eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVATPaliwo kupione w Niemczech a podatek VAT


2013-10-06 13:14 autor: konto usunięte

15 348 odsłon

Paliwo kupione w Niemczech a podatek VAT

Wyjeżdzając do Niemiec tankując tam paliwo dostaję rachunek. Ten rachunek wliczam w koszty. A jak to jest z VAT? Czy powinienem w Polsce obliczyć VAT 23% z rachunku i odprowadzać podatek VAT z zakupionego paliwa w Polsce? Oczywiście paliwa nie wywożę z Niemiec, tylko ono mi służy tam do przemieszczania się autem osobowym, które jest wpisane w środki trwałe w działalności gospodarczej. Jak to się ma do VAT w Polsce?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-07 08:49 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Ustawa nie precyzuje, czy przewóz w baku samochodu rzeczywiście można nazwać transportem lub przesyłką. Co więcej, trudno określić, czy ta część paliwa, która nie została po drodze do Polski spalona, rzeczywiście została zatankowana za granicą, czy też stanowi resztę paliwa zakupioną w Polsce jeszcze przed wyruszeniem za granicę.

    Dlatego też w praktyce przyjmowane jest uproszczenie, zgodnie z którym paliwo zatankowane za granicą, nawet jeśli przekroczy w baku granicę państw, nie będzie stanowić WNT. Taki wydatek uznaje się zatem w kwocie brutto za koszt uzyskania przychodu, co nie powoduje także żadnych konsekwencji dla podatku VAT.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 1 5

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Jerzy 12345

    Dodano 2014-04-16 16:27 przez Jerzy 12345

    Nowelizacja VAT

    Prowadzę działalność gospodarczą i 2 lata temu kupiłem na firmę auto osobowe, które użytkuję w cyklu mieszanym (na działalność i prywatnie). Odliczyłem 60% VAT i amortyzuje auto miesięcznie w 60 ratach.
    Czy w wyniku ostatniej nowelizacji VAT (po 1 kwietnia):
    - Muszę skorygować raty amortyzacji (kied...

  • Jerzy 12345

    Dodano 2014-05-23 17:36 przez Jerzy 12345

    Samochód w firmie a podatki

    Prowadzę działalność gospodarczą i rozliczam się PKPiRVAT.
    W 2012 r. kupiłem auto osobowei wprowadziłem do firmy jako środek trwały. Odliczyłem przysługujące 6000 zł podatku VAT i koryguję podatek należny od nabycia środków trwałych przez kolejne 5 lat oraz amortyzuję przez 60 miesięcy. W koszty zal...

  • lalka27

    Dodano 2014-02-11 16:35 przez lalka27

    Jak się odlicza VAT od paliwa w 2014 roku?

    Proszę o odpowiedź, bo się już pogubiłam. Mam samochód osobowy na środkach trwałych w firmie. Czy tak jak w 2013 roku nie mogę odliczać VAT-u od paliwa czy mogę? Coś zostało wprowadzone o jakimś podziale na samochód w 100 lub 50%. Muszę zaksięgować paliwo za styczeń 2014 r. i już się pogubiłam.

  • maciek_88

    Dodano 2014-01-04 12:17 przez maciek_88

    Szybsza amortyzacja

    Witam,
    w 2011 roku kupiłem prywatnie samochód osobowy. Od 01.01.2014 rozpocząłem działalność gospodarczą i wprowadzilem auto na listę środków trwałych. Czy mogę dokonać przyśpieszonej amortyzacji (40%)?
    Wiem, że koszt brutto paliwa stanowi koszty uzyskania przychodu, a jak wygląda to w przypadku czę...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-17 12:23 przez konto usunięte

    Jak zaliczyć w KUP wydatki związane ze środkami trwałymi?

    Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. W dniu 26.09.2013 zakupiłam używane auto na firmę od osoby fizycznej. W dniu 27.09.2013 przekazałam je do użytkowania dla celów służbowych do firmy.
    08.10.2013 r. wpłaciłam podatek PCC-3 na podst...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...

Samochód prywatny wykorzystywany w firmie, w leasingu czy stanowiący środek trwały. To z którą sytuacją będziemy mieć do czynienia, rzutuje na sposób rozliczenia w kosztach podatkowych wymiany opon na zimowe.

W przypadku zakupu opon do samochodu osobowego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, poniesiony na ten cel wydatek nie zwiększy jego wartości początkowej i może być zaliczony bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów – o ile ...

Porządkując samochód czy biuro, niejednokrotnie zdarza się przedsiębiorcom odnaleźć faktury kosztowe sprzed kilku miesięcy. Powstaje wówczas pytanie - czy można je jeszcze zaksięgować? Szkoda tracić szansę na obniżenie podatku ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania