eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Instrukcje BHP. Kto powinien ją sporządzić?


2017-01-12 18:10 autor: wzorekk

2 105 odsłon

Instrukcje BHP. Kto powinien ją sporządzić?

Dzień dobry,

proszę o pomoc w uzyskaniu informacji. Firma posiada pracownika BHP, który kontroluje warunki pracy, prowadzi szkolenia wstępne pracowników zatrudnionych.

Jestem kierownikiem kaboratorium i mam pytanie, na kim spoczywa obowiązek sporządzenia instrukcji BHP na stanowisku pracy, prac w terenie, obsługi urządzeń, oraz pospolitych narzędzi mechanicznych i ręcznych.

Ja nie posiadam żadnych uprawnień z zakresu BHB.

Dziękuję i pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-01-12 18:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Aktem normatywnym dotyczącym osób biorących udział w procesie tworzenia instrukcji jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.)  stanowiące, że pracownik służby bhp jest obowiązany do ich opiniowania. Wyłącznie od pracodawcy zależy, komu powierzy opracowanie instrukcji.

  wzorekk skomentował/a odpowiedź 2017-01-12 19:19

  Dziękuję za informację, Czyli Jeżeli ja przygotuję takie instrukcje to czy ja się pod nimi podpisuje jako osoba, akceptująca te instrukcje, czy zaakceptować je powinien pracownik służby BHP swoim podpisem. Dziękuję.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2016-11-09 08:54 przez konto usunięte

  Szkolenie BHP dla pracodawców

  Witam, 
  mój pracodawca zatrudnia obecnie w swojej firmie 5 osób na umowę o pracę oraz 20 osób na umowę zlecenie.
  Czy jak zrobi szkolenie BHP dla pracodawców może samodzielnie wykonywać zadania służby BHP? W sensie czy może sam szkolić pracowników z zakresu BHP, czy musi zatrudnić instruktora BHP z ...

 • slawek9065

  Dodano 2020-12-12 10:02 przez slawek9065

  Sprężarka na hali produkcyjnej

  Witam, mam pytanie, czy umieszczenie na hali produkcyjnej dwóch sprężarek powietrznych wysokiej wydajności obok stanowiska pracy jest zgodne z obowiązującymi przepisami BHP? Czy powinny one być zainstalowane w osobnym pomieszczeniu? Pozdrawiam

 • olazębala90

  Dodano 2017-04-26 18:02 przez olazębala90

  Zmiana zastosowania pomostu przejezdnego

  Czy pomost przejezdny (drabinę przejezdną) można wykorzystać jako "schody" łączące piwnice z parterem do transportu materiałów między poziomami? Z pomostu zostaną usunięte koła, pomost zostanie zakotwiony, posiada blaustrady ochronne.

 • Sizar

  Dodano 2016-11-07 18:42 przez Sizar

  Sanitariat i socjal w zakładzie stolarskim

  Witam,zamierzam wybudować budynek pod zakład stolarski, w którym będą produkowane meble z drewna oraz z płyty meblowej. W budynku będzie także wydzielone pomieszczenie na lakiernię. Docelowo chciałbym zatrudniać ok. 5-6 osób, w tym zarówno kobiety jak i mężczyzn. Moje pytania brzmią: jak powinien wy...

 • IWO1

  Dodano 2016-10-04 19:40 przez IWO1

  Szkolenie okresowe BHP

  Czy prezes firmy posiadający zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego dla pracodawców może sam przeprowadzić szkolenie okresowe dla innych pracowników administracyjno-biurowych zatrudnionych w swojej firmie? Czy szkolenie okresowe daje takie uprawnienie prezesowi?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania