eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zmniejszenie etatu i wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-12-05 08:49 autor: Myszka 176

6 094 odsłon

Zmniejszenie etatu i wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy

Mam pytanie dotyczące zwolnienia na czas określony od 11.09.2012 do 11.09 2014. Zapytano mnie czy wyrażam zgodę na przejście z całego etatu na 1/2 etatu, ponieważ muszą zatrudnić stażystkę po stażu. Nie wyraziłam zgody dlatego, że jest to mały dochód a jestem matką samotnie wychowującą dzieci, więc wręczono mi wypowiedzenie 2-tygodniowe.

Na wypowiedzeniu nie podano powodu jego wypowiedzenia, ale dzwoniąc do kadr o informacje co będzie napisane na świadectwie pracy otrzymałam odpowiedź, że z winy pracodawcy, co jest dla mnie ważne przy otrzymaniu zasiłku z PUP. Czy takie wypowiedzenie lub redukcja etatu jest zgodna z prawem i czy jeżeli na świadectwie będzie napisane "z winy pracodawcy", to należy mi się jakaś odprawa?

Otrzymałam wypowiedzenie z pracy, a zmieniające warunki pracy przekazano mi podczas rozmowy z pracodawcą, a nie na papierze. Na wypowiedzeniu nie jest napisane z jakiego powodu je otrzymałam. Czy warto wnosić sprawę do sądu?

Dziękuję z góry za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2013-12-05 09:37

Orzymałam wypowiedzenie  z pracy, a  zmieniajace warunki pracy przekazano mi podczas rozmowy  z pracodawcą a nie na  papierze.Na wypowiedzeniu  nie pisze z jakiego powodu je otrzymałam Czy nalezy mi sie jakas odprawa, i czy warto wnosic sprawe do sądu.

Pytanie zaktualizowano 2013-12-28 11:07

Witam Pana ponownie na świadectwie pracy otrzymalam art.30§1pkt 2 KP.I nastepującą treść rozwiazanie wypowiedzenia przez pracodawce z zachowaniem okresu wypowiedzenia,nie ma zadnej wzmianki ze z winy pracodawcy. Oprócz tego nie napisali na swiadectwie ze przez okres 3 miesiecy pełniłam funkcję asystenta kierownika.Napewno będe pisac o sprostowanie swiadectwa pracy ,ale czy napisac równiez równiez  ze nie jest podany powód rozwiązania wypowiedzenia np.redukcja etatu.Prosze o artykuły prawne którymi mogę się wesprzeć w wniosku

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-05 09:03 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli na świadectwie znajdzie się zapis o zwoplnieniu z przyczyn leżących po stronie pracodawcy to będzie miała Pani prawo do zasiłku po 7 dniach po zarejestrowaniu w UP. Pracodawca ma prawo wręczyc wypowiedzenie zmieniające. Wszelkie wątpliwości może rozstrzygnąć sąd. Ma Pani 7 dni na wniesienie sprawy od daty otrzymania wypowiedzenia.

  Myszka 176 skomentował/a odpowiedź 2013-12-05 10:09

  Dziękuje za tamtą odpowiedz ,ale mam jeszcze jedno pytanie chodzi mi o sprostowanie poprzedniego pytania.Otrzymałam wypowiedzenie z pracy, a zmieniające warunki pracy przekazano mi podczas rozmowy z pracodawcą a nie na papierze.Na wypowiedzeniu nie pisze z jakiego powodu je otrzymałam Czy należy mi się jakaś odprawa, i czy warto wnosić sprawę do sądu.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-05 09:32 autor odpowiedzi: Myszka 176

  Orzymałam wypowiedzenie  z pracy, a  zmieniajace warunki pracy przekazano mi podczas rozmowy  z pracodawcą a nie na  papierze.Na wypowiedzeniu  nie pisze z jakiego powodu je otrzymałam Czy nalezy mi sie jakas odprawa, i czy warto wnosic sprawe do sądu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-05 10:11 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Odprawa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia. Umowa zmieniająca powinna byc zawarta na piśmie. W razie nie [przyjęcia nowych warunków umowa przechodzi w wypowiedzenie definitywne.

  Myszka 176 skomentował/a odpowiedź 2013-12-05 10:47

  Umowa zmieniająca w tym przypadku nie była zawarta na piśmie wiec można uznać tak jak by jej wcale nie było ,a na otrzymanym wypowiedzenie definitywnym nie ma nie ma podanej przyczyny tego wypowiedzenia .Wiec pomimo tego ze otrzymałam informacje ze na świadectwie będzie pisać ze z winy pracodawcy to wcale tak nie musi być bo nie ma pokrycia z wypowiedzeniem na którym nie jest określona przyczyna.I czy teraz wnosić sprawę o sprostowanie wypowiedzenia czy poczekać na świadectwo.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-05 18:49 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Musi Pani poczekać na świadectwo i wtedy zwrócić się do pracodawcy o sprostowanie(odpowiedni wpis o zwolnieniu), a jeśli to nie pomoże do wneśc sprawę do sądu o sprostowanie świadectwa pracy.

  Myszka 176 skomentował/a odpowiedź 2013-12-05 20:55

  Dziękuje ślicznie za informację prawne ,bardzo mi pomogły w wyjaśnieniu tej sprawy. Pozdrawiam

  Myszka 176 skomentował/a odpowiedź 2013-12-28 11:22

  Witam Pana ponownie na świadectwie pracy otrzymałam art.30§1pkt 2 KP.I następująca treść rozwiązanie wypowiedzenia przez pracodawce z zachowaniem okresu wypowiedzenia,nie ma żadnej wzmianki ze z winy pracodawcy. Oprócz tego nie napisali na świadectwie ze przez okres 3 miesięcy pełniłam funkcję asystenta kierownika.Na pewno będę pisać o sprostowanie świadectwa pracy , czy napisać również ze nie jest podany powód rozwiązania wypowiedzenia np.redukcja etatu.Proszę o artykuły prawne które pomogą.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-29 09:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Pracodawca nie musi uzasadniać przyczyny zwolnienia, ale na świadectwie powinien być apis, że rozwiązanie umowy nastąpiło z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. W takiej sytuacji zasiłek  (o ile spełnione są inne warunki) dostanie Pani 7 dni po zarejestrowaniu w UP.

  Myszka 176 skomentował/a odpowiedź 2013-12-29 19:44

  Czyli mam rozumieć ze w sprostowaniu na świadectwie mam również widnieć ten zapis który pan napisał, oprócz tego art.30§1pkt 2 KP.Jeżeli nie wyraża zgody to warto wnosić sprawę do sadu.I mam jeszcze jedno pytanie odnośnie odprawy, bo jak wynika z artykułu na świadectwie to bym jej nie otrzymała ponieważ nie ma tego zapisu, a nie ma żeby uniknąć wypłacenia odprawy.Dziękuje bardzo za odpowiedz i pozdrawiam.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-12-30 14:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób, to odprawy z tytułu zwolnienia nie bedzie (bez względu na formę tego zwolnienia).

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • alina

  Dodano 2013-05-22 19:13 przez alina

  Czy należy mi się odprawa?

  Pracuję w szkole jako kucharka. Wczoraj pani dyrektor wezwała nas na rozmowę, w czasie której poinformowała nas, że jest zmuszona obciąć nam godziny pracy, tzn. z całego etatu na etat 7/8. W moim przypadku jest to różnica prawie 300 zł.
  Oczywiście dostaniemy wymówienie pracy i płacy i nowe umowy o p...

 • moniapj

  Dodano 2013-01-10 20:36 przez moniapj

  Odprawa z tyt. wypowiedzenia

  Moje pytanie brzmi: czy należy mi się odprawa? Firma w grudniu 2012 ogłosiła upadłość, liczyła ponad 30 pracowników, z dniem 31 października 2012 rozwiązała stosunek pracy z większością pracowników, pozostało w zatrudnieniu 5 osób (w tym ja przebywająca na urlopie macierzyńskim do 07-01-13).
  Otrzyma...

 • marzenka

  Dodano 2012-11-23 17:24 przez marzenka

  Odp. pracodawcy w sprawie wypłaty odprawy

  Witam zostałam zwolniona z pracy z 3-miesiecznym wypowiedzeniem, nie otrzymałam odprawy i za poradą prawnika napisałam do pracodawcy o wypłatę odprawy.
  W odpowiedzi poinformowano mnie że "nie należy mi się z powodu konieczności dokonania reorganizacji pracy i struktury zatrudnienia wynikającej z prz...

 • awlkp

  Dodano 2013-11-04 11:11 przez awlkp

  Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony. Czy należy mi się odprawa?

  Jestem zatrudniony na czas określony do 30.06.2014. To moja kolejna umowa na czas określony u tego pracodawcy. Pracuję tam ponad 1,5 roku. Dostałem wypowiedzenie (2 tygodnie), na którym nie podano powodu zwolnienia, ale ustnie mnie poinformowano że z przyczyn ekonomicznych, co w/g mnie jest nieprawd...

 • martusiatrala

  Dodano 2014-08-13 09:49 przez martusiatrala

  Czy należy mi się odprawa i zasiłek dla bezrobotnych?

  Witam, 
  Od 8 marca 2013 roku do 30 listopada odbywałam staż na stanowisku sprzedawca. 2 grudnia 2013 roku zostałam zatrudniona na umowę od pracę. Umowa jest do 2 grudnia 2015 roku.
  W ostatnim czasie zostałam poinformowana o tym, że moje miejsce pracy będzie zlikwidowane. Czy należy mi się jakaś odpr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania