eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Spłata kredytu hipotecznego na budowę kosztem na cele mieszkaniowe


2016-02-03 15:12 autor: Olga69

2 336 odsłon

Spłata kredytu hipotecznego na budowę kosztem na cele mieszkaniowe

W 2011 r. wziełam kredyt hipoteczny na budowę domu. W 2012 r. sprzedałam mieszkanie przed upływem 5 lat. US wezwał mnie do wykazania wydatkowania pieniędzy ze sprzedaży na cele mieszkaniowe.

Czy US może uznać jako wydatek na cele mieszkaniowe spłatę rat kredytu na budowę domu? Jeśli tak, to za jaki maksymalnie okres?

Zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 142 ppkt 25.2 lit a)spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,uważa się za wydatki poniesione na cele o których mowa w ust. 1 pkt 131 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012r, poz. 361 z późn. zm.).

Czy jeśli nie mam faktury VAT na całą kwotę pozyskaną ze sprzedaży mieszkania mogę przedstawić oświadczenie, że takie prace były wykonane, mam potwierdzenia wypłat gotówki z banku i ma to potwierdzenie w dzienniku budowy, że takie prace faktycznie były wykonywane? Czy to można uznać? Jeśli nie, to jak jeszcze mogę wykazać, że faktycznie te pieniądze włożyłam w budowę domu? Dużo prac robionych było po znajomości, bez faktury VAT. 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-02-09 19:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Co do wydatków na budowę - organ podatkowy interesować będą jedynie wydatki udokumentowane, czyli zafakturowane. Nic "po znajomości" nie jest tutaj brane pod uwagę.
    Niemniej pisze Pani o spłacie kredytu. To zupełnie co innego. Tutaj bowiem korzystamy z ulgi w zakresie, w jakim pieniądze ze sprzedaży zostały przeznaczone na spłatę zaciągniętego przed sprzedażą kredytu. Tu nie są zatem brane pod uwagę wydatki na samą budowę, a spłata kredytu bankowego. Za jaki okres - w uproszczeniu liczymy spłaty od daty sprzedaży, gdy od tej daty posiadała Pani środki finansowe od nabywcy i były one wykorzystane w tym właśnie celu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2015-02-18 15:24 przez konto usunięte

    Ulga na własne cele a kredyt na dom w działce męża

    Czy od sprzedaży mieszkania uzyskanego w spadku mogę skorzystać z ulgi w sytuacji gdy:
    w 2009 wraz z mężem zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny na budowę domu, w umowie obydwoje figurujemy jako kredytobiorcy. W 2013 wraz z rodzeństwem odziedziczyliśmy mieszkanie po śmierci ojca, a rok później sprzedaliśm...

  • 1mario

    Dodano 2015-01-23 06:57 przez 1mario

    Sprzedaż mieszkania a prawidłowe rozliczenie kredytu hipotecznego w PIT-39

    Witam, mamy pytanie dotyczące PIT-39, a konkretnie rozliczenie kredytu mieszkaniowego na kupioną w 2010 nieruchomość od dewelopera za kwotę 273000. Otóż mieszkanie zostało sprzedane za 420 000 w roku 2014. W roku 2015 budujemy dom i chcemy wszystkie pieniądze przeznaczyć na dom. Pani w urzędzie skar...

  • darqmoon

    Dodano 2014-04-23 11:28 przez darqmoon

    Co obniża podatek od spadku dla nieruchomości sprzedawanej przed upływem 5 lat od daty nabycia?

    Witam,
    w 2010 nabył nieruchomość w drodze spadku po mojej babci. Zaciągnąłem także kredyt hipoteczny na spłatę zachowku względem mojego ojca. W tym miesiącu, czyli przed upływem 5 lat sprzedaję to mieszkanie i chciałem zapytać czy jest możliwość nie płacenia podatku od tej transakcji?
    Z tego co wycz...

  • Celina2017

    Dodano 2018-03-24 23:59 przez Celina2017

    Sprzedaż mieszkania kupionego na kredyt przed upływem 5 lat

    Dzień dobry, mój problem wygląda następująco. Jest dość złożony: w 2014 roku zakupiłam mieszkanie w stanie deweloperskim za 146 000 zł ze środków całkowicie pochodzących z kredytu, w 2017 roku zamieniłam się z osobą (nazwijmy go pan Jan) nieruchomościami. Pan Jan otrzymał moje mieszkanie, które wyce...

  • darekk78

    Dodano 2017-02-25 09:37 przez darekk78

    Podatek od sprzedaży nieruchomości

    Dzień dobry, w 2008 roku kupiłem mieszkanie, które sprzedałem w 2011 (dokładnie 29.04.2011).     Miesiąc wcześniej w dniu 29.03.2011 wzięłem kredyt hipoteczny na zakup innego mieszkania. Po sprzedaży mieszkania w dniu 29.04.2011 złożyłem wniosek o całkowitą przedterminową spłatę kredytu i spłaciłem ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Poradnik PIT-39: Rozliczamy dochód ze sprzedaży mieszkania

    Poradnik PIT-39: Rozliczamy dochód ze sprzedaży mieszkania

    Pan Marcin w lipcu 2018 roku kupił mieszkanie za 200.000 zł na kredyt. Następnie sprzedał je w lutym 2021 r. za 250.000 zł. Z uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy spłacił kredyt mieszkaniowy w wysokości 80.000 zł a pozostałą kwotę ...

  • Wniesienie mieszkania do majątku wspólnego nie jest nabyciem dla PIT

    Wniesienie mieszkania do majątku wspólnego nie jest nabyciem dla PIT

    Włączenie do majątku małżonków w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jako datę nabycia ...

  • Rozliczenie PIT-39 ze sprzedaży mieszkania w 2019 r.

    Rozliczenie PIT-39 ze sprzedaży mieszkania w 2019 r.

    Sprzedaż mieszkania, domu bądź innej nieruchomości przed pięcioma laty od ich nabycia, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek od sprzedaży rozlicza się na formularzu PIT-39, który należy złożyć do 30 kwietnia roku ...

  • Sprzedaż prawa do mieszkania w podatku dochodowym

    Sprzedaż prawa do mieszkania w podatku dochodowym

    Przy przeniesieniu na rzecz osób trzecich praw i obowiązków wynikających z przedwstępnej umowy sprzedaży zawartej z deweloperem, uzyskany z tego tytułu przychód należy zaliczyć do przychodów ze zbycia praw majątkowych – uznał Dyrektor ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania