eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiPIT › Sprzedaż mieszkania a prawidłowe rozliczenie kredytu hipotecznego w PIT-39


2015-01-23 06:57 autor: 1mario

10 325 odsłon

Sprzedaż mieszkania a prawidłowe rozliczenie kredytu hipotecznego w PIT-39

Witam,

mamy pytanie dotyczące PIT-39, a konkretnie rozliczenie kredytu mieszkaniowego na kupioną w 2010 nieruchomość od dewelopera za kwotę 273000. Otóż mieszkanie zostało sprzedane za 420 000 w roku 2014.

W roku 2015 budujemy dom i chcemy wszystkie pieniądze przeznaczyć na dom. Pani w urzędzie skarbowym twierdzi, że nie mogę przeznaczyć 180000 odsetki kredytu mieszkaniowego, który został zaciągnięty celem zakupu poprzedniego mieszkania i spłacony po jego sprzedaży jako cel mieszkaniowy.

Wynika dla mnie z tego, że zostaje ukarany tym kredytem, nie rozumieją w urzędzie skarbowym, że 180000 ze sprzedaży mieszkania zostało przeznaczone na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na to mieszkanie twierdząc, że wtedy go chcę podwójnie odliczyć. Moje pytanie jak mam prawidłowo napisać ten PIT-39?

Dane:

273000 - zakup mieszkania - cena w akcie notarialnym,
180000 - kredyt mieszkaniowy wzięty na zakup powyższego mieszkania,
15000 - koszty pośrednictwa sprzedaży mieszkania,
420000- cena sprzedaży mieszkania,

225000 - kwota została po spłacie zobowiązań tj. kredytu i kosztów pośrednictwa przeznaczona na budowę domu.

Z wyrazami szacunku
Andrzej

Pytanie zaktualizowano 2015-01-26 21:04

Pragne nadmienić, że 180 000 zostało przekazane przez kupującego na rachunek wskazany przez mój bank celem spłaty pozostałego zadłużenia.

Pytanie zaktualizowano 2015-01-26 21:17

I jeszcze jedno - czy tę pożyczkę musze wliczać w koszty jak wszyscy piszą, przecież Art. 23 ust.1.p.8 "Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) ???

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • moniula

    Dodano 2014-02-11 10:05 przez moniula

    Sprzedaż mieszkania po rozwodzie. Jak wypełnić PIT-39?

    Witam,
    po rozwodzie sprzedałam mieszkanie za 160 tys. zł, które było kupione wspólnie z małżonkiem jeszcze przed rozwodem, cała ta kwota poszła na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na to lokum.
    Jak prawidłowo wypełnić PIT-39? Czy w kwocie przychodu wpisuję połowę wartości tj. 80 tys.? Co z k...

  • Patrycja_851

    Dodano 2016-03-01 15:06 przez Patrycja_851

    PIT-39 a sprzedaż mieszkania

    W styczniu 2010 roku odziedziczyłam mieszkanie. W styczniu 2015 sprzedałam je. Za pieniądze ze sprzedaży kupiłam nieruchomość w połowie 2015 r. Na początku 2016 r. częściowo spłaciłam kredyt hipoteczny (zaciągniety w 2014 r.) z pieniedzy ze sprzedaży mieszkania. Czy całość dochodu podlega zwolnieniu...

  • Czarek77

    Dodano 2014-05-07 19:26 przez Czarek77

    Czy spłata kredytu-pożyczki hipotecznej może być wydatkiem na własne cele mieszkaniowe?

    Co w przypadku, gdy skorzystało się z ulgi odsetkowej? Obecnie mamy problem z US sprzedaliśmy mieszkanie za 490 000 z tego 200 000 to była spłata kredytu. Kupiliśmy dom za 500 000 i 290 000, które zostało po spłacie kredytu przeznaczyliśmy ja jego zakup, jakiś kredyt a 200 000 które poszło na spłatę...

  • JustynaHadwiczak

    Dodano 2015-09-04 23:16 przez JustynaHadwiczak

    Na co konkretnie mogę wydać pieniądze, by uniknąć płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości?

    Witam serdecznie,planuję sprzedać działkę, za którą chcę ok 52 000 zł. Dowiedziałam się, że mogę uniknąć płacenia 19% podatku przeznaczając w ciągu 2 lat pieniądze na dom, którego jestem właścicielką. Jednak jak to konkretniej wygląda? Kiedy i jak zgłosić sprzedaż? I pieniądze na co konkretnie mogę ...

  • rkatarzyna

    Dodano 2015-03-28 19:39 przez rkatarzyna

    PIT-39 i co dalej?

    Dzień dobry,we wrześniu 2014 roku sprzedałam 1/6 mieszkania (spadek) za 68 tys. zł, w marcu 2015 roku, aby uniknąć płacenia podatku, kupiłam za 70 tys. zł 1/3 mieszkania, w ktorym jestem zameldowana z rodziną i złożyłam PIT-39. Jakie dokumenty będą sprawdzać w US po dwóch latach, aby zweryfikować cz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii PIT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania