eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Spóźnione zgłoszenie wypadku w pracy


2016-10-21 15:11 autor: black_oak

5 219 odsłon

Spóźnione zgłoszenie wypadku w pracy

Witam,

proszę o poradę. 18.10.2016 poparzyłem się w pracy ciekłym aluminium. Poparzona została noga około 10 na 20 cm. Tego samego dnia byłem u lekarza internisty i dostałem zwolnienie lekarskie, ale bez zgłoszenia o wypadku w pracy.

Zwolnienie od 19.10 do 21.10. i skierowanie do chirurga na dalszą konsultacje i leczenie. Dziś czyli 21.10 byłem u chirurga i też nie zgłosiłem wypadku w pracy. Również dostałem zwolnienie od 22.10 do 10.11. Od zdarzenia minęły dopiero 4 dni. Po przemyśleniu chciałbym zgłosić wypadek w pracy.

W jaki sposób muszę to teraz zrobić by wszystko było dobrze zgłoszone?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-10-21 18:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wypadki w pracy nie przedawniają się i miałem przypadki, że osoby zgłaszały wypadek po 6 miesiącach, gdy starały się o świadczenie rehabilitacyjne ( dodam, że skutecznie). Nie mniej jednak warto zgłosić wypadek jak najwczesniej. Powinien Pan zrobić to na piśmie skierowanym do pracodawcy. Od dnia zgłoszenia przez Pana wypadku pracodawca ma 14 dni na powołanie zespołu i ustalenie okoliczności i przyczyny wypadku. Prawomocny protokół jest dokumentem , który stwierdzi czy był wypadek w pracy i na tej podstawie dostanie Pan 100 % podstawy wynagrodzenia ( chodzi o zasiłek). Po zakończonym leczeniu ( jeżeli wypadek zostanie uznany jako wypadek przy pracy) może się PAn starać o odszkodowanie z ZUS.

    black_oak skomentował/a odpowiedź 2016-10-21 19:31

    Dobrze, dziękuję. A nie przeszkadza to że u dwóch lekarzy i przy dwóch zwolnieniach lekarskich nie zgłosiłem tego faktu, że był to wypadek przy pracy?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-21 21:37 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Jeśli jest Pan w stanie udowodnić, że było to w pracy (świadkowie, rodzaj oparzeń) to nie zgłoszenie lekarzowi nie ma znaczenia dla uznania zdarzenia za wypadek. 
    Wypadek należy zgłosić jak najszybciej. Pracodawca rozpocznie procedurę powypadkową.
    Monika Rucka-Peryt zaktualizował/a odpowiedź 2016-10-21 21:38
    Ja robiłam postępowanie zgłoszonego wypadku po 13 latach. Nie ma przedawnienia a sprawą należy się zająć.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • sprong

    Dodano 2017-01-24 22:46 przez sprong

    Ile może trwać postępowanie powypadkowe przez BHP?

    Dzień dobry,jestem funkcjonariuszem w jednym z Zakładów Karnych na południu Polski. 2 listopada 2016 roku około godz. 12.00 podczas dźwignięcia pudełka z materiałami biurowymi (waga około 8-10 kg), poczułem nagły ból w dolnej części pleców. Prace wykonywałem na polecenie przełożonego w zastępstwie z...

  • smutek

    Dodano 2017-05-30 15:19 przez smutek

    Czy takie traktowanie praktykanta jest zgodne z prawem?

    Witam,jestem praktykantką w sklepie odzieżowym, jestem tam od 1 klasy zawodowej. Aktualnie mam ukończone 18 lat i jestem w drugiej klasie. Miałam operację na skoliozę, moja praktykantka o tym wie. Tydzień temu byłam na zwolnieniu chorobowym (L4) na dwa tygodnie, ponieważ chciałam odpocząć i "zregene...

  • bunia_95

    Dodano 2016-09-08 10:28 przez bunia_95

    Czas pracy w warunkach szkodliwych

    Czy istnieje coś takiego jak maksymalny wg przepisów BHP czas pracy przy substancjach z wykazu A, B (np. hydrokortyzon, chloramfenikol)? Jeśli tak, to ile godzin wynosi taki czas i czy jest to gdzieś uregulowane?

  • konto usunięte

    Dodano 2016-05-16 23:00 przez konto usunięte

    Elektromechanik z epilepsją - okresowe badania do pracy

    Witam,jestem zatrudniony na stanowisku elektromechanika samochodowego. Uległem wypadkowi samochodowemu i nabyłem epilepsję. Wydarzenie miało miejsce poza pracą, poza godzinami prowadząc własne auto. Przyjmuje leki w bardzo małych dawkach ostatni atak miałem 1,5 roku temu. W pracy w większości skupia...

  • Zwierzak1968

    Dodano 2016-05-12 11:46 przez Zwierzak1968

    Przeciążenie nadgarstka. Czy to zdarzenie można uznać za wypadek?

    Witam, potrzebuje porady w sprawie BHP. Pracuję fizycznie i stwierdzono u mnie przeciążenie nadgarstka. Zakład nie chce uznać wypadku twierdząc, że nie ma nagłości bo choroba jest rozciągnięta w czasie. Z początku bolało, ale potem ręką spuchła w piątek w pracy. W sobotę było już pogotowie, gdzie le...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania