eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Faktura VAT czy umowa kupna-sprzedaży


2013-05-29 19:53 autor: andrzej151

7 972 odsłon

Faktura VAT czy umowa kupna-sprzedaży

Kupiłem samochód ciężarowy na swoje nazwisko w Niemczech w 1996 r. Nie miałem wtedy zarejestrowanej firmy, więc nie moglem odliczyć podatku VAT. Po założeniu firmy transportowej samochód wprowadziłem do składników środków trwałych. Jest zamortyzowany, a teraz chcę go sprzedać. Czy dzisiaj wystawiam fakturę VAT (a wtedy jaki VAT), czy umowę kupna-sprzedaży?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-06-03 09:30 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

    Jeżeli jest pan czynnym podatnikiem VAT należy wystawić fakturę ze stawką podatku zw. Natomiast jeśli podatnikiem zwolnionym z vat to rachunek.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-03 12:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    W przypadku faktury, winna się na niej znaleźć podstawa prawna zastosowanego zwolnienia: art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-06-05 22:06 autor odpowiedzi: andrzej151

    Witam. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mariar

    Dodano 2013-08-31 12:59 przez mariar

    Jak najkorzystniej sprzedać używany samochód?

    Prowadzę działalność gospodarczą. Przed ok. 4 laty wykupiłam z leasingu operacyjnego samochód ciężarowy. VAT został odliczany od rat leasigowych i potem od kwoty wykupu z leasingu. Samochód jest całkowicie zamortyzowany. Nadal stanowi środek trwały firmy. Jak powinnam go sprzedać (z VAT-em 23% czy Z...

  • Miden

    Dodano 2015-02-08 13:27 przez Miden

    Sprzedaż samochodu (środka trwałego) po pół roku zamortyzowanego jednorazowo. Czy to możliwe?

    Dzień dobry,kupiłem auto od osoby prywatnej na umowę kupna-sprzedaży za kwotę 4000 zł. Auto jest z przegrodą, jednym rzędem siedzeń itp. typu berlingo. W dowodzie auto ciężarowe z wbitym VAT-1, ponieważ spełnia wszystkie wytyczne (wielozadaniowe). Auto wykorzystuje wyłącznie na potrzeby firmy.1. Aut...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-06-14 13:58 przez konto usunięte

    Samochód na środki trwałe a wartość początkowa

    Kupuję auto z salonu do firmy, które będzie środkiem trwałym. Samochód jest nowy, więc amortyzacja to 20%. Ale mam pytanie o wartość początkową, bo powiększa się ją o VAT, którego nie mogę odliczyć i o coś jeszcze?

  • Grucha

    Dodano 2014-03-12 14:30 przez Grucha

    Zakup samochodu na działalność gospodarczą

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (bez VAT), której wykonywanie wiąże się z wyjazdami. Zastanawiam się nad kupnem samochodu na firmę. Będzie to mój jedyny samochód i pewnie czasem będę korzystała w celach prywatnych. Jaka forma jest korzystniejsza: zakup czy leasing? Co przy zakupie z po...

  • Cinek

    Dodano 2013-10-20 11:39 przez Cinek

    Sprzedaż auta z kratką a VAT

    Dzień dobry, 
    w 2010 r. kupiłem auto osobowe z kratką za 71000 zł brutto. Odliczyłem cały VAT, resztę amortyzuję a samochód jest środkiem trwałym. 
    Teraz po 40 miesiącach amortyzacji sprzedaje auto za 41000 zł brutto. 
    Moje pytania:
    - Czy wystawiam fakturę VAT 23%?
    - Co z kwotą, którą nie zdążyłem z...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

    Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

    Budynki czy budowle, gdy te są nowe, amortyzuje się bardzo długo. Co innego nieruchomości tzw. używane czy też inwestycje w obcych środkach trwałych. Niestety podatnik nie ma tutaj dowolności w zakresie klasyfikacji. Musi też pamiętać ...

  • Nieodpłatne użyczenie części budynku a jego amortyzacja i VAT

    Nieodpłatne użyczenie części budynku a jego amortyzacja i VAT

    Przedsiębiorca który bezinteresownie (nieodpłatnie) udostępnia swoje firmowe składniki majątku zewnętrznym podmiotom, musi z tego tytułu zapłacić ... podatki. W przypadku VAT czynność taką traktuje się jak świadczenie usługi, zaś w ...

  • Budynek wybudowany na cudzym gruncie amortyzujemy liniowo

    Budynek wybudowany na cudzym gruncie amortyzujemy liniowo

    Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie stanowią odrębny środek trwały a nie inwestycje w obcych środkach trwałych. Dlatego też nie można dla nich zastosować 10% stawki amortyzacji przewidzianej dla tych ostatnich - uznał Dyrektor ...

  • Stawka amortyzacji budynku na cudzym gruncie

    Stawka amortyzacji budynku na cudzym gruncie

    Najemca tudzież dzierżawca gruntu, a nawet jego nieodpłatny użytkownik (np. na podstawie umowy użyczenia) za zgodą właściciela, może na nim wybudować budynek. Podatkowo działanie takie będzie rozliczane w sposób identyczny do tego ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania