eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Niekorzystne porozumienie zmieniające z mocą wsteczną


2020-03-30 14:23 autor: luc1

4 153 odsłon

Niekorzystne porozumienie zmieniające z mocą wsteczną

Dzień dobry,

chciałbym zapytać, czy co do zasady dopuszczalne jest wręczenie pracownikowi porozumienia zmieniającego np. w połowie miesiąca, które zmienia zasady od początku miesiąca?

W związku z obecnym kryzysem mamy dość ciężką sytuację w firmie. Już za marzec nie naliczaliśmy żadnych dodatkowych premii a na kwiecień sytuacja rysuje się dramatycznie.

Na razie walczymy o przetrwanie i wszyscy rozumieją, że będzie ciężko. Mamy dość dobre relacje w firmie i wszyscy zgadzają się z tym, że nie tylko nie będzie w tych miesiącach premii, ale też pewnie konieczne będzie obniżenie podstawowego etatu.

Pracownicy zadeklarowali sami, że w razie czego podpiszą wszytko wstecz, ale zawsze staramy się żeby formalnie wszytko było zgodnie z prawem.

Pytanie jest takie, czy zamierzając wypłacić w kwietniu wynagrodzenie niższe niż wynika z umowy należy do końca marca dać porozumienia zmieniające, czy też można np. 15.04 sporządzić dokumenty z tą datą, ale mocą obowiązywania od 01.04?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-03-30 14:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Poozumienie zmieniające jest porozumieniem, więc jesli ktoś zgadza się na takie warunki, to sa one zgodne z prawem. Generalnie prawo nie działa wstecz, więc porozumienie powinno obejmować obecne okrezy rozliczeniowe, a nie te, które sa wsteczne.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-03-30 15:46 autor odpowiedzi: luc1

  No wiadomo, że papier przyjemie wszytko. Ale rozważamy rózne scenariusze łącznie z likwidacją spólki i uruchomieniem za jakiś czas nowej i jak napisałem staramy się mieć porządek w dokumentacji i żeby wszystko formalnie było ok.
  Tak na marginesie: zgodnie z zapowiedziami rządu warunkiem otrzymania 40 % dotacji na pracownika będzie zmniejszenie o 20 % jego czasu pracy. Skoro tych przepisów jeszcze nie ma i pojawią się na pocżatku kwietnia to zawierane wówczas porozumienia również będą musiały działać wstecz jeśli mają dotyczyć kwietnia.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-03-30 17:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Ok, ale likwidacja spółki to zupełnie coś innego niż zmniejszenie wymiaru etatu czy wynagrodzenia. Zapowiedzi rządu to nie przepisy, tylko zapowiedzi. Poczekajmy na ustawy, rozporzadzenia i zmiany do obecnych przepisów. Nie wiem, co one będa zawierać konkretnie, więc gdybanie jest gdybaniem.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • fotka

  Dodano 2014-04-04 08:25 przez fotka

  Czy mogę mieć podstawę wynagrodzenia 1450 zł w 2014 r.?

  Podjęłam pracę i mój pracodawca jako podstawę płacy wpisał mi 1450 zł 16% wysługi lat. Czy to jest zgodne z przepisami?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-12 11:43 przez konto usunięte

  Porozumienie zmieniające a odprawa

  Witam,
  moje pytanie dotyczy złożonego mi "porozumienia zmieniającego warunki wynagrodzenia". W związku z przekształceniem zakładu publicznego w spółkę prawa handlowego (?) zostały wprowadzone zmiany w wynagradzaniu pracowników.
  Wprowadzono nowy regulamin wynagradzania - m.in. określono, iż nagroda j...

 • Martesiak

  Dodano 2020-03-17 21:12 przez Martesiak

  Kodeks pracy - art. 210

  Witam,temat dotyczy dużej sieci sklepów i punktu w małej galerii handlowej.Czy pomimo odgórnych zaleceń rządu apropo zamknięcia centrów handlowychpracodawca może przyzywać do pracy pracowników w celu odrabiania tzw. "zaległości"?Praca ma odbywać się bez klientów, obcowanie tylko z współpracownikami ...

 • Hela

  Dodano 2019-04-10 20:01 przez Hela

  Czy wynagrodzenie zostanie obniżone?

  Witajcie,wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. Niestety wrócę już na inne stanowisko. Poprzednio otrzymywałam wynagrodzenie zasadnicze i dodatek funkcyjny. Wiem, że pracodawca nie może zmniejszyć mi wynagrodzenia, ale chciałam się upewnić czy dotyczy to tylko podstawy? Czy dodatek funkcyjny też ...

 • Markk

  Dodano 2017-08-21 12:35 przez Markk

  Praca na akord a wypłata

  Witam, zacząłem pracę na akord. W umowie mam napisane, że za wykonywane obowiązki otrzymam 500.00 zł. Czyli dobrze rozumiem, że na pewno dostanę 500 zł plus to co wyrobię?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Najniższa krajowa 2017 - 2000 zł brutto. Co jeszcze się zmieni?

  Najniższa krajowa 2017 - 2000 zł brutto. Co jeszcze się zmieni?

  Wynagrodzenie minimalne w 2017 r. wyniesie 2.000,00 zł. Jest to wzrost o 150,00 zł w stosunku do roku 2016 – obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1850,00 zł. Warto przypomnieć, że określona w rozporządzeniu kwota wynagrodzenia minimalnego ...

 • Obliczanie świadczeń ze stosunku pracy

  Obliczanie świadczeń ze stosunku pracy

  Świadczenia ze stosunku pracy, niebędące wynagrodzeniem za pracę, ustalane są zazwyczaj na podstawie przepisów szczegółowych. Wynika to z art. 80 Kodeksu pracy, który stanowi, że wynagrodzenie przysługuje wyłącznie za pracę wykonaną ...

 • Pierwsza praca i okres wyczekiwania

  Pierwsza praca i okres wyczekiwania

  Pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia za czas choroby (zasiłku chorobowego), jeżeli posiada 30-dniowy okres wyczekiwania.

 • Umowa o dzieło ze studentem a rozliczenie wynagrodzenia

  Umowa o dzieło ze studentem a rozliczenie wynagrodzenia

  Rozpatrzmy następujący przypadek: na stanowisko informatyka planujemy zatrudnić studenta - na podstawie umowy o dzieło. Jak powinna brzmieć umowa? Jakie koszty związane z zatrudnieniem ponosi pracodawca, a jakie student? Jak wygląda wówczas ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania