eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Brak ustawowo wolnych dni w miesiącu, pomimo zgodności ilości godzin pracy


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-09-29 17:20 autor: Ladyred1

4 742 odsłon

Brak ustawowo wolnych dni w miesiącu, pomimo zgodności ilości godzin pracy

Pracuję w hotelarstwie, w trybie pracy ciągłej. Notorycznie nie jest u nas przestrzegana ilość dni ustawowo wolnych od pracy. Zamiast np. 9 dni wolnych w miesiącu, mamy tylko 5, pomimo tego, że ilość godzin w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym jest zgodna z normą. Praca nasza wygląda w ten sposób, że jednego dnia pracujemy 12 godzin, innego np. 6. Grafik jest ustalany w ten sposób, aby tylko miesięczna ilość godzin się zgadzała.

Nie jest też przestrzegany przepis co 4. wolnej niedzieli. Czy pracodawca może w taki sposób postępować i ustalać grafik w ten sposób z góry? Jest to działanie z góry planowane. Czy w systemie pracy ciągłej obowiązuje 1- czy 3-miesięczny okres rozliczeniowy? Jak liczy się wówczas godziny pracy w dni wolne?

Oczywiście wiadomo, że zamiast soboty czy niedzieli mamy wolny inny dzień tygodnia, ale i tak jest tych wolnych dni zbyt mało. Jeśli chciałabym dochodzić zapłaty za te wolne dni, w jaki sposób należałoby liczyć nadgodziny? Czy za każdy dzień obojętnie, czy pracowało się np. 6 godzin, liczy się to jako 8-godzinny dzień pracy? Do jakiego czasu wstecz mogę domagać się zapłaty? Czy może udzielenia dni wolnych?

Z moich wyliczeń wynika, że w calym 2012 miałam o 20 dni wolnych mniej. Czy oprócz zapłaty za te dni, mogłabym domagać się odszkodowania? Jestem matką samotnie wychowującą dziecko, moja intensywna praca odbiła się niekorzystnie zarówno na moim zdrowiu, jak i ogólnym funkcjonowaniu rodziny.

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Małgorzata

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-29 18:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Okres rozliczeniowy obecnie wynosi 12 miesiecu. Ma Pani prawo do co 4 wolnej niedzieli. Za pracę w sobotę, bez względu na ilość przepracowanych godzin należy się cały wolny dzień. Jeżeli w okresie rozliczenowym pracownik nie jest w stanie wybrac wolne, to pracodawca musi mu wypłacić nagdodziny. Prawo co do roszczeń pracowniczych przedawnia się po 3 latach. Wszelkie nieprawidłowości należy zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • iZotope

  Dodano 2015-01-30 11:26 przez iZotope

  Przymusowe dni wolne za nadgodziny

  Witam,pracuję w systemie 4-brygadowym, 7 dni z rzędu (np. 2 ranki, 2 popołudniówki, 3 nocki), potem 2 dni wolnego. Raz w miesiącu 3 dni wolnego. Do tej pory w zakładzie były nadgodziny, co więcej planowane. Teraz pracodawca stwierdził, że będzie nam wyznaczał dni wolne w taki sposób aby nadgodziny s...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-06 13:30 przez konto usunięte

  Praca w brw Mielec

  Witam,
  od połowy sierpnia do niemal końca 2013 r. pracowałem od poniedziałku do piątku po 12 godz. i co drugą sobotę 8 godz. (60-68 godz. w tyg). Było to za obopólną zgodą, ponieważ pracodawca płacił za godziny nadliczbowe.
  Obecnie pracodawca planuje pracę od poniedzialku do piątku po 12 godz. i w k...

 • uparty

  Dodano 2013-09-23 16:36 przez uparty

  Dzień wolny a harmonogram czasu pracy

  Witam,
  pracuję w firmie, w której obowiązuje system 4-brygadowy, okres rozliczeniowy 4 m-sc. W tym okresie rozliczeniowym oprócz grafiku wyszło mi jeszcze 6 dni wolnych do odebrania, które to w porozumieniu z pracodawcą zaplanowałem. Dzisiaj dowiedziałem się, że pracodawca zabiera mi jeden dzień wol...

 • Monaw

  Dodano 2013-12-30 19:30 przez Monaw

  Czas pracy w sobotę a dzień wolny za nadgodziny

  Witam,
  pracuję w firmie za minimalną krajową, mam zwykłą umowę o pracę na pełny etat, na okres 2 lat. Od poniedziałku do piątku pracuję 7 godz. dziennie. Natomiast pracodawca poinformował nas, że musimy przepracować dwie soboty po 13 godz. dziennie w miesiącu. W tygodniu przepracowuje 140 godz., pot...

 • Baśka

  Dodano 2013-10-28 17:17 przez Baśka

  Ustalanie grafiku pracy przez pracodawcę: nadgodziny a urlop wychowawczy

  Czy pracodawca może zaplanować nadgodziny przy tworzeniu planu pracy na dany miesiąc, jeśli mam zaplanowany urlop wypoczynkowy w tym miesiącu?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania