eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Szybsza amortyzacja


2014-01-04 12:17 autor: maciek_88

3 614 odsłon

Szybsza amortyzacja

Witam,

w 2011 roku kupiłem prywatnie samochód osobowy. Od 01.01.2014 rozpocząłem działalność gospodarczą i wprowadzilem auto na listę środków trwałych. Czy mogę dokonać przyśpieszonej amortyzacji (40%)?

Wiem, że koszt brutto paliwa stanowi koszty uzyskania przychodu, a jak wygląda to w przypadku części samochodowych i np. myjni, gdy jestem płatnikiem VAT? Czy w koszt działalności wrzucam wtedy netto a część VAT zmniejsza mi podatek VAT?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-04 14:00 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

   Prawo do tej stawki (40%) mają przedsiębiorcy, którzy są w stanie udowodnić, że przed wprowadzeniem do majątku firmy, samochód był używany przez okres 6 miesięcy albo w majątku prywatnym przedsiębiorcy, albo przez poprzedniego właściciela.

  Do końca lutego 2014r obowiązywać będą zasady zawarte w art. 86a i art. 88a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług" 
  więc nie odliczamy vat od paliwa  do samochodów osobowych , a odliczmy  od części zamiennych  i myjnia tak 

   

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-06 13:14 przez konto usunięte

  Paliwo kupione w Niemczech a podatek VAT

  Wyjeżdzając do Niemiec tankując tam paliwo dostaję rachunek. Ten rachunek wliczam w koszty. A jak to jest z VAT? Czy powinienem w Polsce obliczyć VAT 23% z rachunku i odprowadzać podatek VAT z zakupionego paliwa w Polsce? Oczywiście paliwa nie wywożę z Niemiec, tylko ono mi służy tam do przemieszcza...

 • konto usunięte

  Dodano 2019-09-05 08:03 przez konto usunięte

  Auto osobowe - najem a VAT i KUP

  Witam,nasz klient planuje wynająć auto osobowe, wykorzystywane będzie w celach mieszanych (nie będzie prowadzona kilometrówka, nie będzię zgłoszony na druku VAT-26). Wartość auta to 200 000 zł, rata miesięczna czynszu to 3000 zł netto. Zgodnie z proporcją klient będzie mógł odliczyć 60% KUP, problem...

 • karo33

  Dodano 2015-07-03 16:11 przez karo33

  Jak odliczać paliwo od samochodów prywatnych?

  Witam! Posiadam prywatne auto samochodowe i chciałabym odliczać sobie paliwo za dojazdy do klientów. Jak dokładnie można to zrobić? Jestem Vatowcem na zasadach ogólnych.

 • Majchrzak

  Dodano 2014-09-08 19:57 przez Majchrzak

  Samochód osobowy w firmie

  Witam,
  mam takie pytanie. Zakupiliśmy z mężem samochód osobowy, który mąż chce wrzycić na stan firmy jako środek trwały, jaka powinna być kwota początkowa amortyzacji netto czy brutto?
  Mąż jest czynnym VAT-owcem, ja nie prowadzę działalności i nie mamy rozdzielności majątkowej.

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-17 09:19 przez konto usunięte

  Jak z kosztami za paliwo i naprawy samochodu osobowego w środkach trwałych?

  Witam,
  czy od początku tego roku zmieniło się coś w wrzucaniu kosztów odnośnie paliwa i napraw w samochodzie osobowym wpisanym w środki twałe? Czy dalej jest tak, że wrzucamy w koszty pliwo brutto, a naprawy netto i cały VAT z nich odliczamy sobie? Czy coś się w tej kwestii zmieniło, gdyż jakieś zmi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania