eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Jak uniknąć podatku dochodowego?


2013-09-02 09:26 autor: Stypcia88

28 340 odsłon

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Jak uniknąć podatku dochodowego?

Witam,

Mam pytanie odnośnie podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Moja mama otrzymała mieszkanie od swojej babci w marcu 2008 roku. Sprzedała je w sierpniu 2013 roku nie wiedząc o tym, że musi uiścić jakikolwiek podatek...Dopiero przy kolejnej wizycie i po podpisaniu aktu notarialnego poinformowała ją o tym pani notariusz.

Pieniądze ze sprzedaży miały być przeznaczone na spłatę mojego kredytu hipotecznego. Nadmienię, że mama nigdy nie była zameldowana na tym mieszkaniu. Czy jest jakaś szansa aby uniknąć podatku? I jak obliczyć jego wysokość? Mama otrzymała 126 tysięcy, mój kredyt to jeszcze 123 tysięcy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-03 06:28 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Niestety z opisanego stanu faktycznego wynika, że mama podatku nie uniknie, a to dlatego, że przy sprzedaży nieruchomości nabytych w latach 2007-2008 przysługuje ulga meldunkowa (konieczne zameldowanie na pobyt stały przez nimimum rok czasu). Jeżeli zatem mama zameldowana w tym mieszkaniu nigdy nie była, trzeba będzie zapłacić podatek do urzędu skarbowego. Ile? Jest to 19% od uzyskanego dochodu. Tutaj dochodem jest uzyskany przychód (a więc 126 tys. zł), pomniejszony o zapłacony z tego tytułu podatek od spadków i darowizn (który jednak zapewne nie wystąpił, jako że z pewnością zastosowano zwolnienie dla najbliższej rodziny) oraz udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość mieszkania poczynione w czasie jego posiadania.

  Zapomiałbym, przychód ulega pomniejszeniu o tzw. koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli zatem przykładowo mama płaciła za notariusza, czy też ponosiła inne koszty związane ze sprzedażą (np. na rzecz biuro pośrednictwa nieruchomości), te pomniejszą kwotę, od której trzeba będzie zapłacić podatek.

  Trochę szkoda, bo sprzedaż w przyszłym roku tego mieskzania nie byłaby już opodatkowana.

  KamilaWaw skomentował/a odpowiedź 2013-09-04 18:27

  Mam pytanie w związku z Pana odpowiedzią, Dlaczego od przyszłego roku sprzedaż tego mieszkania nie byłaby opodatkowana? mam podobny problem, tata umarł nie pozostawiając testamentu, przepisaliśmy dom na nas pięcioro i chcemy go sprzedać, ale prawnie jesteśmy właścicielami od miesiąca, warto czekać do przyszłego roku?????

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 1 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-28 21:23 autor odpowiedzi: jagusia.cz

  ponieważ te magiczne 5 lat liczy się od początku roku następującym po roku dokonania transakcji sprzedaży mieszkania, więć jesli nabycie było w 2008r. to datą uwolnienia od podatku jest 01.01.2014

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania