eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Liczba godzin pracy kobiety w ciąży


2013-07-27 16:46 autor: martynaa8

6 560 odsłon

Liczba godzin pracy kobiety w ciąży

Witam,

Wiem, że będąc w ciąży, mój czas pracy musi zostać skrócony do 8 godzin dziennie. W każdym miesiącu obowiązuje jednak inna liczba godzin pracy, w sierpniu np. 168. Do tej pory pracowałam tyle, ile wynosiła miesięczna norma, ale np. 2 dni pod rząd po 12 godzin, dzień przerwy, dzień pracy po 8 godzin itd.

Czy teraz będąc w ciąży i ograniczając czas pracy do 8 godzin dziennie, nadal muszę przepracować w sierpniu te 168 godzin? Wiąże się to z częstszym przychodzeniem do pracy, ale na krócej niż do tej pory? Czy ustalony grafik pracy (dni pracy) zostaje taki jaki był, skracając każdy dzień pracy do 8 godzin? Wówczas norma 168 godzin pracy nie zostanie wyrobiona.

Proszę o odpowiedź, ponieważ nigdzie nie mogłam jej znaleźć.

Pozdrawiam,

martynaa8

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-07-30 11:26 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

  Pracodawca powinien dostosować Pani grafik pracy do maksymalnie 8 godzin dziennie zapewniając jednocześnie by mogła Pani pracować cały wymiar etatu w danym miesiącu (czyli np. 168 godzin w miesiącu).

  Zatrudnianie Pani w dziennym wymiarze wiekszym niż 8 godzin stanowi naruszenie przepisów prawa pracy, za co pracodawca może otrzymać mandat.

  Jeśli natomiast pracodawca skracając Pani dzienny wymiar czasu pracy do 8 godzin dziennie nie zapewni pracy równej pełnemu etatowi w danym miesiącu (ponieważ pozostawi taką samą dni pracy), to będzie zobowiązany do wypłaty Pani pełnego normalnego wynagrodzenia, ponieważ doznała Pani przeszkody w wykonywaniu pracy z winy pracodawcy.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-07-30 11:44 autor odpowiedzi: martynaa8

  Dziękuję za odpowiedź. Dokładnie o to mi chodziło.

  Pozdrawiam,

  martynaa8

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • martynaa8

  Dodano 2013-11-06 20:08 przez martynaa8

  Zaległe godziny w pracy a ciąża

  Witam,
  Mam następującą sytuację: grafik w pracy ustalam jako kierownik ja. Praca wygląda różnie, czasem po 12 godzin dziennie, czasem po 9, 8 itd, również w weekendy (galeria handlowa). Zazwyczaj norma godzin pracy w poszczególnych miesiącach jest zachowana. Jeśli nie, ewentualne niedogodziny/nadgod...

 • maz

  Dodano 2013-08-22 20:23 przez maz

  Obliczanie godzin pracy

  Od 1 sierpnia do 21-ego przepracowałam 9 dwunastek. Od 12-ego do 16-ego włącznie miałam wolne z grafiku. Teraz od 22-ego jestem na chorobowym do końca miesiąca. Moje pytanie jest następujące: czy będę musiała oddać jakieś godziny pracodawcy? Norma w sierpniu 160.
  Dziękuję.

 • ewas2973

  Dodano 2013-11-10 09:12 przez ewas2973

  Czas pracy stażysty

  Odbywam 6-miesięczny staż finansowany ze środków unijnych. Odbywam go w zakładzie, gdzie obowiązuje tzw. zrównoważony system pracy, okres rozliczeniowy trwa 3 miesiące. Pracuję 48 godzin tygodniowo i właśnie o te godziny chodzi. Czy istnieją jakieś odrębne przepisy, które pozwalają pracodawcy zatrud...

 • mariamarysia

  Dodano 2013-07-13 14:01 przez mariamarysia

  Doba pracownicza i przerwa między pracą

  Proszę o odpowiedź:
  Pracuję codziennie od 8 do 16. Czy możliwe jest, żebym pracowała (w tym samym zakładzie pracy) jeden dzień między 9 a 17, a pozostałe między 8 a 16? Pracodawca tłumaczy, że jest to niemożliwe ze względu na tzw. dobę pracowniczą.
  Ja uważam, że skoro przerwa 11-to godzinna jest zac...

 • Baśka

  Dodano 2013-10-28 17:17 przez Baśka

  Ustalanie grafiku pracy przez pracodawcę: nadgodziny a urlop wychowawczy

  Czy pracodawca może zaplanować nadgodziny przy tworzeniu planu pracy na dany miesiąc, jeśli mam zaplanowany urlop wypoczynkowy w tym miesiącu?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania