykorzystania urlop wypoczynkowy. Okazało się, że jestem znowu w ciąży.
    Umowę mam na czas nieokreślony, jestem nauczycielką i obawiam się, że jeżeli wykorzystam wszystkie urlopy, będę na L4 od października, urodzę w lutym i wykorzystam kolejny m...

  • Beata2002

    Dodano 2014-05-09 10:19 przez Beata2002

    Urlop rodzicielski a ciąża

    Dzień dobry,
    w lipcu kończy mi się urlop rodzicielski, następnie wykorzystuję urlop wypoczynkowy (do końca września). W trakcie urlopu macierzyńskiego otrzymałam podwyżkę, która będzie mnie obowiązywać w momencie powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim. Aktualnie otrzymuję zasiłek rodzicielski, cz...

  • b_a88

    Dodano 2014-03-03 12:24 przez b_a88

    Czy przysługuje mi podwójny urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim?

    Witam,
    jestem pracownikiem prywatnej placówki oświatowej. W listopadzie 2013 r. urodziłam bliźniaki, jednak ze względu na przebieg ciąży od maja 2013 przebywałam na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym nie zdołałam w ubiegłym roku wykorzystać urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Urlop macierzyń...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania