eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Ciąża a umowa na czas określony. Czy pracodawca może mnie zwolnić?


2013-12-11 17:00 autor: sanuczi

19 004 odsłon

Ciąża a umowa na czas określony. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

Witam,

jestem zatrudniona na czas określony do lipca 2016 r. na podstawie umowy o pracę. Dowiedziałam się, że jestem w 7. tygodniu ciąży. Czy jeśli powiem o tym fakcie pracodawcy przed upływem 3. miesiąca ciąży może mnie zwolnić z pracy? Kiedy tak na prawdę powinnam poinfomorać pracodawcę? Czy po porodzie mogę liczyć na urlop macierzyński a później wychowawczy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2013-12-11 17:04 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Absolutnie nie można Pani zwolnić do końca ciązy. Proszę przedłożyć pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży jak najszybciej; kobietom ciężarnym przysługują specjalne przywileje gwarantowane w Kodeksie Pracy.
    Po narodzinach dziecka, będzie Pani przysługiwał urlop macierzyński i wychowawczy.

    sanuczi skomentował/a odpowiedź 2013-12-11 17:09

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Proszę mi jeszcze powiedzieć o co tak naprawdę chodzi z tymi 3 miesiącami? W jakim przypadku ma to zastosowanie?

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-11 17:18 autor odpowiedzi: karolina.maciag

    Jeśli miałaby Pani umowę terminową, która rozwiązałaby się przed upływem 3 miesiąca ciąży, nie musiałaby być przedłużana. Pani ma umowę do 2016, więc proszę się absolutnie tym nie przejmować. Ponadto w praktyce, pracodawcy często wolą się zabezpieczyć i przedłużają umowy bez względu na zaawnsowanie ciąży.

    Więcej: art. 177 KP.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-12-11 20:04 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Dodam tylko, że jeżeli pracodawca nie przedłuzy Pan umowy to urlop wychowawczy będzie Pani przysługiwał do dnia rozwiązania umowy o pracę.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 9

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-26 13:32 autor odpowiedzi: monako

    proszę mi napisać. umowę mam na 2lata do 2016 roku. zaszłam w ciąże. przysługuje mi urlop rodzicielski i wychowawczy. wykorzystam go i wroce do pracy w trakcie trwania jeszcze umowy i co dalej? nie rozumiem przebiegu sytuacji. a mialam powiedziane ze po 2 latach bede miala umowe na czas nieokreslony. czy to sprawa indywidualna pracodawcy?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-08 19:18 autor odpowiedzi: Psotkadorcia

    Witam. 1.03 2016r dostalam umowe o prace do 31.12.2016r. I jestem 9 miesiacu ciazy.pracuje jako kontroler detali samochodowych ,pakuje, liczę nieraz 8h stoje i musze ciężki kartony i przez to boli mnie brzuch lekarz chcial mnie od poczatku na l4 wyslac ale czekalam az dostane ta umowe ale teraz sie zastanawiam czy faktycznie jestem juz bezpieczna i szef mnie nie zwolni. Prosze o porade bo to pierwsza ciaza i zupełnie nie orientuje sie w tej sprawie.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-08 19:23 autor odpowiedzi: Psotkadorcia

    Nie 9 miesiac tylko tydzien ;))

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-09 05:41 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Szef nie może Panią zwolnić. Zasiłek chorobowy dostanie Pani po miesiącu pracy.

    marta18225 skomentował/a odpowiedź 2016-03-16 10:34

    Witam, dostałam umowę o pracę na czas określony 02.11.2015 r., umowa trwa do 31.10.2016 r. Jestem w 4 tygodniu ciąży, czy to prawda, że pracodawca może mnie zwolnić kiedy urodzę już dziecko i nie będzie mi przysługiwał urlop macierzyński oraz wychowawczy? proszę o pomoc.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 8

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-16 11:11 autor odpowiedzi: marta18225

    Witam, dostałam umowę o pracę na czas określony 02.11.2015 r., umowa trwa do 31.10.2016 r. Jestem w 4 tygodniu ciąży, czy to prawda, że pracodawca może mnie zwolnić kiedy urodzę już dziecko i nie będzie mi przysługiwał urlop macierzyński oraz wychowawczy? proszę o pomoc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-03-16 11:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca nie ma obowiązku podpisywać nową umowę. Na zasiłku macierzyńskim będzie Pani do końca jego trwania , ale prawa do urlopów nie bedzie pani miała.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-09 11:58 autor odpowiedzi: avi

    Witam. Dostałam umowę na czas określony od 23.11.2015r do 30.11.2017r. Dowiedziałam się niedawno że jestem w ciąży. Obecnie w 6 tygodniu. Czy pracodawca może mnie zwolnić? Umowa ma 2 tygodniowy okres wypowiedzenia i tym się też martwię. Bardzo proszę o pomoc.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-09 12:47 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca nie może Panią zwolnić z wyjątkiem likwidacji firmy lub dyscyplinarki.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 7

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-24 20:48 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam! Mam umowe na czas okreslony do 6.07.2016 przebywam aktualnie na urlopie wychowawczym do konca trwania umowy. Dzis dowiedzialam sie ze jestem w 4 tygodniu ciazy. Czy szef moze mnie zwolnic? Czy nalezy mi sie L4? Prosze o odpowiedz..

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-24 21:05 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie może PAnią zwolnić, ale umowa zakończy się z datą na niej wskazaną. Jeżeli w dniu zakończenia umowy nie będzie Pani co najmniej w 12 tygodniu ciąży, to pracodawca nie ma obowiązku ją przedłużyć. Powinna PAni przerwać urlop wychowawczy i w pierwszym dniu powrotu do pracy iśc na zwolnienie lekarskie. Zasiłek choorobowy bedzie miała PAni do porodu. Chyba, że ma Pani inne opcje, to ta może być pominięta.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-24 21:13 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Bede w 6 tygodniu.. Ale musze najpierw rozmawiac z szefem o przerwaniu wychowawczego czy moge to zrobic sama i zaniesc mu wtedy l4?

    Oceń odpowiedź 2 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-06-24 21:27 autor odpowiedzi: konto usunięte

    A po skonczeniu umowy nalezy mi sie jeszcze urlop tylko nie wiem ile dokladnie dni ksiegowa ma mi podliczyc czy w trakcie tego urlopu moglabym zaniesc l4?

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kasiek1988

    Dodano 2015-01-10 12:15 przez kasiek1988

    Ciąża i trzecia umowa o pracę. Czy pracodawca może mnie zwolnić?

    Od października tego roku będę na macierzyńskim a umowę na czas określony mam do grudnia tego rokuCzy szef ma obowiązek przedłużyć mi umowę? Kolejną umowę powinnam mieć na czas nieokreślony, gdyż będzie to moja trzecia umowa u tego pracodawcy.Czy to prawda, że do trzeciego miesiąca ciąży, jak pracod...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-22 18:31 przez konto usunięte

    Umowa na 3 lata a wiadomość o ciąży

    Witam,
    dostałam umowę w grudniu 2013 r. na 3 lata. Okazało się teraz, że jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi: 
    Czy pracodawca może mnie zwolnić, jeżeli nie dostarczyłam jeszcze zaświadczenia lekarskiego? Jeżeli nie, to czy w ogóle może mi wypowiedzieć umowę z chwilą, gdy się dowie o ciąży? 
    Proszę o ...

  • nicola21

    Dodano 2014-11-25 15:54 przez nicola21

    Ciąża i koniec umowy. Czy moją zwolnić z pracy?

    Witam!wiele kobiet tu pyta, ale nigdzie nie ma takiej sytuacji w jakiej ja jestem. Jestem w 6. tygodniu ciąży. Umowa kończy mi się 31.12.2014 r., będzie to dokładnie początek 3 miesiąca (10-11 tydzień ciąży).Czy mogą mnie w takiej sytuacji zwolnić? Nie rozumiem czy muszę już mieć skończony trzeci mi...

  • kamil2

    Dodano 2014-08-19 23:26 przez kamil2

    Umowa o pracę na czas określony, ciąża i urlop wychowawczy.

    Witam! Proszę o odpowiedź na pytania. Jestem w drugiej ciąży (mam już jedno dziecko). Podczas ciąży nie byłam dotychczas na zwolnieniu lekarskim. 31 sierpnia kończy mi się umowa o pracę zawarta na czas określony. Równocześnie kończy mi się urlop wychowawczy na pierwsze dziecko (brałam go już w dwóch...

  • MIKA-27

    Dodano 2014-06-22 12:27 przez MIKA-27

    Wczesna ciąża, a umowa o pracę na czas określony

    Witam serdecznie,
    jestem zatrudniona w firmie na podstawie umowy o pracę na czas określony od 05.2011 do 05.2021. Jestem w bardzo wczesnej ciąży. Jakie przysługują mi prawa? Czy muszę czekać 3 miesiące zanim powiadomię o ciąży swojego pracodawcę? Czy przysługuje mi płatny urlop wychowawczy, becikowe...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania