eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Czy w ciągu roku od przejęcia zakłady pracy przez nowego pracodawcę mogę otrzymać wypowiedzenie?


2012-07-29 10:20 autor: ewelinda84

4 401 odsłon

Czy w ciągu roku od przejęcia zakłady pracy przez nowego pracodawcę mogę otrzymać wypowiedzenie?

Witam. W listopadzie ubiegłego roku mój zakład pracy został przejęty przez nowego pracodawcę. U poprzedniego pracodawcy miałam umowę do 31.12 2011 roku i nowy pracodawca przydłużył mi umowę na czas nieokreślony. Z dniem 28.07.2012 dostałam wypowiedzenie ale według kodeksu pracy pracowników po przejęciu firmy obejmuje roczna ochrona. Czy mnie również ten przepis dotyczy a może dostałam wypowiedzenie niezgodnie z prawem? I czy pracodawca może wręczyć wypowiedzenie w sobotę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-30 10:46 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

    Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może uzasadniać wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę oraz warunków pracy lub płacy (art. 23 1 § 6 k.p.; Jednak w związku z przejściem może zaistnieć konieczność przeprowadzenia zmian organizacyjnych np. zlikwidowania dublujących się stanowisk. W takiej sytuacji nowy pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikom przejętego zakładu pracy, a w razie braku możliwości dalszego zatrudnienia wypowiedzieć umowę o pracę. Przyczyna wypowiedzenia będzie się wówczas pośrednio wiązać się z przejściem zakładu pracy.
    Po przejściu zakładu pracy, pracownik i nowy pracodawca są związani treścią dotychczasowej umowy o pracę. Zgodnie z zasadą swobody umów strony mogą jednak na nowo ukształtować treść stosunku pracy. Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy, jeżeli przyczyną nie jest jedynie transfer zakładu. Gwarancja zachowania warunków zatrudnienia (niewynikających z układu zbiorowego pracy) dotyczy dnia przejęcia. Po tym dniu warunki zatrudnienia mogą zostać zmienione na zasadzie porozumienia stron bądź wypowiedzenia zmieniającego. Oznacza to, że pomimo wstąpienia przez nowego pracodawcę w prawa i obowiązki wynikające z uprzednio nawiązanych stosunków pracy, nie musi on nadal zatrudniać pracowników zgodnie z warunkami pracy i płacy wynikającymi z umów o pracę, jeżeli zmieni je z zachowaniem wymaganej przez prawo formy.

    Oceń odpowiedź 0 7

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • marycha

    Dodano 2013-12-10 20:00 przez marycha

    Czy niepodpisanie świadectwa pracy i porozumienia mogło być powodem zwolnienia?

    Mój pracodawca poinformował nas ustnie, że nastąpi przejście z jednej firmy do drugiej, w której też jest właścicielem. Dostałam do podpisania porozumienie firm, świadectwo pracy i nowa umowę o pracę. Ja nie podpisałam porozumienia i świadectwa pracy, gdyż mój prawnik powiedział, że zbyteczne jest p...

  • konto usunięte

    Dodano 2012-10-19 16:38 przez konto usunięte

    Dyscyplinarka w okresie wypowiedzenia

    Czy pracodawca w okresie wypowiedzenia umowy o pracę ma prawo dyscyplinarnie zwolnić pracownika, który dostarczył zwolnienie lekarskie od np. psychiatry na okres trwania wypowiedzenia?
    Dostałem wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Z racji sytuacji osobistej w jakiej się zn...

  • minuszka

    Dodano 2013-02-12 13:33 przez minuszka

    Powrót do pracy po 7 latach z przerwą 3 dni

    Witam, Jestem na urlopie wychowawczym od 7 lat (z przerwą 3 dni, kiedy to przerwałam urlop wychowawczy po 1 dziecku, wróciłam do pracy na 3 dni i niestety okazało się, że jestem w ciąży i muszę być na zwolnieniu lekarskim, leżeć bo to zagraża dziecku). Pod koniec marca kończy mi się urlop wychowawcz...

  • Tysia86

    Dodano 2012-11-01 19:40 przez Tysia86

    Co wygra zwolnienie czy wypowiedzenie?

    Witam mam umowę na czas określony. byłam na zwolnieniu prawie miesiąc szefowa w tym czasie wspominała coś o wypowiedzeniu. Jednak postanowiłam wrócić chociaż lekarz dał mi kolejne zwolnienie ale nie dałam go szefowej. i moje pytanie brzmi tak: czy jeśli szefowa wręczy mi wypowiedzenie a ja jej w tym...

  • staruszka

    Dodano 2012-10-25 18:26 przez staruszka

    Zwolnienie z pracy przy przejęciu firmy przez inny zakład

    Proszę pilnie o pomoc.
    Zakład mój ma być połączony, a właściwie dokładnie jak to się nazywa nie wiem. Nasz ma być zlikwidowany a przejęty przez inny zakład, /sprzęt, pracownicy biurowi i fizyczni/ nie rozmawiano z nami- pracownikami dozoru, innymi tak.
    Pracuję na pełny etat jako dozorca mam 53 lata,...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania