eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Jak odliczyć 100% VAT od kupna samochodu?


2014-01-03 20:49 autor: bulikinia

3 391 odsłon

Jak odliczyć 100% VAT od kupna samochodu?

Witam,

wiem, że salony samochodowe mają w ofercie auta z kratką i można obecnie odliczyć od nich 100% VAT (przynajmniej do chwili wprowadzenia nowych przepisów, na stronie MF widnieje data 1 marca).

Moje pytanie brzmi: jak mogę odliczyć 100% VAT, jeżeli prowadzę działalność usługową i wystawiam fakturę na 8 tys. netto raz w miesiącu? Załóżmy, że wartość samochodu to 50 tys netto. Co z odliczeniem VAT-u od paliwa? Będę mógł to zrobić tylko do momentu wejścia w życie nowych przepisów? Czy liczy się stan w chwili zakupu?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-04 16:35 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Samochód jest środkiem trwałym wykazuje się  Vat w całości do zwrotu w  deklaracji Vat 7 rubryce dot. nabycia środka trwałego w terminie 25 dni ( jeśi zapłacono wartość samochodu w 100% ).Najprawdopodobnie zmiana wstrzyma możliwość odliczenia w 100 % vatu od paliwa od marca, chyba że będzie przepis przejściowy do praw nabytych  .

  vivi3

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-01-05 22:38

  Witam Panią, a czy przepisy projektu ustawy o zmianie VAT z dn. 27 grudnia 2013 r. przewidują przepisy przejściowe odnośnie ochrony praw nabytych? czy jak zakupię samochód z homologacją i odliczę 100% VAT to czy będę mogła odliczać potem 50% vat od paliwa, jak przewiduje projekt, czy już utracę taką możliwość, bo liczy się data zakupu (podpisania umowy, odbioru?)i przepisy w niej obowiązujące - tylko że teraz do wejścia w zycie zmian jest możliwość odliczania 100% od paliwa, a potem 50% czy nic?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Jerzy 12345

  Dodano 2014-05-23 17:36 przez Jerzy 12345

  Samochód w firmie a podatki

  Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się PKPiRVAT.
  W 2012 r. kupiłem auto osobowei wprowadziłem do firmy jako środek trwały. Odliczyłem przysługujące 6000 zł podatku VAT i koryguję podatek należny od nabycia środków trwałych przez kolejne 5 lat oraz amortyzuję przez 60 miesięcy. W koszty zal...

 • Jerzy 12345

  Dodano 2014-04-16 16:27 przez Jerzy 12345

  Nowelizacja VAT

  Prowadzę działalność gospodarczą i 2 lata temu kupiłem na firmę auto osobowe, które użytkuję w cyklu mieszanym (na działalność i prywatnie). Odliczyłem 60% VAT i amortyzuje auto miesięcznie w 60 ratach.
  Czy w wyniku ostatniej nowelizacji VAT (po 1 kwietnia):
  - Muszę skorygować raty amortyzacji (kied...

 • groh

  Dodano 2014-02-07 22:11 przez groh

  Czy po wprowadzeniu nowych przepisów mogę dalej odliczać VAT od paliwa?

  Chcę kupić auto z kratką z listopada 2010 roku, które ma homologację na ciężarową. Czyli aktualnie mogę odliczać VAT od paliwa? Czy po wprowadzeniu nowych przepisów nie będę mógł odliczać VAT-u (lub odliczać 50% VAT-u)? Czy obowiązują mnie zasady takie same, jak w momencie kupna?

 • halcia4

  Dodano 2014-02-07 15:26 przez halcia4

  Samochód w firmie. Jaki wybrać i jak rozliczać?

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą (sklep). Jestem VAT-owcem i PKPiR. Chcę kupić nowy samochód, który będzie przeznaczony do działalności i prywatnie. Jak najlepiej: czy z homologacją ciężarową czy osobowy?
  Zależy mi żeby odliczyć VAT od zakupu i później koszty paliwa (benzyna), eksploatacji ks...

 • lalka27

  Dodano 2014-02-11 16:35 przez lalka27

  Jak się odlicza VAT od paliwa w 2014 roku?

  Proszę o odpowiedź, bo się już pogubiłam. Mam samochód osobowy na środkach trwałych w firmie. Czy tak jak w 2013 roku nie mogę odliczać VAT-u od paliwa czy mogę? Coś zostało wprowadzone o jakimś podziale na samochód w 100 lub 50%. Muszę zaksięgować paliwo za styczeń 2014 r. i już się pogubiłam.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

  Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

  W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...

 • Gospodarstwo rolne: zwrot VAT od środków trwałych rozłożony w czasie

  Gospodarstwo rolne: zwrot VAT od środków trwałych rozłożony w czasie

  Rolnik ryczałtowy po przejściu na rozliczanie VAT na zasadach ogólnych, może odzyskać część tego podatku zapłaconego przy zakupie maszyn rolniczych przed rejestracją, jeżeli te mieszczą się w tzw. okresie korekty VAT. Podatku tego nie ...

 • Podatek VAT i dochodowy: rower, skuter czy motocykl w firmie

  Podatek VAT i dochodowy: rower, skuter czy motocykl w firmie

  Przedsiębiorcy do swoich firmowych pojazdów mogą zaliczyć także rower, skuter czy motocykl, jeżeli profil działalności na to pozwala. W dwóch pierwszych przypadkach korzyści podatkowe będę większe niż przy zakupie samochodu.

 • Zakup skutera = koszty firmy i odliczenie VAT?

  Zakup skutera = koszty firmy i odliczenie VAT?

  Zakup skutera na potrzeby firmy jest atrakcyjniejszy podatkowo niż zakup nawet małego samochodu. Nie tylko można zaliczyć całość wydatku do kosztów uzyskania przychodu, ale także skorzystać na pełnym odliczeniu VAT. Dotyczy to także ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania