eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Umowa na czas określony a zajście w ciążę


2014-01-10 11:42 autor: moniczka12341

9 790 odsłon

Umowa na czas określony a zajście w ciążę

Witam,

proszę o poradę. Jestem na umowie na czas określony, która kończy się w czerwcu 2014. Czy jeśli w najbliższym czasie zaszłabym w ciążę pracodawca może mnie zwolnić/ nie przedłużyć umowy w czerwcu 2014?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-01-10 11:58 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli w momencie zwolnienia będzie Pani co najmniej w 12 tygodniu, to pracodawca przedłuzy Pani umowę co najmniej do dnia porodu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-06 23:20 autor odpowiedzi: justaza

    A jeśli jest to praca przez agencje pracy tymczasowej i umowy są 3 miesieczne to czy po jej wygaśnięciu będąc w 12 m-cu tez przedłuża do dnia porodu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-07 08:36 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak. Nie jest to umowa na zastępstwo i przekracza 1 miesiąc.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-08 19:03 autor odpowiedzi: justaza

    A w jakim paragrafie mogę te informacje znaleźć aby mieć podstawę na wszelki wypadek gdyby pracodawca chciał kombinować.
    justaza zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-08 19:11
    Umowy dostaje przez agencje pracy a nie przez firmę w której pracuje czy to jest jakaś różnica jeśli chodzi o przedłużenie umowy do dnia porodu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-08 19:29 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Art. Art. 177 § 1 K.p. Będąc zatrudnionym przez agencję nie dostanie Pani umowę przez firmę. To agencja Panią zatrudnia i pośredniczy w wykonywaniu pracy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-08 21:13 autor odpowiedzi: justaza

    Dziękuję bardzo mi Pan pomógł tym bardziej że nie miałam się do kogo zgłosić z tymi pytaniami :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-12 17:45 autor odpowiedzi: justaza

    Witam jeszcze raz :-) mam pytanie bo byłam w swojej agencji pracy tymczasowej dac zaświadczenie o ciąży i spytałam się jak to będzie wyglądało gdy kończy mi się umowa 30 marca a ja będę w 15 tc, odpowiedział ze to nie ma znaczenia w którym będę tygodniu czy miesiącu bo firma i tak mi nie przedłuży do dnia porodu bo to praca tymczasowa i po prostu się kończy. Czy to oznacza ze Art 177 nie obowiązuje mnie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-19 09:26 autor odpowiedzi: justaza

    Jak widać jeśli jest jakiś problem lub expert odowiedzial blednie to juz nie zostaje to wytlumaczone. Dziekuje expertowi za wprowadzenie mnie w błąd.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-02-19 12:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W pierwszym pytaniu nie było mowy o agencji, więc taka była odpowiedź, ale istotnie nie ma zastosowania art. 177 § 3, K.p., natomiast art. 177 § 1 K.p. tak.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ania913

    Dodano 2013-11-03 15:53 przez Ania913

    Ciąża na urlopie rodzicielskim. Mogę iść na L4?

    Witam,
    jestem w tej chwili na urlopie rodzicielskim do 13.04.14 r. Umowę mam na czas określony do 31.01.14 r., a jestem właśnie w 11. tygodniu ciąży. Czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy? Czy jest to jego obowiązkiem? Z racji ciąży jestem podobno chroniona? Jak to wygląda w rzeczywistości? Cz...

  • Niewtemacie

    Dodano 2018-06-25 21:25 przez Niewtemacie

    Ciąża, 1/2 etatu, koniec umowy. Jakie mam prawa?

    Jestem w 24. tygodniu ciąży. Miesiąc temu zatrudniłam się w pracy na pół etatu na umowę o pracę na miesiąc. W sobotę kończy mi się umowa, nikt mnie o ciążę nie pytał, poza tym potrzebuję tej pracy. Czy pracodawca może nie przedłużyć mi umowy? Czy mogę domagać się przedłużenia umowy?

  • mmamk

    Dodano 2014-04-04 11:50 przez mmamk

    Brak przedłużenia umowy na czas określony, która wygasła po 3 miesiącu ciąży

    Witam,
    jestem w ciąży dnia 31 marca skończyła mi się umowa o pracę na czas określony, pracodawca nie przedłużył mi tej umowy. W związku, iż umowa wygasła po 3 miesiącu ciąży automatycznie zostaje przedłużona do dnia porodu.
    Czy pracodawca musi ze mną podpisać teraz nową umowę do dnia porodu? Czy sta...

  • sabina83

    Dodano 2013-01-15 18:18 przez sabina83

    Ciąża a koniec umowy

    Witam ma następujące pytanie:
    umowę o pracę na czas określony miałam od 2011 roku do 31.12.2012
    14.01.2013 dostałam świadectwo pracy. Dziś  tj 15.01.2013 dowiedziałam się, że jestem w ciąży 5 tydzień. Czy mogę starać się o przedłużenie umowy do czasu porodu?
    Dnia 31.12.2012 byłam już w ciąży (2 tygo...

  • AniaS7

    Dodano 2014-01-10 11:20 przez AniaS7

    Umowa na okres próbny, umowa na czas określony i ciąża. Czy dostanę umowę na czas nieokreślony?

    Moja sytuacja wygląda tak:
    Pierwsza umowa była zawarta w okresie obowiązywania ustawy kryzysowej tj. 14.11.2011 na okres próbny 3 miesięcy tj. do dnia 13.02.2012 (półtora miesiąca umowa trwała gdy ustawa już przestała obowiązywać). Umowa została przedłużona na czas określony 2 lata. Stosunek pracy w...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

    Urlop wychowawczy a umowa o pracę na czas określony

    Rozważmy następujący przypadek: po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (16 czerwca 2009 r.) pracownica zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wychowawczy. Podstawą jej zatrudnienia jest umowa o pracę na czas określony, która wygasa ...

  • Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

  • Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

    Zwolnienia grupowe: pracownicy muszą pamiętać o swoich prawach

    W przypadku bycia zwalnianym trudno jest mówić o przywilejach, ale pracownicy, którzy będą obejmowani zwolnieniami grupowymi muszą pamiętać o tym, że nie jest to standardowy system rozstania z firmą. Osobom odchodzącym należy się ...

  • Zmiany w prawie pracy kluczowe dla pracowników

    Zmiany w prawie pracy kluczowe dla pracowników

    Dyrektywa, która weszła w życie 26 kwietnia br. implikuje szereg zmian w prawie pracy, kluczowych z punktu widzenia pracowników - dotyczących m.in. godzenia obowiązków zawodowych i rodzinnych oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania