eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Skrócenie urlopu wychowawczego a L4 ciążowe. Co ze skierowaniem na badania okresowe?


2013-09-13 17:24 autor: renata piotrowska

3 201 odsłon

Skrócenie urlopu wychowawczego a L4 ciążowe. Co ze skierowaniem na badania okresowe?

Witam,

złożyłam u pracodawcy prośbę o skrócenie urlopu wychowawczego i powrót do pracy od 01.10.2013 r. Pracodawca przyjął i podpisał mi zgodę na powrót, ale dał przy okazji skierowanie na badania okresowe. Niedawno dowiedziałam się że jestem w ciąży i tu moje pytanie - czy muszę robić te badania okresowe, jak i tak 1-go dnia do pracy zaniosę zwolnienie lekarskie? Czy jednak muszę je wykonać? Umowę mam na czas nieokreślony.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-13 18:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli chce Pani wrócić do pracy to musi Pani zrobić badania i uzyskać zgodę od lekarza medycyny pracy. Bez tego pracodawca nie powinien Panią dopuścić dopracy.

  renata piotrowska skomentował/a odpowiedź 2013-09-13 19:10

  czy dobrze rozumiem ze mam wykonac te badania skoro mój ginekolog powiedział ze 0d 1-go dnia pracy wystawi mi l4 ciązowe z powodu zagrożonej ciąży? i do pracy nie wróce nawet na 1 dzien?

  renata piotrowska skomentował/a odpowiedź 2013-09-13 19:13

  teoretycznie wracam do pracy ale w praktyce nie poniewaz w 1-dniu powrotu do pracy zaniose zwolnienie lekarskie z powodu zagrozonej ciaży,jaki jest wiec sens wykonywac te badania skoro do pracy i tak nie wróce?

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-15 21:01 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  witam,

  w takim przypadku nie musi Pani robić badań - podobnie jak w przypadku rozpoczęcia urlopu wypoczykowego bezpośrednio po zwolnieniu.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-15 22:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W pierwszym pytaniu poruszyła Pani dwie rzeczy:  wręczenie skierowania na badania i powrót do pracy oraz zwolnienie lekarskie. Jeżeli będzie Pani chciała wrócić do pracy (chociażby z tego pwodu, aby otrzymać wyższy saziłek chorobowy i macierzyński) to musi mieć Pani wykonane badania i pozwolenie na kontynuowanie pracy. Jezeli chce Pani w pierwszy dniu przynieść zwolnienie L-4 to ma Pani takie prawo. Urlop wypoczynkowy należy się Pani proporcjonalnie do wykorzytanego urlopu wychowawczego za dany rok.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-29 15:41 autor odpowiedzi: AgaX

  Dzień dobry,

  Nurtuje mnie sprawa, czy wręczenie skierowania na badania okresowe przed powrotem do pracy (przed zakończeniem wychowawczego) i ich nie wykonanie w czasie urlopu tylko dostarczenie zwolnienia od 1-ego dnia skutkuje brakiem uprawień do świadczeń?  Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-29 18:23 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Nie. Brak badań skutkuje tym, że pracodawca nie może Panią dopuścić do pracy, ale Pani i tak do pracy nie pójdzie tylko dostarczy zwolnienie. Pracownik nie ma obowiązku wykonania badań w czasie swojego urlopu. Może to zrobić i odebrać dzienń wolny, ale nie musi.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania