eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaAuto w firmie › Jaki jest najkorzystniejszy zakup i sprzedaż samochodu na firmę?


2013-12-28 00:07 autor: Lukasz1989

6 637 odsłon

Jaki jest najkorzystniejszy zakup i sprzedaż samochodu na firmę?

Witam,

planuję zakup używanego samochodu osobowego na firmę w trzy letnim leasingu (umowa jest już gotowa) z możliwie jak największymi odpisami podatkowymi oraz sprzedaż go z najmniejszymi skutkami podatkowymi. Moje pytania:

1). Czy w roku 2014 będzie można kupić używany samochód osobowy bez kratki 5- osobowy z ładownością powyżej 500 kg z możliwością odliczenia 100% VAT-u? Jeśli tak to, gdzie znajdę oficjalne informacje na ten temat?

2). Czy mogę odliczać 100% VAT-u od rat leasingowych, jeśli dopiszę do PKD działalności "wynajem samochodów" i będę przez ponad pół roku wynajmował go mojemu synowi za kwotę 200 zł miesięcznie (obecnie jest warty ok. 75 tys. zł  brutto)?

3). Czy po zakończeniu leasingu mogę taki samochód wykupić na osobę prywatną i po ponad 6 miesiącach sprzedać na zwykłą umowę sprzedaży?

4). Rozważałem opcję po zakończeniu leasingu wypisu samochodu z środków trwałych i przekazanie go jako darowiznę żonie.

Który z w/w sposobów nabycia i zbycia samochodu jest możliwy w świetle obowiązujących przepisów oraz przewidzianych na 2014 rok?

Z góry dziękuję za odpowiedzi, 

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-30 08:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. art. 86a ust. 2 pkt 6 i ust. 4 ustawy o VAT. Trzeba jednak pamiętać, że zasady rozliczania podatku od samochodów zmienią się w trakcie roku (jako, że UE zgodziła się na zaproponowane przez Polskę nowe ograniczenia).

  2. Tutaj zalecam daleko idącą ostrożność. Jeżeli bowiem wystąpi ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego fiskus będzie mógł ingerować w cenę. Mówi o tym art. 32. Znowelisowany ust. 1 tego przepisu mówi:

  W przypadku gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje związek, o którym mowa w ust. 2, oraz w przypadku gdy wynagrodzenie jest:


  1)   niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma zgodnie z art. 86, 86a, 88, 88a i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2)   niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, 86a, 88, 88a i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku,
  3)   wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma zgodnie z art. 86, 86a, 88, 88a i 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego
  - organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.
  3. Rozwiązanie takie wydaje się być możliwe, niemniej może skończyć się sporem z fiskusem (ten bowiem niekiedy twierdzi, że wykup samochodu z leasingu na firmę również winien nastąpić na firmę).4. W tym punkcie zaczynam mieć pewne wątpliwości co do powyższych odpowiedzi (zwłaszcza pkt 3). Jaki bowiem to będzie leasing: finansowy czy operacyjny?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2015-10-05 21:41 przez konto usunięte

  Wykup samochodu osobowego po leasingu w 2015 roku

  W październiku 2015 r. po 3-letnim leasingu małżeńska spółka cywilna nabędzie na fakturę VAT za 1% wartości (850 zł VAT) samochód osobowy. Firma leasingowa odmówiła sprzedaży pojazdu w tej cenie na fakturę "na cele prywatne". Ze względu na zmianę przepisów sprzedaż tego samochodu w 2015 r. wiąże się...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-26 13:03 przez konto usunięte

  Zamknięcie działalności a wyposażenie

  Witam,
  zamknąłem działalność, na firmie zostalo mi 2 samochody ciężarowe. Jedno było kupione od osoby prywatnej na umowę, wiec nie odliczałem VAT. Teraz chciałbym sprzedać jeden samochód i kompletnie nie wiem, co mam zrobić? O co chodzi z remanentem likwidacyjnym? Jak go zrobić? Może darować komuś t...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-18 23:21 przez konto usunięte

  Jak lepiej - darować czy sprzedać auto osobowe córce?

  Auto osobowe zostało kupione na firmę w 2007. Odliczono 6000 zł VAT. Auto zostało w całości zamortyzowane. Auto chciałbym przekazać córce. Jaka opcja jest korzystniejsza pod względem podatkowym - darowizna czy sprzedaż?

 • Grucha

  Dodano 2014-03-12 14:30 przez Grucha

  Zakup samochodu na działalność gospodarczą

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (bez VAT), której wykonywanie wiąże się z wyjazdami. Zastanawiam się nad kupnem samochodu na firmę. Będzie to mój jedyny samochód i pewnie czasem będę korzystała w celach prywatnych. Jaka forma jest korzystniejsza: zakup czy leasing? Co przy zakupie z po...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-03-11 20:54 przez konto usunięte

  Zakup samochodu na firmę bez faktury VAT

  Czy jeśli kupię samochód od osoby prywatnej na firmę i otrzymam tylko umowę kupna-sprzedaży, to czy będę mógł odliczyć VAT od paliwa, części itp. od tego samochodu. Czy samochód będzie moim kosztem i będę mógł odliczyć podatek dochodowy?
  Co w przypadku sprzedaży samochodu, sprzedaż będzie moim docho...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Auto w firmie

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania