eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKadry / Wynagrodzenia / BHP › Czy badania kontrolne po ponad 30 dniach choroby mogą być przeprowadzone 3 dni po powrocie do pracy?


2016-06-02 19:46 autor: marcia9

24 255 odsłon

Czy badania kontrolne po ponad 30 dniach choroby mogą być przeprowadzone 3 dni po powrocie do pracy?

Witam, jeśli mój pracownik był chory ponad 30 dni, to pierwszego dnia po chorobie kieruje go na badanie kontrolne, ale co w sytuacji, gdy lekarz nie może go wtedy przyjąć tylko np. 3 dni później?

Czy w tej sytuacji pracownik może wykonywać swoje obowiązki, czy muszę skierować go na urlop płatny, czy jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-06-03 06:28 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Teoretycznie bez ważnych badań nie może Pani dopuścić pracownika do pracy. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Jeżeli jest to administracja, to nic się wielkiego nie stanie, jak pracownik przyjdzie do pracy. W razie kontroli z PIP  ( jak to wyłapie inspektor;) będzie się Pani tłumaczyć i dostanie zalecenie stosowania się do przepisów.Jeżeli jest to praca niebezpieczna, to bym nie ryzykował. Urlop w jakiś sposób rozwiązuje sytuację.

  cukruś skomentował/a odpowiedź 2018-01-02 18:20

  mój pracownik po 60 dniach zwolnienia lekarskiego załatwia już 5- dni badania kontrolne i widać że w ogóle się nie spieszy, bo pracodawca i tak musi mu zapłacić za te dni, bo lekarz zachorował i wróci dopiero za tydzień a to nie jego wina. Skoro pracodawca nie chce go przywrócić do pracy bez badań to on posiedzi sobie w domu i poczeka aż lekarz wróci z chorobowego z karaibów.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 9 6

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Angelikagra

  Dodano 2021-02-08 02:07 przez Angelikagra

  powrót do pracy po zwolnieniu ch. - lek. med. pracy żąda zaświadczenie o zakoń. lecz. od specjalisty

  MAM PYTANIE miałam taki problem
  Po zwolnieniu lekarskim trwającym 140 dni pracodawca wysłał mnie na badania kontrolne. Zwolnienie miałam do piątku. W piątek lekarz rodzinny wydał mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia. W piątek odebrałam od pracodawcy skierowanie do lekarza medycyny pracy.
  W ponied...

 • 04Anka09

  Dodano 2020-12-09 17:22 przez 04Anka09

  Zdolność do pracy, zaświadczenie o zakończeniu leczenia

  Dzień dobry, Byłam na zwolnieniu lekarskim od neurologa przez 118 dni, następnie leczyłam się u psychiatry przez 60 dni. Czy i lekarz neurolog i również lekarz psychiatra musi wystawić mi zaświadczenie o zakończeniu leczenia, do lekarza medycyny pracy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

 • skrapi

  Dodano 2013-05-20 07:17 przez skrapi

  Badanie na zdolność do pracy a dzień wolny

  Witam,
  W czwartek mija mi 2-miesięczne chorobowe po operacji. Teraz aby wrócić do pracy muszę wykonać badania na zdolność u lekarza zakładowego. Czy należy mi się za to dzień wolny, czy jeśli badania wykonam w piątek rano, to mogę iść na nockę w piątek do pracy?
  Proszę o szybką odpowiedź,
  Pozdrawiam

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-11 17:26 przez konto usunięte

  Czy konieczne są badania kontrolne?

  Pracuję w trybie 12-to godzinnym. Chorowałam na tę samą jednostkę chorobową łącznie 30 dni (zwolnienie trzy razy po 10 dni). Jednak po drugim zwolnieniu miałam dzień urlopu. Czy w takim przypadku konieczne jest ponowne badanie przez lekarza medycyny pracy i ponowne dopuszczenie przez niego do pracy....

 • MDW

  Dodano 2021-10-19 21:35 przez MDW

  Zaświadczenie o zakończeniu leczenia - jakie podstawy prawne ?

  Jakie są podstawy prawne, które regulują konieczność dostarczenia zaświadczenia o zakończeniu leczenia lekarzowi medycyny pracy, do badań kontrolnych, po zwolnieniu ponad 30 dni?
  Pracodawca skierował mnie na badania kontrolne z tytułu L4 > 30 dni. Lekarz medycyny pracy nie chce mnie przyjąć bez zaśw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Oficjalny koniec pandemii. Jakie obowiązki pracodawców po 1 lipca?

  Oficjalny koniec pandemii. Jakie obowiązki pracodawców po 1 lipca?

  Już 1 lipca odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego, który towarzyszył nam od wybuchu pandemii w marcu 2020 roku. oznacza to wiele zmian dla pracodawców i pracowników. Oficjalne zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego wiąże ...

 • Profilaktyka raka a badania okresowe pracownika

  Profilaktyka raka a badania okresowe pracownika

  Konfederacja Pracodawców Polskich zgadza się, że zwiększenie wykrywalności chorób nowotworowych w ich początkowym stadium powinno być jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Zdrowia. Skuteczna diagnostyka oznacza bowiem nie tylko ...

 • Badania lekarskie pracowników na podstawie umowy

  Badania lekarskie pracowników na podstawie umowy

  Zatrudnianie personelu ma nierozłączny związek z koniecznością kierowania ich na badania lekarskie. Pracodawca zobowiązany jest zadbać, aby pracownicy poddawani byli badaniom wstępnym, okresowym, a także kontrolnym, jeśli powracają do ...

 • Koniec pandemii. Jakie obowiązki pracowników i pracodawców od 1 lipca?

  Koniec pandemii. Jakie obowiązki pracowników i pracodawców od 1 lipca?

  1 lipca br. zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Konsekwencją prawną tego będą zmiany szeregu regulacji oraz ważności niektórych dokumentów. Dotyczą one zarówno pracowników, jak i pracodawców. Co się zmieni?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kadry / Wynagrodzenia / BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania