eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaBHP › Wypadek w pracy na delegacji


2014-01-22 19:14 autor: amrs

6 944 odsłon

Wypadek w pracy na delegacji

Witam,

zostałem oddelegowany na szkolenie, delegacja trwała 2 dni. Zajęcia zaczynały się o godz. 9, ja na miejsce dotarłem o godz 3:00 gdzie miałem zapewniony nocleg. Po przyjeździe otrzymałem klucz od pokoju i zostałem poinformowany, że rano przed zajęciami trzeba się zgłosić i opłacić pobyt. Rano o godz. 8 wyszedłem na recepcje z myślą, że po drodze skorzystam szybko z basenu (basen odkryty jest zaraz obok recepcji).

Niestety jednak przechodząc krajem potknąłem się i przewróciłem wpadając do w/w basenu w ubraniu. Złamałem w ten sposób kręgosłup szyjny a dokładnie c5. Zgłosiłem wypadek u pracodawcy, lecz po 5 tygodniach dostałem odpowiedź, że nie był to wypadek związany ze służbą, ponieważ było to przed zajęciami, a nie na zajęciach i nikt mi na ten basen nie kazał iść. Czy w takim przypadku inspektor BHP miał rację? Dodaję, że delegacja trwała już od godz. 24 i na tę recepcję nie szedłem dla przyjemności.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-22 20:08 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Wypadek, aby był uznany jako wypadek w przy pracy ( bądź w pracy) musi mieć bezpośrednie powiązanie z wykonywanymi obowiązkami, czyli należy wykazać związek wypadkiem bądź powstaniem urazu a wykonywaniem obowiąków. Wyjście na basen eliminuje związek przyczynowo-skutkowy, chybą że jest Pan pływakiem. W wolnej chwili kazdu może robić co chce i łamać co chce.

  amrs skomentował/a odpowiedź 2014-01-22 20:11

  a czy to że szedłem na recepcje nie ma żadnego znaczenia? Bardzo dziękuje za odpowiedź

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-02 11:26 autor odpowiedzi: Tomasz Szczygieł

  Witam, wypadek ten należy rozpatrywać jako wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy. Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (), na równi z wypadkiem przy pracy traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż: 

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych; 
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia; 
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy;

  chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań.

  Wypadek który wydarzył się podczas trwania podróży służbowej może być uznany za wypadek zrównany z wypadkiem przy pracy tylko wtedy, gdy pozostaje on w związku z wykonywaniem powierzonych zadań delegowanemu pracownikowi. Delegowany pracownik pozostaje w stosunku pracy przez cały czas trwania podróży służbowej, co powoduje że wszystkie jego czynności związane z wykonywanie zleconych zadań oraz normalnych potrzeb życiowych objęte są ochroną.

  Wypadki te nie są związane bezpośrednio z wykonywaniem obowiązków służbowych (np. szkolenia już jest bezpośrednim wykonywaniem obowiązków służbowych i wypadek w jego trakcie będzie wypadkiem przy pracy a nie wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy), ale warunkują prawidłowe wywiązanie się pracownika z powierzonego mu zadania (np. wypadek podczas pobytu w hotelu będzie takim wypadkiem).

  FTH TomTech www.tomtech.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • principesca04

  Dodano 2013-10-18 23:50 przez principesca04

  Stoisko rybne a wypadek przy pracy

  Pracuję na stoisku rybnym w jednym z większych supermarketów. Przy porannym wykładaniu ryb na stoły wbiła mi się ość jednej z ryb, była bardzo cienka i wbiła się dość głęboko. Sprawa skończyła się wieczorną wizytą na pogotowiu, po nieudanych próbach wyjęcia owej ośći palec został zszyty i skończyło ...

 • Anna27

  Dodano 2014-02-05 16:52 przez Anna27

  Długość chorobowego po wypadku w pracy

  Jestem na zwolnieniu lekarskim od 03.10.2013 po wypadku w pracy. Stwierdzono, że mam uszkodzone więzadła w nadgarstku. Jak długo mogę przebywać na zwolnieniu i po jakim czasie ewentualnie pracodawca ma prawo napisać i wysłać odpowiednią dokumentację do ZUS??

 • itek88

  Dodano 2013-10-12 21:32 przez itek88

  Praca za granicą w delegacji, na polskiej umowie i aneksie do umowy

  Witam,
  pracuję poza granicami kraju na delegacji. Pewien czas temu podpisałem aneks do umowy polskiej dotyczący zmian, które obowiązują w kraju, w którym pracuję. Niestety pracodawca nie chce mi wydać kopii tego aneksu i wprost mówi, że go nie dostanę.
  Mam pytanie: co mogę zrobić żeby go dostać oraz...

 • rafalkulka75

  Dodano 2013-03-29 09:48 przez rafalkulka75

  Wypadek w pracy i L4. Czy pracodawca powinien przedłużyć mi umowę na czas określony?

  Witam :)
  Mam takie pytanie odnośnie L4. Otóż mam umowę  tak zwaną miesięczną, czyli od 01.03.2013 do 31.03.2013. Dnia 01.03.2013 miałam wypadek w pracy - poparzyłam sobie  rękę - mam poparzenie 2 stopnia.
  Od 05.03.2013 do dziś 27.03.2013 mam jeszcze L4 - prawdopodobnie moje chorobowe potrwa jeszcze ...

 • oleander1

  Dodano 2014-02-04 01:13 przez oleander1

  Wypadek w pracy a przyczyna zewnętrzna

  Mąż miał w pracy wypadek. Frezarka zakleszczyła sie w ciętym materiale, wybiło ją i ostrze uszkodziło palce. Czy zakleszczenie maszyny i nie utrzymanie jej jest przyczyną zewnętrzną wypadku? Czy to zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako wypadek w pracy nie z mojej winy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Prawa pracownika: powstrzymanie się od pracy

  Prawa pracownika: powstrzymanie się od pracy

  Pracownik ma prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy. Uprawnienie to przysługuje w kilku przypadkach, m.in., jeśli warunki pracy w firmie nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy, narażając w ten sposób jego życie i ...

 • Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

  Praca zdalna - jak wprowadzić ją w życie?

  Ustawodawca zdecydował się wprowadzić uregulowania dotyczące pracy zdalnej na fali doświadczeń wynikających z rozwiązań doraźnie wprowadzonych na czas epidemii COVID-19. Znaczne zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 7 kwietnia 2023 roku ...

 • Praca zdalna - najważniejsze zmiany od 7 kwietnia

  Praca zdalna - najważniejsze zmiany od 7 kwietnia

  Planowana od dłuższego czasu nowelizacja kodeksu pracy dotycząca pracy zdalnej rozpoczyna swój formalny start. Zmiany zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 6 lutego, a więc wejdą w życie 7 kwietnia. Jak bardzo zmieni się obecnie ...

 • Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023

  Praca zdalna w Kodeksie pracy od 7 kwietnia 2023

  Szalony okres covidowy wymusił konieczność dostosowania się do nietypowych okoliczności w wielu dziedzinach życia społecznego. Zmiany nastąpiły także w sektorze zatrudnienia, w którym istotne było zachowanie ciągłości procesu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii BHP

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania