eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Wypadek w pracy, protokół, odszkodowanie


2015-09-02 14:22 autor: Rafaell86

3 461 odsłon

Wypadek w pracy, protokół, odszkodowanie

Witam,

mam problem. Miałem wypadek w pracy, w którym straciłem pół kciuka i wskazującego. Pracodawca w protokole umywa się od winy lecz nie stwierdza winy pracownika.

A teraz pytanie brzmi tak: czy próbując udowodnić swoje racje, że to wina pracodawcy (zakładając, że sprawa byłaby wygrana na moją korzyść), to czy mogę otrzymać większe odszkodowanie czy jakiekolwiek inne świadczenie niż gdy bym się zgodził na te przekłamanie z strony protokołu niestwierdzające jednoznacznie winy?

Rozumiem, że zasługuję na sprawiedliwy i prawdziwy opis protokołu, lecz czy ma sens się sądzić i po co, bo to głównie moja rozterka, bo jeśli to tylko sprawa mojego  dobrego imienia, to sobie odpuszczę.

Proszę pilnie o odpowiedź.

Z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-02 18:48 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Brak kciuka i palca wskazującego w całości napewno nie jest drobnostką.
  To wypadek ciężki i powinien pracodawca zawiadomić prokuratora i Inspekcję Pracy. Postepowanie powypadkowe odbywa sie pod "ich okiem".
  Odszkodowanie jest z tytułu uszczerbku na zdrowiu i płaci to zuS, jeśli uważa Pan, że to niewystarczające można do pracodawcy wnioskować o zadośćuczynienie. Zanim sprawa trafi do Sądu warto do pracodawcy napisać wniosek o odszkodowanie. W przypadku odmowy zastanowić się nad postępowaniem Sądowym.
  Kciuk to ważny palec.

  Zapraszam na mój blog www.behapowcy.pl Polecam www.mirp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-02 20:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  W propokole powinny yc określone przyczyny i okoliczności wypadku. W ZKW nalezy wskazać również kody przyczyny wypadku. Ważne jest ustalenie faktycznych okoliczności. Nie może być szkody bez okreslonej przyczyny i " zawinienia" Nic nie dzieje się od tak. Jakaś przyczyna wypadku była i trzeba ją szczegółowo ustalić. Nie ma dymu bez ognia. Czyjaś wina jest.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kobi

  Dodano 2014-09-13 00:03 przez kobi

  Wypadek w pracy podczas delegacji

  Witam,
  podczas delegacji służbowej gdy wykonywałem swoja pracę upadł mi ciężki przedmiot na dużego palca u nogi, dość bolesne to było :( Kilka godzin po tym pojechałem na SOR, bo nie mogłem wytrzymać z bólu. Palec zrobił się 2x większy i zsiniał. Lekarz stwierdził mocny uraz i, że w najbliższym czas...

 • kasia2000254

  Dodano 2014-07-20 22:06 przez kasia2000254

  Jak zgłosić wypadek w pracy, jeśli pracodawca tego nie zrobił?

  Co mogę zrobić, jeśli pracodawca nie dał nikomu znać o wypadku w pracy, a mam obcięte część palca prawej ręki i jestem na zwolnieniu?

 • kasia1988-k4

  Dodano 2016-12-15 20:49 przez kasia1988-k4

  Wypadek w pracy

  Dzień dobry, we wrześniu tego roku mój tata miał wypadek w pracy. Poślizgnął się na schodach, upadł i rozciął sobie głowę. W szpitalu założono mu 3 szwy. Przez miesiąc był na zwolnieniu lekarskim. Do dnia dzisiejszego ZUS nie wypłacił mu zasiłku chorobowego, bo wciąż wyjaśnia okoliczności zdarzenia....

 • cebek

  Dodano 2017-01-21 13:12 przez cebek

  Czy należy się odszkodowanie za wypadek w pracy za nieprzestrzeganie BHP?

  Witam serdecznie, czy należy mi się wypłata jednorazowego odszkodowania z ZUS gdy doznałem złamania kości śródstopia przy obracaniu (nie podnoszeniu), ciężkiego przedmiotu o wadze 130 kg? Mój BHP-owiec twierdzi, że nie mam szans na odszkodowanie. A tak wygląda protokół powypadkowy: 
  Ustalono następu...

 • lucyna60

  Dodano 2015-02-01 17:35 przez lucyna60

  Wypadek w pracy. Jakie dokumenty są mi potrzebne przy odszkodowaniu?

  Miałam wypadek w pracy. Był on przez ZUS uznany i dostawałam 199% za zwolnienie lekarskie.Jakie mam składać papiery do ZUS o odszkodowanie?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania