eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Zaświadczenie o zakończeniu leczenia - jakie podstawy prawne ?


2021-10-19 21:35 autor: MDW

1 583 odsłon

Zaświadczenie o zakończeniu leczenia - jakie podstawy prawne ?

Jakie są podstawy prawne, które regulują konieczność dostarczenia zaświadczenia o zakończeniu leczenia lekarzowi medycyny pracy, do badań kontrolnych, po zwolnieniu ponad 30 dni?

Pracodawca skierował mnie na badania kontrolne z tytułu L4 > 30 dni. Lekarz medycyny pracy nie chce mnie przyjąć bez zaświadczenia o zakończeniu leczenia. Mam kłopot z uzyskaniem takiego zaświadczenia z uwagi na niedostępność lekarza prowadzącego. Lekarz rodzinny nie chce wystawić takiego zaświadczenia.

15.09 br. (ponad miesiąc temu) przeszedłem operację orchidektomii jednego z jąder. "Poszpitalne" zwolnienie przedłużyłem u lekarza rodzinnego z uwagi na odczuwane dolegliwości bólowe. Łącznie - 37 dni. Wyników badań histopatologicznych jeszcze nie ma (przeprowadzana jest diagnostyka immunohistochemiczna), jednak nie mam już żadnych dolegliwości bólowych i chciałbym wrócić do pracy.

Wizytę w poradni przyszpitalnej właśnie przełożono mi o miesiąc (miała być za 2 dni).

Dlaczego dla lekarza medycyny pracy, wypis ze szpitala (wcześniejsze badania oraz bieżące wyniki markerów w normie) oraz moje oświadczenie o dobrym samopoczuciu nie są wystarczające? Jakie przepisy obligują mnie do pozyskania zaświadczenia o zakończeniu leczenia dla lekarza medycyny pracy?

Nie polemizuję z koniecznością wykonania badań kontrolnych po zwolnieniu dłuższym niż 30 dni. Tylko nikt mnie nie chce dopuścić do takich badań.

De facto, w przypadku raka jądra leczenie może trwać i 3 lata. Czy to oznacza, że do tego czasu mam przebywać na zwolnieniu, nawet jeśli będę się czuł dobrze po chemio czy radioterapii, bo dopiero potem uzyskam zaświadczenie o zakończeniu leczenia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-10-20 07:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Art. 7 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy mówi, że: „Służba medycyny pracy, wykonując swoje zadania, współdziała z:1) pracodawcami i ich organizacjami;2) pracownikami i ich przedstawicielami, a zwłaszcza ze związkami zawodowymi;3) lekarzami udzielającymi pracującym świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej; itd.
  Z tego wynika, że że lekarz medycyny pracy ma obowiązek współpracowania z lekarzem POZ, a pacjent ma prawo do uzyskania informacji o swoim stanie zdrowia i dostępu do dokumentacji medycznej.

  MDW skomentował/a odpowiedź 2021-10-20 19:38

  Dziękuję za odpowiedź. Nie do końca mam jednak pewność czy jest na temat. Nadal nie wiem, czy (i ewentualnie jakie) są podstawy prawne, które obligują mnie do dostarczenia zaświadczenia o zakończeniu leczenie, żeby móc w ogóle przystąpić do badań kontrolnych medycyny pracy.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2021-10-20 16:05 autor odpowiedzi: perla1988

  Czy zatem, Lekarz medycyny pracy ma prawo wymagać zaświadczenia o zakończeniu leczenia i czy takie zaświadczenie zgodnie z prawem może determinować możliwość dopuszczenia do badań?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Misia1234

  Dodano 2020-03-12 23:32 przez Misia1234

  L4 a powrót do pracy

  Na L4 byłam ponad miesiąc czasu, mama sama mi powiedziała, że PZU powinno mnie wysłać na badania. Dziś zadzwoniłam i babka mówiła, że tak to prawda. I mam zapisać się do lekarza medycyny pracy i przyjść z zakończoną historią choroby.I tak pracę zaczynam 18 marca, a L4 mam do 17 marca. PZU umówioło m...

 • GA

  Dodano 2014-06-30 18:53 przez GA

  Czy po L4 dłuższym niż 30 dni konieczne jest badanie w poradni medycyny pracy?

  Byłam na zwolnieniu lekarskim dłuższym niż 30 dni. Po zakończeniu L4 pracodawca poprosił tylko o zaświadczenie od lekarza prowadzącego (w moim przypadku chirurga), że leczenie zostało zakończone i że jestem zdolna do pracy.
  Czy takie zaświadczenie wystarczy, czy pracodawca nie powinien skierować mni...

 • niki999

  Dodano 2021-06-02 07:44 przez niki999

  Czy pracodawca ma obowiązek wysłać na badania kontrolne

  Witam, z dniem 31.05 wygasł mój stosunek pracy u poprzedniego pracodawcy. Już mam promesę oraz wykonane badania lekarskie na wniosek nowego pracodawcy pozwalające mi podjąć pracę. Natomiast dodatkowo zostałem skierowany na leczenie trwające 31 (L4) do dnia 30.06. Po tym czasie chcę podjąć pracę u no...

 • Adam77

  Dodano 2021-10-20 14:24 przez Adam77

  Zwolnienie lekarskie w czasie wypowiedzenia pracownika i pobieranie świadczeń

  Dzień dobry, Korzystałem ze zwolnienia lekarskiego 182 dni, bez przerwy od 6 stycznia do 7 lipca. Po tym okresie wróciłem do pracy, ale dostałem wypowiedzenie 3 miesięczne - liczone od początku sierpnia.
  W ostatnim miesiącu wypowiedzenia dostałem diagnozę od lekarza, która jest potwierdzeniem moich ...

 • konto usunięte

  Dodano 26 dni temu, 13:30 przez konto usunięte

  Czy należy mi się uzupełnienie wynagrodzenia za l4 w pierwszym miesiącu pracy?

  Witam, chciałem się zorientować czy przy umowie o pracę tymczasową w agencji pracy należy mi się jakieś wynagrodzenie za L4? Przepracowałem nie cały tydzień i ze względu na bardzo złe samopoczucie byłem zmuszony iść na L4. Pani z agencji mi stwierdziła że nic za to L4 nie dostanę, ale z tego co wycz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Praca na zwolnieniu lekarskim: co za nią grozi?

  Popularne L4 to nic innego jak oświadczenie, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Jakie konsekwencje ma podjęcie pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego?

 • Kontrola zwolnień lekarskich bez podania przyczyny

  Kontrola zwolnień lekarskich bez podania przyczyny

  Rozważmy następującą sytuację: do drzwi jednego z pracowników zapukał upoważniony przez pracodawcę kontroler (zatrudniany przez zewnętrzną firmę), którego zadaniem było zweryfikowanie, czy chory prawidłowo wykorzystuje czas ...

 • Zwolnienie lekarskie: szef sprawdzi czy należy się L4

  Zwolnienie lekarskie: szef sprawdzi czy należy się L4

  Szef ma prawo zweryfikowania, czy dostarczone przez pracownika zwolnienie chorobowe czyni zadość wymogom formalnym przewidzianym dla takich zaświadczeń. Może również sprawdzić, czy chory prawidłowo je wykorzystuje.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania