eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Wypowiedzenie umowy o pracę


2012-06-19 11:08 autor: duster

7 039 odsłon

Wypowiedzenie umowy o pracę

Pracownica pracowała u mnie 8 lat na pełen etat. Dwa miesiące temu zmieniłem jej umowę o prace na 1/2 etatu. Pracownica złożyła wymówienie za porozumieniem stron. Pytanie moje dotyczy jaki jest okres wypowiedzenia, oraz czy pracownica otrzyma zasiłek dla bezrobotnych.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-06-19 12:14 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam,

    co ma Pan na myśli, iż złożyła wymówienie za porozumieniem stron? Umowę o pracę można rozwiązać w trybie wypowiedzenia lub za porozumieniem stron, ale na to drugie rozwiązanie musi wyrazić zgodę pracodawca. Pan taką zgode wyraził? jak nie, to pracownica powinna złożyć wypowiedzenie. Zważywszy na jej staż pracy, to okres wypowiedzenia powinien wynosić 3 miesiące. Jak pracownica zarejestruje się z UP, to powinna otrzymać zasiłek.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-06-19 13:30 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Witam,

    zgodnie z Kodeksem pracy umowa o pracę może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron, na które zgodę wyraża pracodawca- wówczas rozwiązanie następuje w terminie uzgodnionym pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Umowę można rozwiązać także za wypowiedzeniem i wtedy pracownika obowiązuje okres wypowiedzenia, który jest uzależniony od stażu pracy i rodzaju umowy- na czas określony lub nieokreślony. Z tego, co zostało opisane wynika, że pracownica była zatrudniona na czas nieokreślony- wnioskuję po długim okresie zatrudnienia. W związku z tym, jeżeli nie zgodzi się Pan na porozumienie stront, to pracownica powinna złożyć wypowiedzenie i będzie ją obowiązywał 3- miesieczny okres wypowiedzenia. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w Kodeksie pracy (art. 36).

    Jeżeli chodzi o prawo do zasiłku dla bezrobotnych, to urząd pracy będzie sprawdzał, czy pracownica miała w okresie ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją jako osoba bezrobotna przepracowane co najmniej 12 miesięcy, w których osiągała co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, to prawo do zasiłku będzie takiej osobie przysługiwało. Z tym, że jeżeli w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy roziązała ona umowę o pracę za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, to wtedy zasiłek bedzie przysługiwał po 90 dniach od momentu rejestracji i będzie skrócony o te trzy miesiące wyczekiwania. Chyba, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z powodu upadłości , likwidacji pracodawcy lub zmienjszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy lub z powodu zmiany miejsca zamieszkania pracownika, bądź w związku z tym, że pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. (Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, art. 75 ust. 1 pkt 2).  

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-06-20 21:21 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, dodam tylko, iż fakt zawarcia umowy o prace na część etatu nie wpływa na okres wypowiedzenia. Jesli umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron to pracownica nie będzie miała prawa do zasiłku, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-06-21 11:51 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

    Witam, prawo do zasiłku będzie sprawdzane w urzedzie pracy podczas rejestracji w oparciu o przedstawione dokumenty. Jeżeli pracownica wykaże, że miała w okresie ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją przepracowane co najmniej 12 miesięcy za co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, to będzie uprawniona do zasiłku dla osób bezrobotnych. W związku z rozwiązaniem umowy o pracę na mocy porozumienia stron zasiłek bedzie jej przysługiwał po 90 dniach od momentu rejestracji i bedzie skrócony o te trzy miesiące. Ale prawo do zasiłku przy spełnieniu powyższych warunków bedzie przysługiwało.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-07-02 23:45 przez konto usunięte

    Powrót do pracy po wychowawczym i zwolnienie. Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych?

    Witam, 
    Mam pytanie: chcę wrócić do pracy po 2-letnim urlopie wychowawczym, ale wiem że dostanę wypowiedzenie z pracy i zastanawiam się czy jeśli zgodzę się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, to dostanę zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy? Czy tylko jeśli będzie to rozwiązanie umowy z ...

  • nietop

    Dodano 2013-02-11 22:12 przez nietop

    Zasiłek dla bezrobotnych

    Czy jeżeli na wypowiedzeniu umowy o pracę (2 tygodnie wypowiedzenia), w pracy w której pracowałem 10 miesięcy zachoruję i będę chorować przez okres 2 miesięcy, to czas chorobowego już po wypowiedzeniu  będzie liczyć się do zasiłku dla bezrobotnych? Już dawno byłem chory, lecz nie poszedłem do lekarz...

  • justyna4400

    Dodano 2013-01-28 12:32 przez justyna4400

    Wypowiedzenie pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego

    Pracuję w firmie od 2009 r z przerwami. Ostatnia umowa została zawarta na czas nieokreślony 31.10.2010 r. W tym czasie zaszłam w ciążę i poszłam na urlop macierzyński, a teraz od grudnia 2012 r. jestem na wychowawczym do września 2013 r.
    Chcę rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron i iść na b...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-29 00:53 przez konto usunięte

    Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony a zasiłek

    Witam,
    wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie dostanę wypowiedzenie. Do tej pory zawsze, kiedy kogoś zwalniano było to wypowiedzenie za porozumieniem stron. 
    Należy mi się już zasiłek i chciałabym wiedzieć, jak ma wyglądać wypowiedzenie abym go dostała? Czy w przypadku wypowiedzenia umowy pr...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-01 15:06 przez konto usunięte

    Rozwiazałem umowę za porozumieniem stron. Dostanę zasiłek?

    Chciałbym się dowiedzieć czy przysługuje mi zasiłek. Przepracowałem ponad dwa lata  na umowie o pracę na czas określony.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Skrócenie okresu wypowiedzenia: kiedy możliwe?

    Skrócenie okresu wypowiedzenia: kiedy możliwe?

    Gdy pracodawca chce szybko rozstać się z pracownikiem dobrym rozwiązaniem jest zawarcie porozumienia stron. Zakończenie umowy o pracę polega wówczas na zgodnym oświadczeniu woli pracownika i pracodawcy co do ustania stosunku pracy. Jest to ...

  • Sposoby rozwiązania umowy o pracę

    Sposoby rozwiązania umowy o pracę

    Ustanie stosunku pracy następuje przez rozwiązanie umowy o pracę lub poprzez wygaśnięcie umowy o pracę. Wygaśnięcie następuje w sposób niezależny od woli stron, z mocy prawa: z dniem śmierci pracownika, z dniem śmierci pracodawcy, z ...

  • Skrócony okres wypowiedzenia to niższy ekwiwalent za urlop

    Skrócony okres wypowiedzenia to niższy ekwiwalent za urlop

    W związku z likwidacją komórki wewnętrznej pracownicy we wrześniu otrzymali zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę za 3-miesiecznym wypowiedzeniem (październik - grudzień), ze skróceniem okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Czy ...

  • Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

    Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

    Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (także po ustaniu zatrudnienia) jest okresem składkowym - ponieważ od zasiłku macierzyńskiego naliczane są składki na fundusz emerytalny (i rentowy).

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania