eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Czas pracy a szkolenie BHP


2012-06-08 15:42 autor: steve ortopeda

2 984 odsłon

Czas pracy a szkolenie BHP

Jeżeli czas pracy pracownika to 8 godzin dziennie, w godzinach 8:00-16:00 (zapisane w aneksie do umowy). To czy pracodawca może organizować obowiązkowe szkolenie  bhp dla tego pracownika w godzinach 6:00-14:00?Czy można odmówić udziału w takim szkoleniu gdyż odbywa się w innych godzinach pracy niż 8:00-16:00 ? Serdecznie pozdrawiamŁukasz Wieczorek

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-06-10 20:31 autor odpowiedzi: mia70

    Witam, pracodawca może organizować szkolenie BHP w podanych godzinach, pomimo faktu, iż powinno ono być organizowane w miare możliwości w godzinach pracy; Pracownik co do zasady nie moze odmówić udziału w szkoleniu BHP, bowiem bez szkolenia z BHP pracodawca nie może dopuscić pracownika do pracy; Udział pracownika w szkoleniu poza godzinami pracy tj. od 6.00 do 8.00 stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-06-27 11:56 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Zgodnie z art. 2373§ 3 Kodeksu pracy (Dz. U. 1998.21.94 j.t.) szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. W związku z tym, co do zasady powinny odbywać się w godzinach pracy. Skierowanie na szkolenie w innych godzinach stanowić będzie pracę w godzinach nadliczbowych uregulowaną w art. 151 k.p. Powstaje pytanie czy pracownik może odmówić udziału w szkoleniu w zakresie bhp odbywającego się poza godzinami pracy?

     

    Przepisy k.p. nie zawierają żadnych wyjątków od zasady stanowiącej, iż szkolenia bhp odbywają się w czasie pracy. Co skłaniałoby ku stanowisku, iż pracownik nie ma obowiązku uczestniczyć w szkoleniu zorganizowanym poza godzinami pracy. Z drugiej jednak strony, należy zwrócić uwagę na treść art. 211 k.p. w myśl którego jednym z obowiązków pracownika jest udział w szkoleniu bhp. Wobec powyższego, w ocenie autora, jeżeli pracownik otrzymałby polecenie służbowe uczestniczenia w szkoleniu bhp w godzinach nadliczbowych, to nie może bez podania ważnych powodów odmówić wykonania takiego polecenia. Co więcej, odmowa wykonania takiego polecenia służbowego bez wskazania ważnych przyczyn mogłaby zostać uznana za naruszenie obowiązków pracowniczych.

     

    Warto wskazać, iż polecenie pracy w godzinach nadliczbowych nie wymaga zachowania szczególnej formy (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 maja 1998 r., sygn. I PKN 122/98). Sąd Najwyższy potwierdził ten pogląd w wyroku z dnia 7 lutego 2007 r. (sygn. I PK 221/06), w którym stwierdzono: „Polecenie pracodawcy nie zostało w przepisach prawa pracy (z wyjątkiem dotyczącym niektórych poleceń w służbie publicznej) obwarowane wymogiem szczególnej formy. Kodeks pracy wymaga jedynie, by polecenie dotyczyło pracy oraz nie było sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę”.

     

    Podsumowując, pracownik co do zasady nie może odmówić wykonania polecenia przełożonego co do odbycia szkolenia bhp w godzinach innych niż wynikające z umowy o pracę. W zakresie w jakim godziny szkolenia nie będą pokrywały się z godzinami normalnej pracy pracownika, stanowić one będą godziny nadliczbowe, za które przysługuje wynagrodzenie ze stosownym dodatkiem albo czas wolny od pracy w tym samym wymiarze na wniosek pracownika. Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku niektórych pracowników praca w godzinach nadliczbowych jest zabroniona (dotyczy to np. kobiet w ciąży lub młodocianych).

     

    Autorem komentarza prawnego jest Jakub Łabuz, prawnik w kancelarii Chajec, Don-Siemion & Żyto w Krakowie.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania