eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat


2013-08-22 08:38 autor: HalinaiStasiu2008

4 790 odsłon

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat

Witam!

3 lata temu wykupiliśmy mieszkanie od TBS za kwotę 30 tysięcy zł. Obecnie chcemy sprzedać to mieszkanie za kwotę 100 tysięcy i za kwotę ok. 70 tysięcy kupić działkę budowlaną. Ile bedziemy musieli odprowadzić podatku?

Pytanie zaktualizowano 2013-11-07 08:04

W 2008 r.wyszłam ponownie za mąż.W 2010r.wykupiłam od gminy mieszkanie którego ja byłam najemcą za 30tys.zł.Nastepnie darowałam mężowi 50% mieszkania i stało sie ono nasza współwłasnością.Mąz posiada swoje mieszkanie własnościowe wykupione od SM.Obecnie zamieszkaliśmy w mieszkaniu męża,ja przemeldowałam się na pobyt stały,a to nasze wspólne chcemy sprzedać.Nie minęło 5 lat więc wystapi podatek.I teraz nie wiemy czy możemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej?Mieszkanie w którym mieszkamy jest wyłączną własnością męża.Myśleliśmy o zakupie działki budowlanej albo drugiego niedużego mieszkania.I teraz pytanie:jak bedziemy się rozliczać?razem czy każde z osobna?Z jakich ulg możemy skorzystać,np:czy możemy remontować mieszkanie w którym razem mieszkamy a nie jest on moja własnością?

I czy od kwoty przychodu zostanie odliczona ta kwota 30 tys.która zaplaciłam za wykup mieszkania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-07 11:49 autor odpowiedzi: Dorota Ł.

  Wg mnie zapłacicie państwo 19% z 30 000 (100 000- 70 000).
  Podatek zapłacicie państwo od kwoty 30 tysięcy, ponieważ obowiązuje tzw. ulga mieszkaniowa.  Polega ona na tym, że dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z podatku w tej części, w jakiej został spożytkowany na wydatki na cele mieszkaniowe, czyli m.in na zakup gruntu pod budowę.
  Obszerniejsze inormacje w broszurce ministerstwa finansów:  str.7 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania