eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Ulga na własne cele a kredyt na dom w działce męża


2015-02-18 15:24 autor: konto usunięte

2 285 odsłon

Ulga na własne cele a kredyt na dom w działce męża

Czy od sprzedaży mieszkania uzyskanego w spadku mogę skorzystać z ulgi w sytuacji gdy:

w 2009 wraz z mężem zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny na budowę domu, w umowie obydwoje figurujemy jako kredytobiorcy. W 2013 wraz z rodzeństwem odziedziczyliśmy mieszkanie po śmierci ojca, a rok później sprzedaliśmy. Swój udział chciałam przeznaczyć na spłatę kredytu, by skorzystać z ulgi jednak działkę, na której postawiliśmy dom, mąż dostał w darowiźnie od dziadka. Przeczytałam, że dom jest własnością osoby, do której należy działka, więc nie może być taka ulga uznana za własne cele mieszkaniowe.

Proszę o interpretację tego przepisu, bo jest to niesprawiedliwe, biorąc pod uwagę, że w różnych sytuacjach życiowych jako współmałżonek odpowiadam na równi... Co jest sprawdzane podczas kontroli US: księga wieczysta, czy umowa kredytu hipotecznego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-23 10:30 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Widzę, że muszę odpowiedzieć sobie sama. Dzwoniłam do urzędu skarbowego i na dzień dzisiejszy, by w tej sytuacji skorzystać z ulgi muszę prosić męża o rozszerzenie wspólności majatkowej. Mąż musi mi darować lub sprzedać udział. Raty kredytu będe mogła wliczyć do ulgi od dnia tego rozszerzenia.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Poradnik PIT-39: Rozliczamy dochód ze sprzedaży mieszkania

    Poradnik PIT-39: Rozliczamy dochód ze sprzedaży mieszkania

    Pan Marcin w lipcu 2018 roku kupił mieszkanie za 200.000 zł na kredyt. Następnie sprzedał je w lutym 2021 r. za 250.000 zł. Z uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy spłacił kredyt mieszkaniowy w wysokości 80.000 zł a pozostałą kwotę ...

  • Sprzedaż nieruchomości w PIT-39 za 2020 r.

    Sprzedaż nieruchomości w PIT-39 za 2020 r.

    Sprzedałeś w 2020 r. swoją prywatną nieruchomość przed pięcioma laty od jej nabycia? Pamiętaj, że do końca kwietnia 2021 r. musisz rozliczyć się z tej transakcji z fiskusem. Sprzedaż nie zawsze jednak oznacza zapłatę podatku ...

  • Wniesienie mieszkania do majątku wspólnego nie jest nabyciem dla PIT

    Wniesienie mieszkania do majątku wspólnego nie jest nabyciem dla PIT

    Włączenie do majątku małżonków w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie jest nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Jako datę nabycia ...

  • Rozliczenie PIT-39 ze sprzedaży mieszkania w 2019 r.

    Rozliczenie PIT-39 ze sprzedaży mieszkania w 2019 r.

    Sprzedaż mieszkania, domu bądź innej nieruchomości przed pięcioma laty od ich nabycia, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek od sprzedaży rozlicza się na formularzu PIT-39, który należy złożyć do 30 kwietnia roku ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania