eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPozostałe: Podatki › Podatek od spadku w Polsce dla osoby mieszkającej w Niemczech.


2013-07-03 16:27 autor: bona

24 610 odsłon

Podatek od spadku w Polsce dla osoby mieszkającej w Niemczech.

Od 11 lat mieszkam w Niemczech. Przed 3 laty odziedziczyłam z bratem mieszkanie (w Polsce) po tacie, które po roku sprzedaliśmy (a więc przed upływem 5 lat). Teraz muszę zapłacić podatek od sprzedaży, ale gdzie: w Niemczech czy w Polsce?

Pytanie zaktualizowano 2013-07-16 21:02

dziekuje za odpowiedz Ale mam jeszcze pare pytan. Rozwazam rozne  mozliwosci aby uniknac zaplaty podatku. w niemczech otrzymalam wiadomosc ze nie musze placic podatku. Ale teraz kwestia polski.

1. Ile wyniesie mnie podatek w Polsce jezeli pieniedzy ze sprzedazy nie zainwestuje? Jakie dokumenty musze wypelnic i gdzie je zlozyc?Niestety do tej pory uzyskalam rozne informacje od pracownikow US.

2. Jezeli pieniadze ze sprzedazy mieszkania zainwestuje w remont mieszkania ktore kupilismy z mezem na terenie niemiec co moge odliczy od podatku? kazda srobke,rure, wanne , meble i wypozyczenie maszyn do przeprowadzenia remontu?

3. Kolejene pytanie to czy moge splacic kredyt na mieszkanie ktory zaciagnelismy razem z mezem  w niemczech ale jeszcze zanim odziedziczylam mieszkanie Po tacie. kredyt istnieje od 2005r. A mieszkanie odziedziczylam w 2010, sprzedalam w 2011. Jakie dokumenty i gdzie musze zlozyc? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-07-09 20:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Artykuł 13 polsko-niemieckiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

    Zyski z przeniesienia własności majątku

    (1) Zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, z przeniesienia własności majątku nieruchomego w rozumieniu artykułu 6 i położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

    Także w Polsce podatek wystąpi. Czy wystąpi także w Niemczech - proszę zapoznać się z art. 24 tejże umowy.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 34 7

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-09-24 17:09 przez konto usunięte

    Wysokość podatku przy sprzedaży nieruchomości nabytej drogą spadku

    W jakiej wysokości musiałabym zapłacić podatek od wzbogacenia (ewentualnie jakikolwiek inny podatek), jeśli chciałabym sprzedać mieszkanie, którego 50% nabyłam drogą spadku latem 2012 roku. Mieszkanie w 50% było już moje, pozostałe i odziedziczone 50% należało do zmarłych rodziców.
    Dodam, że nie mie...

  • secreta

    Dodano 2013-07-16 09:17 przez secreta

    Czy zapłacę podatek od zbycia nieruchomości?

    Dostałam w spadku po tacie 1/6 domu. Po śmierci taty zaciągnęłam kredyt konsolidacyjny (z obciążeniem hipoteki tegoż domu) na spłatę zobowiązań po tacie, gdzie m.in. spłacono kredyt budowlany.
    Pytanie: czy w momencie sprzedaży domu (nie minęło 5 lat), mogę spłatę tego kredytu potraktować jako własny...

  • markova

    Dodano 2014-02-28 12:00 przez markova

    Sprzedaż mieszkania a podatek, gdy mieszkam w Czechach

    Witam,
    sprzedaję mieszkanie odziedziczone po rodzicach w mieście Tarnów (mieszkam  w Czechach). Pierwsze pytanie: w którym urzędzie mam podać PIT-39? Dalsze pytanie: jeśli będę chciała przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży na rekonstrukcję mieszkania w Czechach, to mogę przeznaczyć na te cele tylo częś...

  • Stypcia88

    Dodano 2013-09-02 09:26 przez Stypcia88

    Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku. Jak uniknąć podatku dochodowego?

    Witam,
    Mam pytanie odnośnie podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości. Moja mama otrzymała mieszkanie od swojej babci w marcu 2008 roku. Sprzedała je w sierpniu 2013 roku nie wiedząc o tym, że musi uiścić jakikolwiek podatek...Dopiero przy kolejnej wizycie i po podpisaniu aktu notarialnego poin...

  • waldexiss

    Dodano 2014-08-21 11:05 przez waldexiss

    Nabycie mieszkania w lutym 2014 i sprzedaż innego w czerwcu 2014. Co z podatkiem?

    Mama zmarła w styczniu 2014. Dostałem po niej spadek w postaci mieszkania w 1/2 wartości. W lutym kupiłem kawalerkę za 50 000 zł i zapłaciłem podatek od kupna tej kawalerki.
    W czerwcu tego roku wspólnie z bratem sprzedaliśmy mieszkanie po zmarłej mamie za kwotę 99 000 zł. Oczywiście tą kwotą podziel...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Podatki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania