eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Badania kontrolne po L4 pracownicy w ciąży


2014-02-01 14:25 autor: Basia19731

14 687 odsłon

Badania kontrolne po L4 pracownicy w ciąży

Witam!

Mam problem, jeśli chodzi o skierowanie pracownika na badania kontrolne. Pracownica będąca w zaawansowanej ciąży otrzymała zwolnienie lekarskie na 30 dni (ciągłość). Czy po zwolnieniu lekarskim wysłać ją na badania kontrolne? Dodam, że nie znosi ciąży zbyt dobrze i ma problemy zdrowotne.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-02 11:05 autor odpowiedzi: Jowita

  Pracownicę należy wysłać na badania kontrolne.

  Basia19731 skomentował/a odpowiedź 2014-02-03 08:20

  Dzwoniłam do PIP i otrzymałam informację, że tylko powyżej 30 dni trzeba kierować takiego pracownika na kontrolne badania lekarskie, więc teraz już nie wiem, czy mam kierować tą panią na badania kontrolne skoro nie było jej równe 30 dni w pracy? Jak mam do tego podejść? Kierować, czy też nie?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-02 11:27 autor odpowiedzi: Tomasz Szczygieł

  Tak, każdy pracownik po nieobecności spowodowanej chorobą (jeżeli masz zwolnienie lekarskie to tak musisz tą nieobecność traktować) wynoszącą przynajmniej 30 dni powienien przejść kontrolne badania lekarskie.

  Jest jeszcze kwestia rozporządzenia MZ z dnia 3 marca 2006 roku w sprawie sposobu i trybu wydawania zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży lub karmiącą dziecko piersią () któe nakazuje skierować pracownicę w ciąży na badania lekarskie stwierdzające brak przeciwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

  Pozdrawiam

  Basia19731 skomentował/a odpowiedź 2014-02-03 08:19

  Dzwoniłam do PIP i otrzymałam informację, że tylko powyżej 30 dni trzeba kierować takiego pracownika na kontrolne badania lekarskie, więc teraz już nie wiem, czy mam kierować tą panią na badania kontrolne skoro nie było jej równe 30 dni w pracy? Jak mam do tego podejść? Kierować, czy też nie?

  FTH TomTech www.tomtech.pl

  Oceń odpowiedź 2 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 21:23 autor odpowiedzi: Basia19731

  Dzwoniłam do PIP i otrzymałam informację, że tylko powyżej 30 dni trzeba kierować takiego pracownika na badania kontrolne, więc teraz już nie wiem, czy mam kierować tą Panią czy też nie?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Niewiadoma2

  Dodano 2017-01-04 19:24 przez Niewiadoma2

  L4 a powrót do pracy

  Witam,za tydzień kończy mi się zwolnienie lekarskie wykorzystane w ilości 182 dni. Jestem w ciąży, więc chciałabym dalej iść na zwolnienie, jednak mogę przybywać tylko do 270 dni, a potem do końca ciąży na zasiłku rehabilitacyjnym.Tego zasiłku wolałabym uniknąć, bo szkoda mi nerwów na chodzenie po Z...

 • zuza12

  Dodano 2014-07-28 16:40 przez zuza12

  Urlop wychowawczy a druga ciąża

  Witam,
  jestem na urlopie wychowawczym i w drugiej ciąży, mam zaświadczenie od lekarza o ciąży i skontaktowałam się z kadrami. Co muszę zrobić żeby przerwać urlop wychowawczy? Przez telefon powiedziałam, że jestem w ciąży i że będę miała zwolnienie.
  Odpowiedzieli mi, że nie muszę zrywać i żeby im dos...

 • joankuc

  Dodano 2013-09-26 14:47 przez joankuc

  Badania okresowe po przerwanym urlopie wychowawczym a L4

  Witam,
  30 dni wcześniej poinformowałam swojego pracodawcę, że przerywam urlop wychowawczy i że 9 października stawiam się w pracy. Obecnie jestem w 13. tygodniu ciąży i 9.10 zamierzam przedstawić zwolnienie lekarskie. Pierwszego dnia pracy powinnam pojawić się z aktualnymi badaniami.
  Moje pytanie br...

 • KW

  Dodano 2016-04-22 11:38 przez KW

  Badanie kontrolne po wychowawczym, jeżeli jestem w kolejnej ciąży i po powrocie idę na L4 "B"

  Dzień dobry,
  bardzo proszę o odpowiedź w następującym pytaniu: jestem zatrudniona na umowę o pracę w dwóch firmach i w obu byłam ma urlopie wychowawczym, w tej chwili jestem już w 10. tygodniu ciąży i napisałam 1.04 wniosek z prośbą o powrót do pracy. Z jedną z firm umówiłam się, że mogę wrócić 18.0...

 • julka2013

  Dodano 2014-08-19 14:47 przez julka2013

  Czy muszę podejść do badań okresowych?

  Witam. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który planuję przerwać i przejść na zwolnienie lekarskie, ponieważ jestem w ciąży. Pracodawca będzie żądał, abym zrobiła badania okresowe przed przyjściem do pracy (nie informowałam go, że jestem w ciąży i że planuję przejść na chorobowe).
  Moje pytanie ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zwolnienia lekarskie a kontrola ZUS

  Zwolnienia lekarskie a kontrola ZUS

  Pracodawca może wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli zasadności wystawiania pracownikowi zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Kontrolę wykonują lekarze orzecznicy ZUS. Ubezpieczony musi stawić ...

 • Umowa o pracę na zastępstwo a ciąża pracownicy

  Umowa o pracę na zastępstwo a ciąża pracownicy

  Przepisy prawa pracy gwarantują szereg przywilejów zatrudnionej spodziewającej się potomstwa. Nieco niekorzystniej w tym zakresie kształtuje się sytuacja przyszłej matki, która pracuje w oparciu o umowę o pracę na zastępstwo. Mimo że ...

 • Ciąża a zwolnienie od pracy na badania lekarskie

  Ciąża a zwolnienie od pracy na badania lekarskie

  Rozważmy następującą sytuację: lekarz zlecił ciężarnej pracownicy (zatrudnionej na 1/2 etatu) szereg badań, które można wykonać jedynie w godzinach pracy. Tymczasem szef odmówił udzielenia wolnego, twierdząc, że kobietom ...

 • ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

  ZUS wypłaci zasiłek chorobowy tylko na wniosek

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania