eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę i zaległy urlop wypoczynkowy, gdy podpisałem nową umowę


2017-04-03 21:19 autor: ITE3

591 odsłon

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę i zaległy urlop wypoczynkowy, gdy podpisałem nową umowę

Mój były pracodawca sprzedał firmę wraz z pracownikami zgodnie z art. 23(1) Kodeksu Pracy. Zostaliśmy o tym poinformowani na piśmie na miesiąc przed zmianą, acz w bardzo oszczędnych słowach - żadnych szczegółów odnośnie nowych warunków zatrudnienia itd.

W dniu przejęcia firmy nowy pracodawca przyniósł nam nowe umowy do podpisania na lepszych warunkach, które podpisaliśmy. Nie dostaliśmy świadectwa pracy, ani żadnych dokumentów rozwiązujących poprzednią umowę.

Czy w takiej sytuacji przysługuje nam zaległy urlop wypoczynkowy? Na kogo spada odpowiedzialność za nasz zaległy urlop? Czy były pracodawca powinien wypłacić nam ekwiwalent? Co w sytuacji, gdy były pracodawca rozwiązał firmę i wyjechał za granicę?

Proszę o pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.

Pytanie zaktualizowano 2017-04-03 21:23

A skoro nie otrzymałem świadectwa pracy, a dajmy na rozwiązałbym stosunek pracy to obecny pracodawca wystawi mi zaświadczenie o zatrudnieniu na wsyztskie lata wstecz u byłego pracodawcy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-04-03 21:50 autor odpowiedzi: Piotr Kostrzewa

    Przejęcie zakładu pracy nastąpiło na mocy art. 23 prim 1 Kodeksu pracy ("Art. 23 prim 1.
    § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.
    § 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie."). Uprawnienia pracowników nie ulegają przedawnieniu i nowy pracodawca musi je uwzględnić. Wspomniany urlop wypoczynkowy pozostaje bez zmian i przysługuje Panu w niezmienionym zakresie (plan urlopów może ulec zmianie w związku z nową organizacją pracy). Świadectwa pracy nie wystawia się w przypadku przejęcia zakładu pracy, z chwilą zakończenia współpracy z obecnym pracodawcą wystawi on zbiorcze świadectwo pracy za cały okres zatrudnienia (u 2 pracodawców).

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Masza

    Dodano 2016-10-07 13:30 przez Masza

    Przejęcie zakładu pracy przez innego pracodawcę a urlop wypoczynkowy

    Od stycznia 2017 r. mój obecny pracodawca zmieni się. Zostanie przejęty przez innego. Pracownicy podpisali wypowiedzenia za porozumieniem stron i dostaną nowe umowy, od nowego pracodawcy. Obecnie jest na urlopie wychowawczym do 10/2017 r.
    W 2016 r. po zakończeniu macierzyńskiego, a przed wychowawczy...

  • Ola19841

    Dodano 2016-05-09 12:22 przez Ola19841

    Likwidacja zakładu a macierzyński

    Witam,przebywam obecnie na urlopie macierzyńskim. Dostałam informację, że mój zakład pracy wydziela nową spółkę, do której będę przeniesiona na podstawie art. 23 KP i niebawem nowa spółka ogłosi upadłość.Czy:1). Będę mogła pójść na dodatkowy urlop rodzicielski, jeśli w obecnym zakładzie pracy złożył...

  • jola0566

    Dodano 2016-03-01 20:30 przez jola0566

    Czy pracodawca może mi zmienić umowę?

    Z dniem 1 lipca 2015 r. część pracowników przejął inny pracodawca (jestem zatrudniona od 2008 r. na umowę o pracę czas nieokreślony.) z art. 23 prim 1.Obowiązuje mnie rok ochronny, który kończy się ostatniego dnia czerwca 2016 r. Firma, która mnie przejęła ma podpisany kontrakt na 4 lata, więc jeżel...

  • tekilat

    Dodano 2015-01-02 14:09 przez tekilat

    Artykuł 23 prim kodeksu pracy - warunki pracy

    Dzień dobry,z dniem 9 grudnia mój zakład pracy zmienił właściciela i wszyscy pracownicy zostali przejęci na podstawie artykułu 23'.  W ostatnich dniach został wprowadzony nowy schemat organizacyjny, który spowoduje w mojej pracy bardzo duże zmiany. Teoretycznie awansowałem na szefa produkcji, co sku...

  • kotowiczaneczka

    Dodano 2017-05-15 11:46 przez kotowiczaneczka

    Druga ciąża na urlopie macierzyńskim. Co z zaległym urlopem wypoczynkowym? Czy dostanę ekwiwalent?

    Witam,zwracam się z pytaniem. W listopadzie 2015 zaszłam w ciążę, w styczniu 2016 poszłam na L4, w lipcu urodziłam i przeszłam na urlop macierzyński. W lipcu 2017 kończy mi się urlop, ale jestem w kolejnej ciąży co oznacza kolejne 9 miesięcy L4 i urlop macierzyński.Czy mogę ubiegać się o wypłatę ekw...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

    Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

    30 września zbliża się milowymi krokami, należy więc zrewidować ilość przysługującego urlopu ponieważ – zgodnie z treścią art. 168 kodeksu pracy (dalej k.p.) – pracodawca powinien udzielić pracownikowi niewykorzystany w terminie ...

  • Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - jakie konsekwencje?

    Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - jakie konsekwencje?

    Niewykorzystany urlop nie może tak po prostu przepaść. W przypadku stałych pracowników dni niewykorzystanego urlopu przechodzą na następny rok. Jeżeli dochodzi do rozwiązania stosunku pracy, pracownik może z niego skorzystać tuż przed ...

  • Ekwiwalent za zaległy urlop nawet po upadłości

    Ekwiwalent za zaległy urlop nawet po upadłości

    W przypadku ogłoszenia upadłości likwidacyjnej spółki, wyegzekwowanie należnego pracownikom ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy staje się trudniejsze, ale nadal jest możliwe. Jak to zrobić i gdzie należy złożyć stosowne ...

  • Przejęcie zakładu pracy a stare umowy o pracę

    Przejęcie zakładu pracy a stare umowy o pracę

    Pracodawca przejmujący zakład pracy nie będzie mógł rozwiązać umów o pracę i zawrzeć nowych, zwolnić z powodu przejęcia, ani zmienić warunków wynagrodzenia i pracy. Nowy pracodawca jest związany umowami o pracę zawartymi z ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.