eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: PracaJak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy?


2012-07-04 20:59 autor: ddenis

3 411 odsłon

Jak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy?

Jak zapisy o doręczeniu pism z Urzędu Skarbowego czy ZUS-u mają się do Prawa Pracy czy wręcz Konstytucji?

Otóż, jeżeli jestem zatrudniony to przysługuje mi urlop (art. 152 Prawa Pracy) w wymiarze np. 26 dni (art. 154 Prawa Pracy), czyli praktycznie mam prawo wyjechać z rodziną na wczasy np. na 3-4 tygodnie dwa razy do roku.

Ale, w tym czasie w świetle przepisów może przyjść do mnie pismo np. z ZUS-u. Pismo zostanie w ciągu 14 dni dwa razy awizowane, czyli uznane za doręczone, a ja o niczym mogę nie wiedzieć. A po 3 miesiącach może przyjść np. komornik…

W związku z czym praktycznie nie powinienem wyjeżdżać na urlop tylko czekać czy przypadkiem taki np. ZUS przyśle mi jakieś pismo…

Czyli przepisy o doręczeniu ograniczają moje Prawa Pracownika, czyli ograniczają moją wolność wynikającą z Konstytucji.

Zastanawiam się jednak czy moje rozumowanie jest słuszne, bowiem nie jestem prawnikiem i nie znam wszystkich przepisów?

Natomiast muszę dodać, że sytuację taką podyktowało mi życie.

Podczas mojej nieobecności w ferie w lutym 2012 ZUS wysłał do mnie decyzję. Ja nie miałem o tym pojęcia, bowiem mieliśmy wypadek i operację za granicą i wróciliśmy po 3 tygodniach.

A w maju odebrałem tytuły wykonawcze i zajęto mi konto w banku.

Ja sobie jakoś daję z tym radę, bowiem zajrzałem do swoich akt w ZUS-ie i okazało się, że decyzję wysłali na fikcyjny adres, czyli nieskutecznie, a rzekome zaległości były przez nich wymyślone i już mi je szybko umorzyli, a teraz zaczęli się ze mną droczyć, że to wina systemu, a nie ich. Jakoś dam sobie z tym radę, bo mam wszystko popłacone i raczej teraz ambicjonalnie muszę otrzymać od nich przyznanie się do winy…

Ale pozostała mi wątpliwość co do moich praw przy doręczeniu i takie poczucie niesprawiedliwości, że urząd może mnie pogrążyć bez mojej wiedzy i żadnych podstaw, stąd moje pytanie.

Czy mogę jechać na urlop czy muszę siedzieć w domu bo w każdej chwili jakiś np ZUS może mi przysłać pismo, co w mojej ocenie ogranicza w znacznym stopniu moje prawa pracownika.

Z poważaniem

Dariusz Denis

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-09 08:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

     nie tak do końca pogrążyć. Można bowiem w niektórych sytuacjach wnosić o przywrócenie terminu. Przytoczę kawałek z Ordynacji podatkowej:

    Art. 162. § 1. W razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.
    § 2. Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin.
    § 3. Przywrócenie terminu do złożenia podania przewidzianego w § 2 jest niedopuszczalne.
    § 4. Przepisy § 1-3 stosuje się do terminów procesowych.

    Art. 163. § 1. W sprawie przywrócenia terminu postanawia właściwy w sprawie organ podatkowy.
    § 2. W sprawie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ podatkowy właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia.
    § 3. Na postanowienie, o którym mowa w § 1, służy zażalenie.
    informacje o jednostce

    Art. 164. Przed rozpatrzeniem podania o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia organ podatkowy pierwszej instancji, na żądanie strony, może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Kati

    Dodano 2020-08-03 22:56 przez Kati

    Kontrola ZUS L4, awizo po terminie

    Dzień dobry, po awizowanym liście z ZUS okazało się, że data kontroli L4 minęła. Co robimy w takiej sytuacji? Jakie mogą być skutki i jak reagować?

  • chicken77

    Dodano 2014-02-24 00:53 przez chicken77

    Ile mam dni na odpowiedź na pismo z ZUS?

    W jakim terminie należy odpowiedzieć na pismo ZUS-u? W wyznaczonym w piśmie? Czy w terminie 30 dni zgodnie z KPA? Ponadto, awizo otrzymałem 13.02, a odpowiedź mam wysłać do 25.02. Gdybym odebrał pismo w ostatnim dniu czyli 27.02 to z automatu odpowiedź byłaby po terminie? Jak odpowiedzieć prawidłowo...

  • ml

    Dodano 2013-07-28 00:50 przez ml

    Ciąża w trakcie drugiej umowy na czas określony

    Witam,
    Od grudnia 2012 otrzymałam umowę na czas określony do marca 2013. W marcu 2013 podpisałam umowę do marca 2014. Aktualnie jestem w ciąży. Termin porodu ok. 6 marca, umowa do 7 marca. Czy oznacza to, że albo pracodawca przedłuży mi umowę na czas nieokreślony, albo zakończy współpracę, a zasiłek...

  • zanetka 69f

    Dodano 2013-07-04 15:15 przez zanetka 69f

    Wypadek w pracy a likwidacja zakładu pracy. Co z odprawą?

    Witam,  
    Obecnie  jestem  na świadczeniu rehabilitacyjnym. ZUS przyznał mi, po wyczerpaniu 182 dni chorobowego, 2 miesiące zasiłku rehabilitacyjnego. Niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku w pracy.
    Obecnie firma jest w likwidacji. Inni pracownicy otrzymali wypowiedzenia.
    Czy w przypadku dalszej ...

  • ULA_1

    Dodano 2013-03-02 18:04 przez ULA_1

    Ubezpieczenie OC przedsiębiorcy samodzielnie prowadzącego księgowość?

    Czy osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą i samodzielnie prowadząca księgowość i kadry (nie posiadająca certyfikatu) może ubezpieczyć się od następstw błędów w rozliczeniach z US i ZUS?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Były członek zarządu został obarczony 1,5 milionowym długiem za zobowiązania spółki. Wniósł o wznowienie postępowania podnosząc, iż nie miał szans się odwołać. Organy podatkowe odrzuciły jego wniosek stwierdzając, że decyzja ...

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ...

Zgodnie z ugruntowaną linią orzeczniczą urząd skarbowy jeszcze przed upływem terminu zwrotu VAT musi doręczyć przedsiębiorcy postanowienie o przedłużeniu tego terminu. Oznacza to, że do skutecznego przedłużenia terminu nie wystarczy ...

Trafiła kosa na kamień, czyli jak nieznajomość prawa może zadziałać na niekorzyść fiskusa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 21 grudnia 2018 r. uchylił postanowienie organu, mimo uchybienia przez spółkę terminu do złożenia ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania