eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Ile może trwać postępowanie powypadkowe przez BHP?


2017-01-24 22:46 autor: sprong

5 538 odsłon

Ile może trwać postępowanie powypadkowe przez BHP?

Dzień dobry,

jestem funkcjonariuszem w jednym z Zakładów Karnych na południu Polski. 2 listopada 2016 roku około godz. 12.00 podczas dźwignięcia pudełka z materiałami biurowymi (waga około 8-10 kg), poczułem nagły ból w dolnej części pleców. Prace wykonywałem na polecenie przełożonego w zastępstwie za kolegę, który przebywał na urlopie.

Świadkiem zdarzenia był jeden z osadzonych zatrudniony na stanowisku pomocnika magazyniera. Po tym jak poczułem ból zakończyłem te czynności i udałem się do kierownika poinformować go o zaistniałym zdarzeniu. Do zakończenia pracy tj. 15.30 przesiedziałem w biurze nie wykonując żadnych czynności. Następnie ledwo wsiadając do samochodu udałem się do domu.

O godz. 20.00 tego samego dnia żona zawiozła mnie do Całodobowego Centrum Opieki Zdrowotnej, gdzie po badaniu dostałem tabletki i L4 na 2 dni (zapis w karcie- choroba tkanek miękkich). Następnego dnia rano poinformowałem BHP-owca o zaistniałym zdarzeniu. Z uwagi na to że ból nie mijał 4.11 udałem się do lekarza, który wysłał mnie na RTG aplikując zastrzyki (blokadę i witaminy) oraz L4 na kolejny tydzień. Nie pomagało. Prywatnie zrobiłem rezonans i udałem się również prywatnie do ortopedy. Tam L4 do 6.12 i fizjoterapia (wypadnięcie dysku L1-S1. Mimo, że w dalszym ciągu odczuwałem ból wróciłem do pracy 7.12. Przez BHP został przesłuchany dopiero 4.12 (wcześniej zebrał oświadczenia od świadków), na bieżąco dostarczałem mu wszystkie odpisy z kart medycznych i po zakończeniu leczenia u ortopedy zaświadczenie, że uraz był spowodowany dźwignięciem (nigdy wcześniej nie leczyłem się na kręgosłup).

Do dzisiaj tj. 24 stycznia 2017 r. moje postępowanie powypadkowe nie zostało zakończone. Aktualnie BHP zamierza wysłać mnie do lekarza sądowego w sprawie konsultacji czy ten uraz mógł powstać podczas tych czynności co wykonywałem. Czy BHP może tak długo przedłużać postępowanie, czy jest jakiś określony w przepisach termin zakończenia (powodami przedłużania terminu były: urlop przewodniczącego komisji, L4 przewodniczącego komisji, wyjazd na szkołę wstępną SW przewodniczącego oraz niezgodność w dokumentacji medycznej 1, 2 i 3 lekarza)?

O przedłużających terminach dowiadywałem się najwyżej telefonicznie, nie na piśmie, nic nie podpisywałem. Czy BHP powinno mnie poinformować pisemnie o przedłużeniu? Czy mogę wystąpić do pracodawcy o uznanie wypadku w pracy z uwagi na zbyt długo przeciągające się postępowanie? Nadmieniam, że za listopad odciągnięto mi z wypłaty ponad 800 zł tj. 20%.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-01-25 06:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po zgłoszeniu wypadku pracodawcy ma on 14 dni na sporządzenie protokołu. Jeżeli wypadek zostanie uznany to dostanie Pan wyrównanie, więc tym bym się nie przejmował.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-25 08:28 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Po zgłoszeniu wypadki powołany zespół powypadkowy ma co do zasady 14 dni na ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku. Jednak gdy wystąpią przyczyny wydłużające te ustalenia ma podać w protokole przeszkody. Nie ma więc terminu granicznego na zakończenie postępowania. Pan wskazał sam kilka przeszkód, począwszy od ustalenia urazu przez nieobecność usprawiedliwioną członka zespołu czy nieściśłości w dokumentacji. Proszę spokojnie oczekiwać na zakończenie postępowania, z pełną dokumentacją zebraną będzie Pan zapoznany. Po uzaniu wypadku nastąpi wypłata 100%.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • zagubiona-ona

  Dodano 2018-03-12 19:08 przez zagubiona-ona

  Wypadek w pracy - uczennica

  Witam, wypadkowi uległa uczennica (pełnoletnia, 2 klasa zawodówki). Czy postępowanie powypadkowe jest takie samo jak w przypadku pracownika?

 • Edyta1992

  Dodano 2018-04-05 17:56 przez Edyta1992

  Wypadek w pracy i trzy tygodnie L4. Czy dostane odszkodowanie?

  Witam,27 marca miałam wypadek w pracy. Operatorka dużego wózka zahaczyła o widły mojego, za którymi stałam i nimi docisnęła mi prawą nogę do palety z towarem. Kierownicy stwierdzili, że doszło jedynie do otarcia, jednak ból był tak silny, że pojechałam na pogotowie. Zrobiono mi RTG, ale nie było zła...

 • km1987

  Dodano 2017-09-19 17:12 przez km1987

  Wypadek w przedszkolu

  Witam,moje pytanie brzmi następująco: czy dziecko, które miało wypadek (rozciecię brody podczas zajęć tanecznych), musi mieć spisany protokół powypadkowy? Jeśli tak, jakie rodzaje wypadków wchodzą w konieczność wypisywania porotkołu powypadkowego dziecka w przedszkolu oraz jaka regulacja prawna to o...

 • cebek

  Dodano 2017-01-21 13:12 przez cebek

  Czy należy się odszkodowanie za wypadek w pracy za nieprzestrzeganie BHP?

  Witam serdecznie, czy należy mi się wypłata jednorazowego odszkodowania z ZUS gdy doznałem złamania kości śródstopia przy obracaniu (nie podnoszeniu), ciężkiego przedmiotu o wadze 130 kg? Mój BHP-owiec twierdzi, że nie mam szans na odszkodowanie. A tak wygląda protokół powypadkowy: 
  Ustalono następu...

 • smutek

  Dodano 2017-05-30 15:19 przez smutek

  Czy takie traktowanie praktykanta jest zgodne z prawem?

  Witam,jestem praktykantką w sklepie odzieżowym, jestem tam od 1 klasy zawodowej. Aktualnie mam ukończone 18 lat i jestem w drugiej klasie. Miałam operację na skoliozę, moja praktykantka o tym wie. Tydzień temu byłam na zwolnieniu chorobowym (L4) na dwa tygodnie, ponieważ chciałam odpocząć i "zregene...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania